جراح پستان اصفهان | پروتز پستان اصفهان | تاثیر داروهای هورمون درمانی در درمان سرطان سینه

استفاده از هورمون درمانی در کنار درمان های دیگر سرطان پستان

تاثیر داروهای هورمون درمانی |  هورمون تراپی در کنار درمان های دیگر سرطان می تواند به شکل های زیر عمل کند:

 1. کوچک کردن تومور سرطانی پیش از شروع فرآیند جراحی یا رادیوتراپی.
 2. کاهش ریسک بازگشت سرطان بعد از انجام فرآیند اصلی درمان.
 3. نایود کردن سلول های سرطانی که بعد از درمان بازگشته اند یا به دیگر بخش های بدن سرایت کرده اند.

همراه ما باشید با مطالب لینک های کاربردی دکتر رسول فاتحی فرد جراح پستان اصفهان :


جراح پستان اصفهان | پروتز پستان اصفهان | درمان سرطان پستان با هورمون درمانی

عوارض هورمون درمانی

از آنجایی که برخی از انواع هورمون تراپی می توانند توانایی بدن برای تولید هورمون ها را موقتا متوقف کنند یا برخی دیگر در شاخصه های رفتاری هورمون ها تداخل ایجاد می کنند، این درمان می تواند عوارض جانبی مخصوص به خودش را داشته باشد. عوارض جانبی که بیمار تجربه می کند به نوع هورمون تراپی که در حال دریافت آن است و شیوه واکنش بدن به آن بستگی مسقیم دارد.

بدن هرکس ممکن است واکنش متفاوتی به یک نوع مشترک از هورمون تراپی داشته باشد، و به همین خاطر همه عوارض بکسانی را تجربه نخواهند کرد. همچنین برخی از عوارض جانبی هورمون تراپی در خانم ها با آقایان تفاوت می کند.

بعضی از عوارض جانبی هورمون تراپی که خانم ها در اثر درمان سرطان سینه آنها را تجربه می کنند عبارتند از:

 1. گر گرفتگی ناگهانی
 2. خشکی واژن
 3. تغییر در بازه زمانی قاعدگی (گر فرد به سن یائسگی نرسیده باشد)
 4. از دست دادن تمایل برای برقراری رابطه جنسی
 5. حالت تهوع
 6. تغییر احوالات روحی
 7. خستگی مفرط

سایر عوارض هورمون تراپی

جدای از عوارض مختص آقایان و خانم ها، عوارض معمول و عمومی دیگری هم ممکن است در اثر هورمون تراپی اتفاق بیفتند. رایجترین عوارض جانبی هورمون تراپی که افراد بسته به شرایط ممکن است آنها را تجربه کنند عبارتند از:

 • خستگی : هورمون درمانی می تواند موجب ضعف، بی حالی و خستگی عمومی در بدن شود.
 • مشکلات گوارشی : بروز مشکلات گوارشی مخصوصا در اوایل آغاز هورمون درمانی بسیار رایج است. چراکه بدن هنوز به داروها عادت نکرده و واکنش نشان می دهد. اسهال و یبوست مداوم به مدت 2 تا 3 روز بعد از آغاز هورمون تراپی رایج است. شما می توانید بعدا با کنترل رژیم غذایی مشکلات گوارشی ناشی از هورمون تراپی را کنترل کنید. هورمون درمانی همچنین می تواند موجب افزایش یا کاهش اشتهای شما شود.
 • حالت تهوع و استفراغ : داشتن حالت تهوع و استفراغ بعد از آغاز هورمون درمانی بسیار طبیعی و رایج است. البته این عارضه های بعد از مدت کوتاهی، پس از آنکه بدن به داروهای هورمون تراپی عادت کرد برطرف می شوند.
 • مشکلات باروری : به یاد داشته باشید که داروهای هورمون درمانی می توانند به صورت موقت یا حتی دائم باعث ناباروری شوند. هم خانم ها و هم آقایان در معرض این خطر قرار دارند.
 • ناتوانی های جنسی : آقایان ممکن است در اثر هورمون درمانی دچار اختلال در نعوذ شوند. این مشکل حداکثر بعد از 3 الی 12 ماه پس از اتمام دوره درمان برطرف می شود، اما اگر خود به خود خوب نشد ، درمان هایی برای آن وجود دارد.
 • کم پشت شدن موها : هورمون درمانی نمی تواند مانند شیمی درمانی موجب ریختن موهای بدن شود. اما بعضی از داروهای هورمون درمانی در برخی از روش های آن هستند که می توانند رشد موها را کاهش داده و موجب کم پشت شدن موهای سر و بدن شوند.
 • کاهش تراکم استخوان: اگر در طول درمان هورمون تراپی از داروهایی موسوم به مهارکننده های آروماتاز استفاده شود، این دارو می تواند موجب کاهش تراکم استخوان شود.
 • درد مفصل : هورمون درمانی به ویژه در روزهای آغازین می تواند موجب بروز درد مفاصل بدن بشود که باید با خوردن مسکن آن را کنترل کنید.
 • تحلیل عضلانی : هورمون درمانی با هورمون های بدن شما سر و کار دارد و می تواند موجب کاهش ترشح هورمون تستسترون شود. کاهش ترشح این هومون توان عضله سازی بدن را کاهش داده و موجب تحلیل عضلانی می شود.
 • سردرد : سردرد یکی از رایج ترین عوارض هورمون تراپی است که ممکن است هرکسی را درگیر کند.
 • کاهش تمرکز و ضعف حافظه : در برخی از افراد مشاهده شده که هورمون درمانی می تواند موجب کاهش تمرکز، حواس پرتی و البته ضعف حافظه آنها شود. چنانچه علائمی از این دست را تجربه کردید بهتر است با پزشک خود تماس بگیرید و او را در جریان قرار دهید. تمرین های تمرکز و حافظه هم می توانند در کنترل این علائم به شما کمک کنند.

جراح پستان اصفهان | پروتز پستان اصفهان | درمان سرطان پستان با هورمون درمانی

داروهای هورمون درمانی چگونه وارد بدن می شوند؟

هورمون تراپی از راه های مختلفی انجام می پذیرد. برخی از رایج ترین راه های انجام آن عبارتند از:

خوراکی. داروهای هورمون تراپی در این روش از طریق قرص های خوراکی که مصرف می کنید وارد بدن می شوند.
تزریق. در این روش داروهای هورمون درمانی از طریق آمپولی که به بازو، ران پا، باسن، زیر پوست ناحیه پر چربی بازو، پا یا شکم تزریق می شود وارد بدن می گردند.
جراحی. در این روش که برای موارد بسیار شدید مورد استفاده قرار می گیرد، ممکن است برای برداشتن اندام هایی که در بدن هورمون ترشح می کنند به جراحی نیاز پیدا کنید. در خانم ها تخمدان ها برداشته می شود، و در آقایان بیضه ها حذف می شوند.

هورمون تراپی کجا انجام می شود؟

جایی که داروهای هورمون تراپی را در آنجا دریافت می کنید به نوع هورمون درمانی که در حال انجام آن هستید و روش انجام آن بستگی مستقیم دارد. شما می توانید فرآیند جلسات این درمان را در خانه، کلینیک پزشک یا در بیمارستان انجام دهید. هر چند در هر صورت پزشک باید حضور داشته باشد.

هورمون تراپی چه تأثیری روی خلقیات بیمار می گذارد؟

هورمون تراپی به روش های مختلفی می تواند روی خلقیات بیماران مختلف اثر بگذارد. اینکه در طول فرآیند درمان چه احساسی دارید به نوع سرطانی که به آن مبتلا هستید، میزان گسترش آن و نوع هورمون تراپی که در حال دریافت آن هستید و همینطور دوز داروها بستگی دارد. پزشک و پرستار شما نمی توانند به طور قطع پیش بینی کنند که در طول فرآیند چه احساساتی را تجربه خواهید کرد.

از کجا بفهمیم هورمون تراپی اثری دارد یا نه؟

اگر در حال انجام هورمون تراپی برای درمان سرطان پروستات باشید، باید آزمایش های معمول PSA را مرتبا انجام دهید. اگر هورمون تراپی تا این مرحله اثرگذار بوده باشد سطح PSA شما همان می ماند یا حتی ممکن است کمتر شود. اما اگر سطح PSA شما بالا رفته باشد به معنی آن است که درمان تا کنون هیچ تأثیری نداشته است. اگر این اتفاق بیفتد پزشک در مورد راه های درمانی جایگزین با شما صحبت خواهد کرد.

اگر در حال انجام هورمون درمانی برای سرطان سینه باشید چک‌آپ های معمول از شما گرفته می شود. این چک‌آپ ها شامل بررسی وضعیت گردن، زیربغل، قفسه سینه و ناحیه اطراف سینه می شود. در حین هورمون درمانی باید آزمایش های ماموگرافی را به صورت منظم انجام دهید (هرچند اگر سینه مصنوعی داشته باشید نیازی به ماموگرافی نیست). پزشک شما همچنین ممکن است برای بررسی روند اثرگذاری درمان از دیگر آزمایش های تصویربرداری هم استفاده کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *