جراح پستان اصفهان | پروتز پستان اصفهان | اولین مرحله بروز سرطان پستان

داکتال کارسینومای درجا (غیرمهاجم)- DCIS – اولین مرحله سرطان پستان

اولین مرحله سرطان پستان | یکی از انواع سرطان های پستان می باشد که با منشا داکتال یا مجاری انتقال دهنده شیر بوده و نوع شایعی از تومورهای پستانی می‌باشد. در این نوع سرطان، تومور در مجاری شیری پستان بوده و به خارج از دیواره مجرا گسترش نمی یابد و بافت اطراف مجرا را در پستان درگیر نکرده و همچنین به نقاط دیگر بدن نیز گسترش نیافته است.در واقع این نوع از سرطان غیر‌مهاجم است.

در اکثر موارد بهترین راه برای تشخیص این نوع سرطان ماموگرافی می باشد.

این مرحله ،از مراحل ابتدایی سرطان پستان است و در صورتی که فرد به موقع مراجعه نماید، می‌توان گفت که تقریباً تمام زنان در این مرحله از سرطان قابل درمان می‌باشند. در صورت عدم درمان در تعدادی از بیماران به سرطان نوع مهاجم تبدیل می‌شود که از مجاری شیری پستان خارج شده و بافت های اطراف مجرا در پستان را درگیر می‌کند. درمان در این نوع از سرطان معمولاً جراحی می‌باشد که همراه با پرتودرمانی انجام می‌شود.

با توجه به اینکه سلول های سرطانی به سایر نقاط بدن گسترش نیافته اند، نیاز به شیمی درمانی به تشخیص پزشک معالج بستگی دارد ولی در اکثر موارد لزومی پیدا نمی‌کند.

مطالب قرارداده شده در سایت توسط نویسنده سایت گردآوری شده است و حتما قبل از بهره برداری از مطالب حتما با پزشک خود مشورت نمایید. هیچ گونه مسئولیتی در صورت استفاده از مطالب بر عهده آقای دکتر رسول فاتحی فرد نمی باشد.


همراه ما باشید با مطالب لینک های کاربردی دکتر رسول فاتحی فرد جراح پستان اصفهان :

جراح پستان اصفهان | پروتز پستان اصفهان | اولین مرحله بروز سرطان پستان

کارسینوم مجاری شیری درجا

کارسینوم مجاری شیری درجا یا (Ductal carcinoma in situ (DCIS نوعی سرطان سینه غیرتهاجمی است که از مجاری شیری شروع می‌شود و به ‌این دلیل که به بافت سالم اطراف پستان سرایت نمی‌کند به ‌آن سرطان غیرتهاجمی می‌گویند. این بیماری معمولاً خطر مرگ ندارد، اما مبتلایان به آن به ‌نسبت افراد سالم ریسک بالاتری برای ابتلا به سرطان سینه تهاجمی در سال‌های بعد دارند.

بر اساس آمار انجمن سرطان آمریکا، نزدیک به ۲۰ درصد موارد جدید ابتلا به سرطان سینه از نوع کارسینوم مجاری شیری درجا هستند. کارسینوم مجاری شیری درجا که کارسینوم داکتال درجا یا سرطان مجاری در محل (DCIS) هم نامیده می‌شود به رشد سلول‌های غیرطبیعی در مجاری شیر در پستان می‌گویند. این بیماری اولین شکل سرطان پستان از نوع غیرتهاجمی است که صرفاً در همان مجرای شیری باقی می‌ماند و در طول ماموگرافی برای غربالگری سرطان سینه یا معاینه توده پستانی مشاهده می‌شود.

سرطان درجا

سرطان درجا اولین مرحله سرطان است. چون سلول‌های سرطانی در همان محل اصلی خود باقی مانده و به اطراف سرایت پیدا نمی‌کنند، به آن سرطان درجا (in situ) می‌گویند. منشأ بیش از ۹۰ درصد سرطان‌های پستان همین سلول‌های سطحی مجاری شیر هستند. رشد سلول‌های بدخیم در مجرای شیر در صورتی که از مجرا عبور نکرده و وارد بافت پستان نشود سرطان درجا یا کارسینوم درجا نامیده می‌شود، اما وقتی نسوج پستانی درگیر بشوند با بیماری کارسینوم تهاجم سروکار داریم.

سرطان مجاری شیری

سرطان مجاری شیری یا همان کارسینوم شیری مهاجم (Invasive ductal carcinoma (IDC)) شایع‌ترین نوع سرطان سینه است که حدود ۸۰ درصد تمام سرطان‌های سینه را به‌ خود اختصاص می‌دهد. این سرطان  از مجاری شیری موجود در سینه شروع می‌شود که شیر را از غدد شیری (لوبول‌ها) به نوک پستان می‌رسانند.

این نوع سرطان سینه به بافت‌های اطراف پستان هم انتشار پیدا می‌کند. منشأ بیش از ۹۰ درصد سرطان‌های پستان همین سلول‌های سطحی مجاری شیر هستند.

نشانه های کارسینوم مجاری شیری درجا

به نقل از «breastcancer» کارسینوم شیری درجا علائم مشخصی مثل ایجاد توده پستانی یا درد در سینه‌ها ندارد، اما گاهی با علائم زیر همراه است :

  1. ترشح خون‌آلود از نوک پستان
  2. تشکیل توده در پستان
  3. تشکیل خوشه‌های کوچک کلسیفیکاسیون در شکل و اندازه‌های مختلف و نامنظم که در ماموگرافی دیده می‌شوند از علائم کارسینوم مجاری شیری درجا است.

جراح پستان اصفهان | پروتز پستان اصفهان | نشانه‌های آشکار و پنهان سرطان پستان

درد سرطان سینه چگونه است؟

درد معمولاً واکنش بدن فرد نسبت به بیماری‌های مختلف است. مراحل اولیه سرطان سینه عمدتاً بدون علائم و نشانه خاصی هستند، اما با بزرگ‌تر شدن تومورها علائم بیماری هم مشخص‌تر می‌شوند. توده‌ای که در پستان ایجاد می‌شود حتی اگر سرطانی هم باشد معمولاً درد ندارد، اما درد و حساسیت در پستان‌ها نشانه سرطان سینه هستند.

یعنی سرطان سینه با درد ناشی از لمس سینه یا درد ناشی از سنگینی توده در پستان‌ها همراه است. البته هرگونه دردی در ناحیه پستان لزوماً نشانه سرطان سینه نیست، گاهی تغییرات هورمونی هم می‌تواند باعث درد سینه شوند.

تشخیص کارسینوم مجاری شیری درجا به چه صورت است؟

کارسینوم مجاری شیری درجا معمولاً در آزمایش غربالگری سرطان سینه کشف می‌شود. پزشک در صورت مشاهده علائم اولیه، برای تشخیص کارسینوم مجاری شیری درجا آزمایش‌های زیر را تجویز می‌کند :

  • معاینه بدنی پستان‌ها
  • ماموگرافی
  • سونوگرافی
  • ام آر آی (MRI)
  • نمونه‌برداری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *