جراح پستان اصفهان | پروتز پستان اصفهان | Lumpectomy surgery

آنچه یک زن مبتلا به سرطان سینه باید درباره عمل جراحی لامپکتومی بداند :

جراحی لامپکتومی به عمل جراحی برای برداشتن سرطان یا سایر بافت های غیر طبیعی پستان اطلاق می گردد. در طی یک جراحی لامپکتومی ، جراح سرطان یا سایر بافت های غیر طبیعی و مقدار کمی از بافت سالم که در اطراف آن قرار دارد را بر می دارد. این کار تضمین کننده این است که تمام بافت غیر طبیعی برداشته شده است. عمل لامپکتومی را جراحی حفظ پستان یا برداشتن موضعی گسترده نیز می نامند زیرا در این روش تنها بخشی از پستان برداشته می شود. در مقابل ، در طی ماستکتومی ، تمام بافت پستان برداشته می شود. پزشکان ممکن است از لامپکتومی به عنوان بیوپسی برشی یا کوادرانکتومی نیز یاد کنند.

لامپکتومی یک گزینه درمانی برای درمان سرطان سينه در مراحل اوليه است. گاهی اوقات از لامپکتومی برای رد کردن تشخیص سرطان نیز استفاده می شود. وقتی جراحی لامپکتومی برای برداشتن سرطان انجام می شود ، معمولاً با پرتو درمانی سینه انجام می شود تا احتمال بازگشت سرطان کاهش یابد.

مطالعات نشان می دهد که لامپکتومی و به دنبال آن پرتودرمانی در جلوگیری از عود سرطان پستان به اندازه برداشتن کل پستان (ماستکتومی) در مراحل اولیه سرطان پستان ، موثر است.


همراه ما باشید با مطالب لینک های کاربردی دکتر رسول فاتحی فرد جراح پستان اصفهان :


جراح پستان اصفهان | پروتز پستان اصفهان |لامپکتومی بهتر است یا ماستکتومی

هدف از عمل لامپکتومی

هدف از جراحی لامپکتومی برداشتن سرطان یا سایر بافت های غیر طبیعی با حفظ ظاهر پستان است. مطالعات نشان می دهد که لامپکتومی و به دنبال آن پرتودرمانی در جلوگیری از عود سرطان پستان به اندازه برداشتن کل پستان ( ماستکتومی ) برای مراحل اولیه سرطان پستان ، موثر است.

اگر بیوپسی نشان دهد که شما سرطان دارید و احتمال دارد سرطان کوچک و در مراحل اولیه باشد ، ممکن است پزشک تان لامپکتومی را توصیه کند. لامپکتومی ممکن است برای از بین بردن برخی ناهنجاری های غیر سرطانی یا پیش سرطانی پستان نیز استفاده شود. در صورت دارا بودن شرایط زیر ، ممکن است پزشک تان لامپکتومی را توصیه کند :

 1. سابقه اسکلرودرما ، گروهی از بیماری ها که پوست و سایر بافت ها را سخت می کند و بهبودی بعد از لامپکتومی را دشوار می کند.
 2. سابقه لوپوس اریتماتوی سیستمیک ، یک بیماری التهابی مزمن که در صورت انجام پرتودرمانی می تواند رو به وخامت رود.
 3. دو یا چند تومور در ربع های مختلف پستان داشته باشید که با یک برش برداشته نمی شوند و در نتیجه می تواند در ظاهر پستان شما تأثیر بگذارد.
 4. قبلاً تحت پرتودرمانی در ناحیه پستان قرار گرفته اید که این امر باعث می شود که پرتودرمانی های بعدی نیز بسیار خطرناک باشد.
 5. مبتلا به سرطانی باشید که به تمام پستان و پوست روی آن گسترش یافته باشد ، زیرا در این شرایط احتمالاً لامپکتومی ، سرطان را به طور کامل از بین نمی برد.
 6. دارای یک تومور بزرگ و سینه های کوچک هستید ، که ممکن است نتیجه زیبایی نامناسبی ایجاد کند.
 7. به پرتودرمانی دسترسی ندارید.

عوارض جراحی لامپکتومی بعد از عمل سرطان سينه

لامپکتومی یک عمل جراحی است که طبیعتاً خطر عوارض جانبی را به همراه دارد ، از جمله:

 • خون ریزی
 • عفونت
 • درد بعد از لامپکتومی
 • تورم موقتی
 • حساس شدن به لمس
 • تشکیل بافت اسکار سخت در محل جراحی
 • تغییر در شکل و ظاهر پستان ، به ویژه اگر قسمت زیادی از آن برداشته شود .

جراح پستان اصفهان | پروتز پستان اصفهان | نحوه انتخاب جراح پستان اصفهان

هزینه عمل کوچک کردن سینه

سپس جراح با توجه به حفظ ظاهر پستان شما ، با استفاده از بخیه ، برش ها را می بندد که یا به خودی خود جذب می شوند یا بعداً توسط پزشک کشیده می شوند. جراح شما همچنین ممکن است نوارهای چسب نازکی را قرار داده و یا از چسب بر روی آن استفاده کند تا بسته شود تا خوب شود.

عوارض بعد از عمل لامپکتومی

 1. ایجاد زخم به واسطه پانسمان (باند) روی محل جراحی
 2. مقداری درد ، بی حسی و احساس خارش در ناحیه زیر بغل خود

مراقبت های بعد از عمل لامپکتومی

در خصوص نحوه مراقبتهای لامپکتومی ، از جمله مراقبت از بخیه و پانسمان و تشخیص علائم عفونت ، دستورالعمل های کتبی به شما داده می شود. همچنین نسخه هایی برای داروهای مسکن و احتمالاً آنتی بیوتیک دریافت خواهید کرد. انجام برخی فعالیت ها ممکن برای تان محدود شود. معمولاً 7 تا 14 روز پس از جراحی ، یک قرار ملاقات بعدی با پزشک خواهید داشت تا وضعیت فعلی تان بررسی شود.

نتایج جراحی باید طی چند روز تا یک هفته در دسترس باشد. در ویزیت پیگیری بعد از جراحی ، پزشک نتایج را توضیح می دهد. اگر به درمان بیشتری نیاز دارید ، ملاقات با پزشکان زیر توصیه می شود:

 • اگر حاشیه اطراف تومور شما عاری از سرطان نباشد ، با یک جراح در مورد جراحی مضائف بحث کنید .
 • یک انکولوژیست پزشکی در مورد سایر روش های درمان بعد از عمل ، مانند هورمون درمانی در صورت حساس بودن سرطان به هورمونها یا شیمی درمانی یا هر دو به شما کمک می کند.
 • یک انکولوژیست پرتوی در مورد درمان های پرتوی ، که به طور معمول پس از لامپکتومی توصیه می شود به شما کمک می کند .
 • یک مشاور یا یک گروه پشتیبانی برای کمک به شما در کنار آمدن با سرطان پستان .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *