جراح پستان اصفهان | پروتز پستان اصفهان | ماموگرافی برای خانم هایی که پروتز پستان دارند .

ماموگرافی برای خانم هایی که پروتز پستان دارند ، چگونه است؟

پروتز سینه یا پستان از ایمپلنت هایی است که با اهداف مختلف در بانوان استفاده می شود که رایج ترین استفاده آن برای بزرگ کردن پستان ها و صرفا با نگاه جراحی زیبایی است اما در موارد درمانی مانند بازسازی پستان پس از درمان سرطان پستان نیز کاربرد دارد در عمل های زیبایی مانند اصلاح و متقارن سازی سینه ها و بزرگ کردن سینه ها از انواع پروتز ها استفاده می شود .


همراه ما باشید با مطالب لینک های کاربردی دکتر رسول فاتحی فرد جراح پستان اصفهان :


جراح پستان اصفهان | پروتز پستان اصفهان | 
 ماموگرافی با پروتز پستان

ماموگرافی با وجود پروتز پستان

مهم است که قبل از شروع ماموگرافی پزشک را از وجود پروتز در سینه خود مطلع کنید. در واقع بهتر است هنگام تعیین وقت ماموگرافی، این مورد را ذکر کنید. از این طریق می توانید دریابید که آیا مرکز مورد نظر، تجربه انجام ماموگرافی در زنان دارای پروتز سینه را دارد یا خیر؟

باید توجه داشته باشید که دیدن قسمت های خاصی از سینه این افراد برای پزشک دشوار است. اشعه ایکس مورد استفاده در ماموگرافی نمی تواند از سیلیکون یا ایمپلنت های نمکی به خوبی عبور کند تا بافت پستان را که در ماموگرافی مد نظر است، نشان دهد. این بدان معناست که دیدن قسمتی از بافت پستان در ماموگرافی دشوار است.

برای کمک به پزشک و مشاهده هرچه بهتر بافت سینه، باید از زنان دارای پروتز پستان 4 تصویر اضافی (2 عدد روی هر سینه) و همچنین 4 تصویر استاندارد در طول ماموگرافی غربالگری گرفته شود. در این تصاویر اضافی، ایمپلنت به دیواره قفسه سینه عقب رانده می شود و روی سینه به جلو کشیده می شود و سپس فشرده می شود. این امکان تصویربرداری بهتر از قسمت جلویی هر سینه را می دهد. انجام این کار دشوار خواهد بود که تجربه مرکز می تواند انجام صحیح و آسان تر این روش را موجب شود. اگر ایمپلنت ها در زیر (پشت) ماهیچه های قفسه سینه قرار داده شوند، انجام ماموگرافی و مشاهده بافت های پستانی بهتر انجام می شود.

ماموگرافی با ایمپلنت سینه

نکته ای که ماموگرافی را با ایمپلنت سینه کمی پیچیده تر می کند، مواد و موقعیت ایمپلنت ها یا پروتزها است. یک متخصص ماموگرافی باید بتواند بافت پستان را ببیند تا علائم رشد غیر طبیعی یا تغییرات را تشخیص دهد. با این حال اکثر ایمپلنت های سینه از سیلیکون یا نمک تشکیل شده اند، موادی که دیدن بافت پستان را از طریق اشعه ایکس دشوار می کند. ژل موجود در ایمپلنت های سیلیکونی باعث می شوند تا ایمپلنت یا پروتز شکل طبیعی تری داشته باشند، اما از طرفی نمای پشت بافت سینه را تار می کنند. آب نمک استریل که ایمپلنت های نمکی را پر می کند، در نهایت مانع دید بافت سینه می شود.

جراحان پلاستیک ایمپلنت های سینه را در جلو یا پشت ماهیچه سینه قرار می دهند. ایمپلنت هایی که در جلوی سینه ها قرار دارند، مانع از دیدن ماهیچه و بافت پشت سینه می شوند. گاهی تکنسین مجبور است در طول مامو گرافی صفحات را بیشتر فشرده کند.

افرادی که دارای پروتز سینه هستند ممکن است در اثر فشرده شدن صفحات دچار پارگی پروتز شوند. البته به ندرت پروسه ماموگرافی می تواند یک ایمپلنت یا پروتز را پاره کند. در برخی موارد این امر زمانی اتفاق می افتد که پروتز از قبل دچار پارگی خفیف یا آسیب شده باشد، در این صورت انجام ماموگرافی باعث پارگی بیشتر آن می‌ شود.
در موارد نادر ماموگرافی می‌تواند باعث پخش شدن کپسول فیبری اطراف پروتز سینه شود که این در نهایت موجب تغییر شکل پستان ها و نرم شدن بافت سیلیکونی آنها می‌ شود.
اعمال فشار برای جابجایی پروتز هنگام تصویر برداری ممکن است ناراحت کننده و دردناک باشد.

جراح پستان اصفهان | پروتز پستان اصفهان | 
 درمان بیماری‌های سینه | پروتز پستان اصفهان

آیا افراد با پروتز سینه برای کاهش آسیب ناشی از ماموگرافی باید تصویر برداری دو بعدی انجام دهند؟

این یک تصور کاملا اشتباه است که افراد با پروتز سینه هنگام ماموگرافی باید به جای تصویربرداری سه بعدی از تصویربرداری دو بعدی استفاده کنند. تصویر سه بعدی بسیار دقیق تر است، زیرا به تکنسین اجازه می دهد تا نمای دقیق و نزدیک از بافت پستان را ثبت کند. به همین دلیل ماموگرافی سه بعدی یک روش غربالگری عالی برای افرادی است که بافت سینه متراکم دارند یا از پروتز سینه استفاده می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *