جراح پستان اصفهان | پروتز پستان اصفهان | جراحی ماستکتومی پارشیال

ماستکتومی پارشیال چیست ؟

جراحی ماستکتومی پارشیال | ماستکتومی نام یکی از رایجترین انواع جراحی پستان است. اما نه جراحی سینه ای که برای اهداف زیبایی صورت می گیرد! ماستکتومی روش جراحی برای از بین سرطان سینه، و در زمره جراحی های درمانی پستان است.

به طور کلی جراحی در اغلب موارد همچنان بهترین و مطمئن ترین روش برای درمان سرطان سینه به شمار می رود. چراکه می تواند به صورت مستفقیم، و در کوتاه ترین زمان ممکن، تومور سرطانی را از بدن خارج کند و جلوی سرطان را بگیرد. درمان سرطان با جراحی از شانس بالایی برخوردار است، اما اینکه آیا جراحی گزینه مناسبی برای شما باشد یا خیر، به شرایط سرطان بستگی خواهد داشت.

ماستکتومی خود به گونه ها و اشکال مختلفی تقسیم می شود، که در این مقاله قصد داریم به نوع رایج ماستکتومی پارشیال یا جزئی آن بپردازیم. انتخاب جراحی ماستکتومی به عوامل مختلفی از جمله شرایط فیزیکی بیمار، وضعیت عمومی سلامت، وضعیت بیماری سرطان، مرحله یا گرید سرطان، میزان گسترش و شدت سرطان سینه و درمان هایی که فرد قبل از این انجام داده، یا در حال انجامشان است، بستگی دارد.

انتخاب نوع ماستکتومی وابسته به نظر پزشک متخصص درمانگر شما و متخصص جراحی سینه خواهد بود، اما در نهایت تصمیم به انجام ماستکتومی، تصمیمی فردی است که خود بیمار باید با سنجش مزایا و معایبش، آن را اتخاذ کند. در ادامه بیشتر در مورد ماستکتومی پارشیال، به عنوان رایجترین درمان سرطان سینه صحبت خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

جراح پستان اصفهان | پروتز پستان اصفهان | 
 ماستکتومی ناقص


همراه ما باشید با مطالب لینک های کاربردی دکتر رسول فاتحی فرد جراح پستان اصفهان :

ماستکتومی ناقص

ماستکتومی ناقص نام دیگری برای ماستکتومی پارشیال است. در حقیقت این عمل که یکی از مشتقات ماستکتومی به صورت عمومی است، نام ویژه خود را دارد و به آن لامپکتومی می گویند.

ماستکتومی عملی است که اغلب افراد آن را با نام عمل تخلیه سینه می شناسند. اما ماستکتومی پارشیال یا لامپکتومی با ماستکتومی عادی تفاوت دارد. در حین انجام لامپکتومی تمام سینه تخلیه نمی شود. بلکه بخشی از سینه که توده یا توده های سرطانی در آن قرار دارند حدف خواهد شد. به این ترتیب فرد می تواند تا درصد بالایی حجم سینه های خود را حفظ کند.

مناسب ترین زمان برای انجام لامپکتومی، وقتی است که تومورهای سرطانی محدود هستند و در کل سینه پخش نشده اند. در این شرایط جراح می تواند تنها با برش حداکثر یک چهارم از سینه، تمام تومورهای سرطانی را از بدن بیرون بکشد و سرطان را درمان کند. بدون اینکه بخواهد کل حجم سینه را تخلیه کند. به صورت کلی تمام جراحان پستان انجام لامپکتومی را به ماستکتومی کامل ترجیح می دهند. چراکه ماستکتومی به واسطه تخلیه کامل سینه، برای هیچ بیماری خوشایند نیست و دردسرهای خاص خودش را دارد. در این بین لامپکتومی یا ماستکتومی پارشیال عملی کمتر تهاجمی است و آسیب های کمتری به بافت سینه می زند.

از این رو است که لامپکتومی رواج بیشتری از ماستکتومی دارد. هرچند اگر سرطان به مراحل بالاتر و پیشرفته تر رسیده باشد، دیگر لامپکتومی پاسخگو نخواهد بود، و در روش های جراحی، بیمارر چاره ای به جز انجام ماستکتومی کامل نخواهد داشت.

 

بازسازی سینه بعد از ماستکتومی پارشیال

بسیاری از افراد نگران حجم از دست رفته سینه خود بعد از لامپکتومی هستند. در وهله اول بهتر است بدانید که جراح تمام تلاشش را می کند تا برش های جراحی را در نواحی صورت دهد که دید زیادی ندارند. علاوه بر آن زخم های جراحی در اغلب موارد تا درصد زیادی بهبود پیدا می کنند و جای آنها آنقدر باقی نمی ماند.

در وهله دوم نیز باید بدانید که می توانید با عمل بازسازی سینه حجم از دست رفته سینه را کاملا جبران کنید. عمل بازسازی سینه، نوعی جراحی است که با استفاده از ایمپلنت یا پروتزهای مخصوص سینه که از اغلب از جنس سیلیکونی هستند و بافتشان به بافت طبیعی سینه بسیار نزدیک است، می تواند حجم کاهش یافته سینه را جبران نماید. اگر به یک جراح با بورد تخصصی جراجی پستان و سرطان سینه مراجعه کنید، می تواند عمل بازسازی را حتی همزمان با ماستکتومی پارشیال صورت دهد تا بعد از عمل متوجه تغییر حجم سینه ها نشوید.

علاوه بر استفاده از مصنوعاتی مانند ایمپلنت، می توان از عمل تزریق چربی به سینه هم استفاده کرد. به این صورت که مدتی بعد از عمل، پزشک چربی برخی از نواحی دیگر بدن را تخلیه کرده و به سینه ها تزریق می کند تا حجم بیشتری پیدا کنند. هرچند به صورت کلی پایداری چربی هرگز به اندازه ایمپلنت نیست و شکل پذیری کمتری دارد.

جراح پستان اصفهان | پروتز پستان اصفهان | 
 بازسازی سینه بعد از ماستکتومی پارشیال

بهترین جراح سرطان سینه

جراحی سرطان سینه رشته ای است که از جمله رشته های نوین به شمار می رود. به همین خاطر متخصصان این حوزه شمار زیادی ندارند. از این رو در بسیاری از موارد، این جراحان عمومی هستند که جراحی سرطان سینه را صورت می دهند. یعنی جراحانی که گرچه در انجام جراحی به صورت عمومی مهارت دارند، اما تخصصشان در حوزه جراحی سینه نیست.

خوشبختانه مدتی است که چند پزشک بورد تخصص جراحی سینه در کشور مشغول به کار شده اند. این جراحان که همگی در خارج از کشور تحصیلات تکمیلی خود را گذرانده اند، بهترین گزینه برای انجام انواع جراحی سینه هستند. چراکه به صورت تخصصی روی این اندام خاص کار می کنند و شناختی کافی از همه جوانب آن دارند. همچنین تنها گروهی از پزشکان هستند که می توانند جراحی های زیبایی و بازسازی سینه را، به بهترین شکل همزمان با جراحی های درمانی انجام دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *