جراح پستان اصفهان | پروتز پستان اصفهان | نشانه‌های آشکار و پنهان سرطان پستان

 هم زنان و هم مردان باید درباره آن بدانند!

یکی از شناخته شده‌ترین انواع سرطان پستان در میان زنان، سرطان پستان است. این بیماری با ایجاد توده در بافت اندام سینه‌ ایجاد شده و ممکن است تا آخر عمر، کیفیت زندگی فرد را تحت تاثیر خود قرار دهد. عواملی همچون جهش ژنتیکی، پروتوآنکوژن ها، ژن های سرکوب کننده، تغییر ژن های وراثتی و اکتسابی باعث ایجاد سرطان سینه می‌شوند. لازم به ذکر است که علائم سرطان پستان خاص خود این بیماری است و هر خانمی باید از آن اطلاع داشته باشد تا با مشاهده کوچکترین علامتی سریعا به دکتر متخصص جراح پستان اصفهان مراجعه کند.


همراه ما باشید با مطالب لینک های کاربردی دکتر رسول فاتحی فرد جراح پستان اصفهان :


جراح پستان اصفهان | پروتز پستان اصفهان | جراحی بازسازی سینه پس از درمان سرطان

علائم سرطان سینه

لازم است تا برای درک بهتر از بیماری سرطان سینه، قبل از آن کمی در مورد آناتومی سینه برایتان بگوییم. اندام سینه دارای سه بخش لوبول یا غده‌هایی که در آن شیر ساخته می‌شود، مجرا یا لوله‌هایی که شیر از آنها به نوک پستان می‌رسد و بافت همبند یا همان بافت چربی و بزرگ پستان است.

سینه طبيعی در لمس حالت پشته پشته دارد و سایزش به دلایل مختلفی مثل عادت ماهیانه در حال تغییر است. اندازه و شكل ظاهری سینه به خصوصيات ارثی و وزن شخص بستگی دارد. همچنین تيرگی رنگ نوك پستان و هاله‌ اطراف آن در اشخاص مختلف متفاوت است. حتی امکان دارد از هنگام بلوغ، نوک پستان‌ها كمی فرو رفته باشد.

بیماری سرطان از جمله بیماری‌های مزمن و غیر واگیردار است که گروه وسیعی از بیماری‌ها را شامل می‌شود. این بیماری همچون سایر بیماری‌های مزمن، در هر فرد، گروه سنی و هر نژادی رخ می‌دهد و به‌عنوان یک معضل عمده بهداشتی و تأثیرگذار بر سلامت جامعه به حساب می‌آید. سرطان سینه به صورت تغییرات رشد خارج از کنترل سلول‌ها در بافت سینه تعریف می‌شود که این رشد غیر طبیعی در غدد تولیدکننده شیر (لوبول‌ها) یا در مجاری که لوبول‌ها را به نوك پستان مرتبط می‌کنند (داکت)، به وجود می‌آید.

سرطان پستان به قدری شایع است که پس از سرطان ریه، شایع‌ترین بیماری در بین زنان است. البته لازم است که در همین ابتدا بگوییم که این بیماری تنها مختص زنان نیست و مردان هم علائم سرطان سینه را دارند، اما گسترش این بیماری در زنان بیشتر است.

حمایت قابل توجه از آگاهی سرطان سینه و منابع مالی تحقیقاتی موجب پیشرفت در تشخیص علائم سرطان سینه در زنان و درمان آن شده است. میزان بقای سرطان سینه افزایش یافته است و تعداد مرگ و میر ناشی از این بیماری به علت عواملی مانند تشخیص زودرس، به طور مداوم کاهش پیدا می‌کند.

آگاهی از علائم سرطان سینه و نیاز به غربالگری، راه‌های مهمی برای کاهش خطر ابتلا به آن است.برای همین در ادامه به بررسی انواع سرطان سینه و بعد به علائم آنها می‌پردازیم.

انواع سرطان سینه

سرطان پستان نوعی از بیماری سرطان است که عملکرد تقسیم سلولی در سلول‌های اندام پستان را با اختلال مواجه می‌کند. سلول‌های سرطانی پستان در شخصی که مبتلا شده، بدون کنترل و بیش از حدی که لازم است تکثیر می‌شوند.

لازم به ذکر است که این نوع از سرطان خود نیز انواع مختلفی دارد. منشا آغاز بیشتر انواع سرطان پستان از مجراها یا لوبول است. توجه به این نکته مهم است که سلول‌های سرطانی می‌توانند از طریق رگ‌های خونی و مسیرهای لنفاوی به سمت بیرون از پستان حرکت کنند و در بدن گسترش پیدا کنند، برای همین درمان به موقع سرطان سینه اهمیت ویژه ای دارد.

انواع سرطان سینه عبارتند از:

 1. کارسینوم داکتال
 2. کارسینوم لوبولار
 3. سرطان پستان تهاجمی
 4. سرطان پستان غیر تهاجمی

جراح پستان اصفهان | پروتز پستان اصفهان | سرطان پستان

علائم سرطان سینه در زنان

اولین علائم سرطان سینه معمولاً تشکیل بافتی ضخیم در پستان یا یک توده در پستان یا زیر بغل است. توده شایع‌ترین علائم سرطان سینه است كه در اغلب موارد توسط خود بيمار به صورت اتفاقی يا در معاينه كشف می‌شود. ضمن این که این نشانه بین زنان میانسال و علائم سرطان سینه در دختر یکسان است.

توده‌های مشكوك به سرطان، در لمس به صورت سفت يا سخت احساس می‌شوند، حركت نمی‌کنند و به قسمت‌های اطراف خود چسبیده‌اند و منفرد و بدون درد هستند. با شناخت این نشانه‌ها، می‌توانید با اطمینان به این نتیجه برسید که: من سرطان سینه دارم و باید برای درمان آن اقدام کنم.

شما می‌توانید با تشخیص زودهنگام علائم سرطان سینه احتمال بهبودی خود را افزایش دهید؛ شناسایی زودتر این بیماری مخصوصا برای کسانی که به سرطان سینه در بارداری مبتلا شده‌اند، بسیار اهمیت دارد. البته این بیماری علائم دیگری دارد که عبارتند از:

 • درد در زیر بغل و پستان که با چرخه ماهانه تغییر نمی‌کند
 • پیت یا قرمزی پوست پستان مانند پوست نارنجی
 • بثورات در اطراف یا در یکی از نوک سینه‌ها
 • تخلیه از نوک پستان، احتمالاً حاوی خون
 • نوک پستان معکوس شده یا فرو رفته
 • تغییر در اندازه یا شکل سینه
 • پوسته پوسته شدن پوست روی سینه یا نوک پستان

به یاد داشته باشید که اکثر توده‌ها سرطانی نیستند، اما به‌هرحال باید توسط یک متخصص پستان بررسی شوند. برای شناسایی دقیق‌تر می‌توانید علائم سرطان سینه در زنان با عکس را ببینید.

جلوگیری از ابتلا به سرطان سینه چگونه ممکن است؟

راه مطمئن برای جلوگیری از سرطان پستان وجود ندارد، اما برخی از تصمیم گیری‌های شیوه زندگی می‌تواند خطر ابتلا به سرطان سینه و دیگر انواع سرطان را کاهش دهد. این موارد شامل:

 1. اجتناب از مصرف الکل بیش از حد
 2. داشتن رژیم سالم با مقدار زیادی میوه و سبزیجات تازه
 3. ورزش کافی کردن
 4. حفظ شاخص توده بدنی سالم (BMI)

جراح پستان اصفهان | پروتز پستان اصفهان | 
 علل سرطان سینه

علل سرطان سینه

سرطان سینه هنگامی رخ می‌دهد که برخی از سلول‌های پستان شروع به رشد غیر طبیعی می‌کنند. این سلول‌ها سریع‌تر از سلول‌های سالم تقسیم می‌شوند و به انباشته شدن ادامه می‌دهند. آنها در نهایت تشکیل یک توده می‌دهند.

سلول‌ها ممکن است از طریق پستان شما به گره‌های لنفاوی یا سایر قسمت‌های بدن گسترش پیدا کنند (متاستاز). سرطان پستان اغلب با سلول‌های مجاری تولید شیر (کارسینوم مجاری تهاجمی) آغاز می‌شود. سرطان پستان ممکن است در بافت غدد لوبول (کارسینوم لوبولار مهاجم) یا در سایر سلول‌ها یا بافت داخل سینه شروع شود.

محققان، هورمون، سبک زندگی و عوامل محیطی را به‌عنوان عوامل افزایش دهنده خطر سرطان سینه شناسایی کرده‌اند؛ اما معلوم نیست که چرا برخی از افرادی که هیچ فاکتور خطرناکی ندارند، سرطان می‌گیرند و افراد دیگری که دارای عوامل خطر هستند هرگز دچار سرطان نمی‌شوند. این احتمال وجود دارد که سرطان پستان ناشی از تعامل پیچیده آرایش ژنتیکی و محیط باشد.

سرطان سینه ارثی

پزشکان تخمین می‌زنند که حدود 5 تا 10 درصد سرطان‌های پستان به جهش‌های ژنی منتهی می‌شود که در نسل‌های یک خانواده وجود دارند. تعدادی از ژن‌های جهش ‌یافته به ارث برده می‌شود که احتمال ابتلا به سرطان سینه را افزایش می‌دهد.

شناخته شده ترین ژن 1 سرطان پستان (BRCA1) و ژن 2 سرطان سینه (BRCA2) است که هر دو به طور قابل توجهی خطر ابتلا به سرطان سینه و تخمدان را افزایش می‌دهند.

اگر سابقه خانوادگی سرطان سینه یا سرطان‌های دیگر دارید، پزشک ممکن است یک آزمایش خون برای تشخیص جهش‌های خاصی در BRCA یا دیگر ژن‌هایی تجویز کند که از طریق خانواده شما انجام می‌شود،

یک دیدگاه در “نشانه‌های آشکار و پنهان سرطان پستان”

 1. سرطان سینه برای من کابوس بود ولی وقتی باهاش روبرو شدم دیدم نباید کم بیارم کشتم و جراح پستان خوب توی اصفهان پیدا کردم و درمانمو به دستش سپردم و تا به الان خدارو شاکرم که درمانم خوب پیش رفته و هر بار حرفای خوب و امیدوار کننده از پزشک متخصصم میشنوم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *