جراح پستان اصفهان | پروتز پستان اصفهان | معرفی روش‌ها از آسان‌ترین تا پیچیده‌ترین درمان سرطان سینه

درمان سرطان سینه ؛ معرفی روش‌ها از آسان‌ترین تا پیچیده‌ترین

درمان سرطان سینه را باید جدی گرفت. بیماری سرطان به هر بخشی از بدن که حمله کند، باید با تمام قوا جلوی پیشروی آن را گرفت و برای همیشه ردپایش را از بدن ریشه‌کن کرد! این که چرا بیماری تحت عنوان سرطان سینه در بدن زنان و حتی مردان به وجود می‌آید، هنوز هم دلیل قاطعی وجود ندارد اما خبر خوب این است که حداق روش‌های زیادی برای درمان این بیماری وجود دارد که بهتر است همگی تحت نظر دکتر جراح پستان اصفهان صورت بگیرند.

هرچند که ذکر این مورد ضروری است که با شناخت عوامل ایجاد این بیماری، می‌توان از آن پیشگیری کرد.


همراه ما باشید با مطالب لینک های کاربردی دکتر رسول فاتحی فرد جراح پستان اصفهان :


اقدامات پیشگیری از بیماری‌های سینه | پروتز پستان اصفهان

بررسی روش‌های درمان سرطان سینه

درمان سرطان سینه به عوامل مختلفی مثل مرحله (stage) سرطان سینه، متاستاز (درگیری فراگیر نواحی و اعضای دیگر بدن بر اثر سرطان) و اندازه و میزان رشد تومور بستگی دارد و هر کدام از اینها نقش مهمی در تعیین نوع درمان ایفا می‌کنند.

سرطان سینه بر اثر سلول های بدخیمی در بدن ایجاد می شود و بافت پستان و غدد شیری را در بر می گیرد. سرطان سینه بیماری مختص به زنان نیست و مردان هم درگیر آن می شوند؛ با این حال این بیماری زنان را بیشتر از مردان درگیر می کند. علل ابتلا به سرطان پستان هنوز هم مشخص نیست ولی عواملی مثل سن، حجم و مکان توده در پستان، وضعیت سلامت فرد، تاریخچه سلامت بیمار، سابقه ابتلا به سرطان، سبک زندگی، تغذیه و بسیاری از موارد دیگر احتمال ابتلا به این بیماری را افزایش می دهند.

درمان سرطان سینه در زنان و مردان انجام شدنی است و تنها باید به علائم توجه کرد تا با درمان سریع و به موقع از پیشرفت بیماری و ورود آن به مرحله متاستاز جلوگیری کرد. پس از مراجعه برای درمانپ، پزشک پس از تعیین اندازه، دوره و سطح درگیری سرطان، نوع درمان متناسب با آن را انتخاب می‌کند. جراحی شایع‌ترین درمان برای سرطان سینه است. بسیاری از زنان علاوه بر جراحی باید تحت درمان‌های دیگری مانند شیمی درمانی، رادیوتراپی، هورمون درمانی و بسیاری از شیوه‌های درمانی دیگر قرار بگیرند.

روش‌های درمان سرطان پستان بسته به نوع سرطان تقریبا با یکدیگر متفاوت هستند و ما در ادمه به بررسی هر کدام از آنها می‌پردازیم. این بیماری از رایج‌ترین سرطان‌های زنان است.

درمان سرطان سینه با عمل جراحی

یکی از راه‌های درمان سرطان سینه، جراحی است و اگر تومور کوچک تر از 3 سانتی‌متر باشد، جراح ترجیح می‌دهد که با جراحی سینه، تومور یا قسمتی از آن را بردارد. البته اگر اندازه غده بیش از 3 سانتی‎متر باشد یا این که غدد لنفاوی را درگیر کرده باشد، دیگر روش جراحی پاسخگو نیست و باید با مراجعه به متخصص انکولوژی، شیمی درمانی یا پرتودرمانی را برای درمان امتحان کرد. برای درمان سرطان پستان چندین نوع جراحی ممکن است استفاده شود، از جمله:

لامپکتومی

در این روش جراح تومور و قسمتی از بافت‌های اطراف را بر می‌دارد و بقیه پستان را باقی می‌گذارد.

جراح پستان اصفهان | پروتز پستان اصفهان | جراحی ماستکتومی پارشیال

ماستکتومی

در این روش جراح کل پستان را بر می‌دارد. در ماستکتومی دو طرفه، هر دو پستان توسط جراح برداشته می‌شود.

بیوپسی غده لنفاوی

در این روش پس از شناسایی غده لنفاوی نگهبان (Sentinel)، برداشتن غدد لنفاوی مذکور انجام می‌شود و برای ارزیابی به آزمایشگاه فرستاده می‌شود؛ اگر این غدد لنفاوی توسط سرطان درگیر نشده باشند، ممکن است به جراحی برای برداشتن غدد لنفاوی ناحیه آگزیلاری (زیر بغل) نیاز نباشد.

انجام بیوپسی غده لنفاوی نگهبان در بیماران مبتلا به سرطان پستان مرحله اول و دوم، می‌تواند با دقت بالایی، وضعیت گره‌های لنفاوی آگزیلاری را از نظر درگیری متاستاتیک مشخص کند.

برداشتن غدد لنفاوی آگزیلاری

اگر گره‌های لنفاوی نگهبان طی انجام بیوپسی حاوی سلول‌های سرطانی باشند پزشک ممکن است اقدام به برداشتن گره‌های لنفاوی ناحیه آگزیلاری کند.

ماستکتومی پیشگیرانه

برخی از زنان که دچار سرطان سینه در یک پستان خود هستند برای کاهش خطر بروز سرطان سینه در پستان سالم خود، تمایل به برداشتن پستان سالم دارند.

جراح پستان اصفهان | پروتز پستان اصفهان | پرتودرمانی سرطان سینه

درمان سرطان سینه با پرتودرمانی

در روش درمان سرطان سینه با پرتودرمانی از اشعه X برای توقف یا از بین بردن سلول های سرطانی استفاده می شود. با استفاده از پرتودرمانی و با پرتوهای پر قدرت، سلول‌های سرطانی را مورد هدف قرار گرفته و از بین می‌روند. در این روش از دستگاهی بزرگ در خارج از بدن برای تاباندن پرتوها استفاده می‌کنند.

پیشرفت در درمان سرطان، پزشکان را قادر ساخته است که بتوانند از تکنیکی به نام brachytherapy استفاده کنند. برای انجام براکیتراپی، جراحان بذر رادیواکتیو را داخل بدن در نزدیکی محل تومور قرار می‌دهند. دانه‌ها برای مدت کوتاهی در آنجا می‌مانند و برای از بین بردن سلول‌های سرطانی کار می‌کنند.

پرتور درمانی را می توان به عنوان روشی مکمل با جراحی سرطان سینه به حساب آورد. درمان سرطان سینه زنان و مردان با استفاده از این روش به هیچ عنوان درد ندارد و حداکثر 30 دقیقه طول خواهد کشید. همچنین تداد جلسات آن بسته به نظر پزشک و شرایط بیمار دارد.

درمان سرطان سينه با شيمی درمانی

درمان سرطان سينه با شيمي درماني یکی از روش‌های متداولی است که بارها امکان دارد اسم آن را شنیده باشیم. در این روش که مورد تایید و تجویز پزشکان بسیاری است، با تزریق دارو داخل رگ یا مصرف قرص‌های شیمیایی، از تکثیر و رشد سلول‌های سرطانی جلوگیری می‌شود. شیمی درمانی که روش تناوبی است و به صورت دوره‌ای تجویز می‌شود.

معمولا بسته به شرایط جسمی بیمار، یک دوره شیمی درمانی تجویز و برای یک دوره دیگر برای بیمار استراحت تجویز می‌شود. حالت تهوع، استفراغ، بی حالی و خستگی، اسهال، ایجاد زخم در دور دهان و لب‌ها، کاهش شدید اشتها و ریزش مو از مهم‌ترین علائم شیمی درمانی برای درمان سرطان سینه هستند. این عوارض معمولا بعد از اتمام دوره شیمی درمانی برطرف می‌شوند.

جراح پستان اصفهان | پروتز پستان اصفهان | تفاوت های شیمی در مانی و پرتو درمانی برای درمان سرطان پستان

شیمی درمانی یک درمان دارویی است که برای از بین بردن سلول‌های سرطانی استفاده می‌شود. بعضی از افراد ممکن است برای از بین بردن سلول‌های سرطانی فقط تحت شیمی درمانی باشند، اما این نوع درمان اغلب همراه با درمان‌های دیگر، به ویژه جراحی، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در برخی موارد، پزشکان ترجیح می‌دهند که قبل از عمل جراحی، شیمی درمانی انجام دهند؛ به این امید که شیمی درمانی تومور را تخریب کند و پس از آن نیاز به عمل جراحی نباشد. شیمی درمانی دارای بسیاری از عوارض جانبی ناخواسته است، بنابراین قبل از شروع درمان، از پزشک بخواهید در مورد آنها با شما صحبت کند.

درمان سرطان سینه با هورمون درمانی

هورمون درمانی یکی از دیگر روش‌های درمان سرطان سینه هستند و بیشتر برای جلوگیری از رشد و درمان سرطان سينه بدخيم موثر هستند. اگر سرطان سینه در فرد، از نوع حساس به هورمون باشد؛ پزشک ممکن است برای بیمار درمان هورمونی شروع کند. در روش هورمون درمانی پزشک می‌تواند دستور مصرف داروهای هورمونی بدهد یا روش برداشتن تخمدان‌ها را انتخاب کند. با جراجی و برداشتن این بخش از بدن، هورمون‌های استروژن یا پروژسترون دیگر ترشح نمی‌شوند. این هورمون‌ها نقش ویژه‌ای در رشد و تکثیر سلول‌های سرطانی دارند.

دارودرمانی برای درمان سرطان سینه

اما یکی از دیگر روش‌هایی که پزشکان برای درمان سرطان سینه آقایان و بانوان، استفاده از داروهای درمانی سرطان سینه است. در روش دارو درمانی دارو هایی تجویز می‌شوند که به بهبود وضعیت بیماران منجر می‌شود و سرعت رشد بهبودی را افزایش می‌دهند. در این داروها پروتئین‌هایی به کار گرفته شده است که رشد توده های دارای پروتئین ها را کاهش می‌دهند.

برای حمله به ناهنجاری‌های خاص یا جهش در سلول‌های سرطانی درمان‌های قطعی تولید شده‌اند. مثلا trastuzumab) Herceptin) می‌تواند تولید پروتئین HER2 را در بدن متوقف کند. HER2 به رشد سلول‌های سرطانی کمک می‌کند. بنابراین مصرف دارو برای کاهش تولید این پروتئین ممکن است باعث کاهش رشد سرطان شود.

اطلاعات بیشتر در مورد درمان‌های خاصی که برای هر بیمار ممکن است استفاده شود را پزشک برای بیمار توضیح می‌دهد.

درمان سرطان سينه در مردان

سرطان سینه مردان با زنان علائم نسبتا یکسانی دارد و برای درمان نیز از روش‌های یکسانی نیز بهره می‌برد. آقایانی که به این بیماری مبتلا شده‌اند باید برای تشخیص بیماری به متخصص جراحی پستان مراجعه کنند و برای درمان نزد متخصص انکولوژی بروند.

 

یک دیدگاه در “معرفی روش‌ها از آسان‌ترین تا پیچیده‌ترین درمان سرطان سینه”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *