جراح پستان اصفهان | پروتز پستان اصفهان | چگونه سرطان سینه در بدن پخش می شود؟

علائم سرطان پستان ؛ در چه صورت به پزشک مراجعه کنیم؟

پخش شدن سرطان سینه | هنگامی که سلول های سرطانی وارد خون یا سیستم لنفاوی می شوند و به قسمت های دیگر بدن منتقل می شوند، سرطان گسترش می یابد. سیستم لنفاوی شبکه ای از عروق لنفاوی است که در سرتاسر بدن وجود دارد و گره های لنفاوی را به هم وصل می کند. مایع شفاف درون عروق لنفاوی، تحت عنوان لنف، حاوی مواد فرعی و مواد زائد و همچنین سلول های سیستم ایمنی است.

عروق لنفاوی مایع لنفاوی را به دور از پستان حمل می کنند. در مورد کانسر پستان، سلول های سرطانی می توانند وارد عروق لنفاوی شده و در غدد لنفاوی شروع به رشد کنند. اغلب رگهای لنفاوی پستان در نواحی زیر تخلیه می شوند:

  1. گره های لنفاوی زیر بازو
  2. گره های لنفاوی اطراف استخوان ترقوه و غدد لنفاوی زیر استخوان ترقوه
  3. غدد لنفاوی داخل قفسه سینه (غدد لنفاوی پستانی داخلی)

اگر سلول های سرطانی به غدد لنفاوی شما سرایت کرده باشند، احتمال بیشتری دارد که سلول ها بتوانند از طریق سیستم لنفاوی به قسمت های دیگر بدن منتقل شوند. هر چه غدد لنفاوی بیشتری با سلول های سرطانی پستان وجود داشته باشند، احتمال ابتلا به سرطان در بخش های دیگر بدن بیشتر می شود. به همین دلیل، یافتن سرطان در یک یا چند غدد لنفاوی اغلب بر برنامه درمانی شما تأثیر می گذارد.

معمولاً برای تشخیص اینکه سرطان شیوع پیدا کرده است یا نه، نیاز به جراحی برای برداشتن یک یا چند غده لنفاوی دارید. با این وجود، تمام زنان مبتلا به سلول های سرطانی در غدد لنفاوی خود، متاستاز ایجاد نمی کنند و ممکن است برخی از زنان بدون هیچ سلول سرطانی در غدد لنفاوی، بعداً متاستاز ایجاد کنند.

مطالب قرارداده شده در سایت توسط نویسنده سایت گردآوری شده است و حتما قبل از بهره برداری از مطالب حتما با پزشک خود مشورت نمایید. هیچ گونه مسئولیتی در صورت استفاده از مطالب بر عهده آقای دکتر رسول فاتحی فرد نمی باشد.

جراح پستان اصفهان | پروتز پستان اصفهان |چگونگی متاستاز سرطان


همراه ما باشید با مطالب لینک های کاربردی دکتر رسول فاتحی فرد جراح پستان اصفهان :

علایم هشدار دهنده زیر می تواند به دلیل وجود سرطان پستان ایجاد شده باشند :

  1. توده جدید در پستان یا زیر بغل (بعضی مواقع در هنگام لمس و یا خودآزمایی خود شخص به وجود توده جدید پی برده و یا اینکه طی دوره ی غربالگری در سونوگرافی تشخیص داده شده است )
  2. سفتی یا تورم قسمتی از سینه شخص
  3. فرورفتگی قسمتی یا پوست سینه
  4. صاف شدن یا فرورفتگی جدید نوک سینه
  5. ترشح خود بخود آبکی یا خونی از نوک پستان
  6. زخم در هر کجای پستان که تا چند هفته بهبود نیابد
  7. قرمزی پوست سینه یا هاله و نوک پستان با یا بدون پوسته پوسته شدن،این نشانه ها می تواند به دلیل ابتلای شخص به بیماری پاژه پستان باشد.

دیده شدن این علائم نیاز به بررسی بیشتر ، با معاینه و تصویر برداری دارد اگرچه که همیشه این تغییرات نشانه ی وجود سرطان پستان نیست ولی مراجعه سریع در صورت مشاهده این علایم ضروری است. در دوران بارداری و شیردهی , معاینات سخت تر و احتمال خطای تشخیص بیشتر و لذا مراجعه در صورت هر گونه تغییر در پستان ضروری است و نباید تغییرات را به حساب بارداری گذاشت.

شرایطی وجود دارد که بیمار سابقه سرطان پستان در فامیل نزدیک را دارد که می بایست بعد از زایمان هم این آزمایشات را تکرار کند. مراجعه سریع و اجتناب از خود درمانی و بی توجهی به علایم کلید تشخیص و درمان بموقع است.

جراح پستان اصفهان | پروتز پستان اصفهان | معرفی روش‌ها از آسان‌ترین تا پیچیده‌ترین درمان سرطان سینه

متاستاز سرطان پستان

گاهی اوقات پس از درمان اولیه سرطان پستان و حتی برداشتن کامل تومور سرطانی یا خارج کردن و تخلیه پستان، شاهد عود دوباره سرطان هستیم. این عود دوباره می تواند در همان بافت سینه یا در اندام دیگری از بدن از جمله ریه، کبد، مغز و استخوان اتفاق بیافتد. در صورتی که عود مجدد توده سرطانی پستان در ناحیه دیگری از بدن باشد، به آن متاستاز سرطان پستان گفته می شود.

بنابرین متاستاز سرطان پستان به شرایطی گفته می شود که سلول های سرطانی به اندامی دیگر به جز پستان سرایت کرده و تنها در بافت پستان، متمرکز نباشند. غالبا متاستاز، مدتی پس از بروز نخستین بافت سرطانی در پستان آغاز می شود و شناخت و تشخیص به موقع آن، می تواند در درمان بیماری تاثیرگذار باشد. در واقع یکی از مشکلات بزرگ تاخیر در شناسایی متاستاز سرطان پستان است که باعث می شود تا درمان های شکل گرفته روی تومور سینه، با تهاجم به بخشی دیگر، خنثی شود.

به طور معمول پس از جراحی سینه یا شیمی درمانی برای درمان سرطان پستان، از دوره های پرتو درمانی جهت جلوگیری از عود مجدد آن استفاده می شود، اما متاسفانه همیشه این اقدام کارآمد نیست و شاهد بازگشت سلول های سرطانی و تشدید مجدد آن ها هستیم.

آیا سرطان سینه کشنده است ؟

متاسفانه گسترش این بیماری به حدی زیاد است که از هر سه خانم مبتلا به سرطان ، یک نفر به سرطان سینه مبتلا هست. و بعد ازسرطان ریه دومین عامل مرگ و میر در بانوان است. مهم‌ترین عاملی که شانس مرگ و میر را در کاهش می‌دهد افزایش آگاهی درباره این بیماری است. زیرا این بیماری هر چقدر زودتر تشخیص داده شود ، روند درمان بهتر خواهد بود.

تومور سینه به دو گروه تومورهای خوش خیم و تومورهای بدخیم وجود دارد. در هر دو نوع، رشد سلول‌ها سریع و زیاد می‌باشد. البته تومورهای دیگری نیز تحت عنوان تومورهای بینابین وجود دارند که در ابتدا خوش خیم بوده و سپس تبدیل به تومورهای بدخیم می‌شوند.

در تومورهای خوش خیم، روند تکثیر سلول‌ها در مرحله مشخصی متوقف می‌شود، اما در تومورهای بدخیم روند تکثیر بدون وقفه ادامه می‌یابد و قابل‌ مهار نمی‌باشد و در نهایت تبدیل به سرطان سینه می‌شود که در صورت عدم درمان به سایر قسمت‌های بدن گسترش می‌یابد و در کار آن‌ها اختلال ایجاد کرده و در نهایت با درگیر ساختن اعضای حیاتی بدن می‌تواند منجر به مرگ فرد شود.

زمان تشخیص در این نوع سرطان نیز در روند بهبودی و درمان بسیار موثر است. به گونه ای که هرچه این نوع سرطان در مرحله ابتدایی‌تری یعنی گرید 1 و 2 تشخیص داده شود، امکان حفظ عضو، درمان کامل و حفظ طول عمر طبیعی برای فرد بیشتر خواهد بود، اما تشخیص بیماری در گرید 3 و 4 یا مرحله پیشرفته بیماری تنها امکان کنترل سرطان پستان را فراهم می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *