جراح پستان اصفهان | پروتز پستان اصفهان | توده های خوش خیم پستان فیبروآدنوم پستان

فیبروآدنوم پستان ؛ توده های خوش خیم پستان

فیبروآدنوم‌ پستان ، توده‌های پستانی جامد و غیرسرطانی (توده خوش خیم پستان) هستند و اکثراً دربین زنان سن 15 تا 35 ساله تشخیص داده میشود گرچه احتمال این تشخیص برای بقیه سنین نیز غیر ممکن نیست.

توده فیبروآدنوم معمولا به صورت نرم و لاستیکی یا کمی سفت و دارای شکل مشخص می باشد، این توده معمولا بسیار متحرک است و معمولاً درد ندارد، ممکن است آن را مانند یک تیله بازی لاستیکی در پستان خود حس کنید که به راحتی در هنگام معاینه و بررسی زیر پوست شما حرکت می کند. این توده‌ها در اندازه های مختلف هستند و می توانند بدون دلیل خاصی و با گذر زمان بزرگ یا کوچک شوند، در طول دوران حاملگی یا در اثر درمان های هورمونی ممکن است تا حدودی بزرگتر شوند اما معمولا به سایز قبلی برمی گردند.

مطالب قرارداده شده در سایت توسط نویسنده سایت گردآوری شده است و حتما قبل از بهره برداری از مطالب حتما با پزشک خود مشورت نمایید. هیچ گونه مسئولیتی در صورت استفاده از مطالب بر عهده آقای دکتر رسول فاتحی فرد نمی باشد.


همراه ما باشید با مطالب لینک های کاربردی دکتر رسول فاتحی فرد جراح پستان اصفهان :


یک بیمار ممکن است یک یا چند عدد توده فیبروآدنوم در پستان خود داشته باشد.همچنین این توده ها می توانند در یک پستان و یا در هر دو پستان وجود داشته باشند.(یک طرفه یا دوطرفه)

جراح پستان اصفهان | پروتز پستان اصفهان | توده های خوش خیم پستان فیبروآدنوم پستان

نشانه های فیبروآدنوم  :

  1.  فیبروآدنوم‌ها توده‌هایی جامد هستند.
  2. کروی شکل با مرزهای صاف و بدون گوشه هستند.
  3.  به راحتی با لمس حرکت می کنند.
  4.  بافت نرم و لاستیکی دارند.
  5.  بدون درد هستند.

علل ایجاد فیبروآدنوم

علت ایجاد فیبروآدنوم ناشناخته است اما ارتباط آن را بادو هورمون جنسی زنانه استروژن و پروژسترون مطرح کرده اند، زیرا با تغییرات هورمونی سایز آنها می تواند تغییر کند. فیبرادنوم‌ها بیشتر در طول سال های تولید مثل (قبل از یائسگی) به وجود می آیند. می توانند در طول حاملگی یا با مصرف داروهای هورمونی بزرگتر شوند و معمولا بعد از یائسگی با افت سطح هورمون های زنانه کوچک می شوند.

انوع فیبروآدنوم‌ها

  1.  فیبروآدنوم‌های ساده که معمولا سایزشان بیش از دو سانتیمتر نیست. این نوع تاثیری در ریسک ابتلا به سرطان فرد ندارد.
  2. فیبروآدنوم پیچیده : این نوع می تواند شامل تغییراتی نظیر رشد بیش از حد سلول ها (هایپرپلازی) باشد تشخیص فیبروآدنوم پیچیده پس از انجام بیوپسی و بررسی نتیجه پاتولوژی امکان پذیر است.
  3.  فیبروآدنوم نوجوانان : این شایع ترین نوع توده پستان در دختران و نوجوان بین سنین 10 تا 18 سالگی ست.
  4. فیبروآدنوم غول پیکر : این نوع فیبروآدنوم می تواند تا بیش از 5 سانتیمتر رشد کند. گاهی پزشک توصیه به جراحی این نوع فیبروآدنوم ها می کند زیرا می توانند باعث فشرده شدن یا بدفرمی بافت پستان شوند.
  5.  تومورهای فیلودس (phyllodes) : از نظر شکل شبیه به فیبرادنوم اما برخی از انها میتوانند به سرطان تبدیل شوند و باید حتما با جراحی خارج شوند .

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *