جراح پستان اصفهان | پروتز پستان اصفهان | برای كوچک كردن سينه چه کار كنيم؟

کوچک کردن سینه ؛ جراحی موثرتر است یا راه‌های طبیعی؟

كوچک كردن سينه | شکل سینه مردان و زنان بسیار متنوع است. اندازه‌ها و حالت پستان افراد مختلف با یکدیگر تفاوت دارد. هیچ شکل و اندازه خاصی به عنوان حالت نرمال و استاندارد وجود ندارد. با این حال، برخی از افراد دوست دارند که سینه‌هایشان را کوچک کنند. برای کوچک کردن سینه روش‌های مختلفی وجود دارد؛ از انواع روش‌های خانگی و سنتی تا جراحی‌. فرقی نمی‌کند که سینه‌هایتان بزرگ است یا کوچک؛ در هر حال باید مراقب سلامتشان باشید و با معاینه و مراجعه به پزشک متخصص جراح پستان در صورت نیاز از وضعیت توده‌های احتمالی در آنها باخبر شوید.


همراه ما باشید با مطالب لینک های کاربردی دکتر رسول فاتحی فرد جراح پستان اصفهان :


The cause of breast prosthesis shrinking جراح پستان اصفهان | پروتز پستان اصفهان |

برای كوچك كردن سينه چه كنيم؟

شواهدی نشان می‌دهند که سینه‌های بزرگ می‌توانند باعث درد گردن و شانه شوند؛ این یکی از دلایلی است که بسیاری از افراد میل به کوچک‌کردن سینه‌ها دارند. بعضی از افراد هم با هدف زیبایی و تغییر ظاهر به دنبال عمل کوچک کردن سینه ها یا روش‌های دیگر می‌روند و این مسئله ارتباطی مستقیم با ساختار سینه آنها دارد. عوامل مختلفی روی اندازه سینه‌ها نقش دارد؛ ژنتیک، وزن بدن، تغییرات هورمونی در اثر بارداری، مصرف بعضی از داروها یا مشکلات تیروئید می‌توانند روی اندازه سینه‌ها اثر بگذارند. در ادامه می‌خواهیم از روش‌های مختلف کوچک کردن سینه برایتان بگوییم :

 1. روش‌های طبیعی
 2. عمل جراحی

كوچك كردن سينه در خانه

برای کوچک‌شدن سینه‌ها نباید حتماً به سراغ جراحی بروید اما كوچك كردن سينه با قهوه هم منطقی نیست. بیشتر ساختار سینه از چربی ساخته شده است؛ پس با استفاده از راه‌کارهایی به‌عنوان روش كوچك كردن و سفت كردن سينه برای کاهش چربی‌های بدن این بخش از بدن را هم لاغر و کوچک می‌شود.

باید ببینید که دلیل بزرگی پستان‌هایتان چیست و بعد از میان روش‌های موجود دست به انتخاب بزنید. برای مثال، راه کوچک‌کردن سینه‌ای که در اثر نوسانات هورمونی بزرگ شده با سینه‌ای که به علت اضافه وزن چاق است با هم فرق می‌کند. از روش‌های طبیعی باید به موارد زیر اشاره کنیم :

 • رژیم
 • ورزش
 • کاهش استروژن
 • بستن سینه‌ها
 • تعویض سینه‌بند
 • رژیم غذایی

چگونه سينه ها را كوچك كنيم؟ در پاسخ این سوال لازم است اول به این موضوع توجه کنید که بیشتر بافت پستان از جنس چربی است. همان‌طور که پیش‌تر هم اشاره شد با کم‌کردن وزن و چربی بدن می‌توانید پستان‌ها را هم کوچک کنید. مصرف به‌اندازه کالری و مواد مغذی به کاهش وزن و چربی بدن کمک می‌کند. رژیمی که سرشار از مواد مغذی است و کالری گزینه‌های موجود در آن بالا نیست، به طور مستقیم به کاهش چربی پستان‌ها کمک می‌کند.

مصرف میوه‌ها، سبزیجات، ماهی‌های چرب مانند سلمون و گوشت کم‌چرب مانند مرغ گریل‌شده فکر خوبی خواهد بود. اگر پستان‌هایتان به خاطر شیردهی یا بارداری بزرگ شده‌اند، باید پیش از انتخاب رژیم غذایی حتماً با پزشک متخصص در این زمینه مشورت کنید.

جراح پستان اصفهان | پروتز پستان اصفهان |فعالیت های ورزشی بعد از جراحی سینه

ورزش

کوچک کردن سینه با ورزش هم مقدور است. بعضی از افراد به اشتباه فکر می‌کنند که با انجام ورزشی خاص می‌توانید ناحیه‌ای خاص از بدن را برای کوچک‌شدن هدف بگیرند؛ برای مثال به دنبال ورزش برای کوچک کردن پشت سینه یا دور آن و دیگر اجزای بدن هستند. شاید ورزش‌هایی مانند شنای سوئدی یا تمرینات ورزشی مرتبط با سینه به خوش‌فرم‌ شدن عضلات این نواحی کمک کنند اما نقش مستقیمی در از بین‌بردن چربی‌های پستان ندارند.

اگر قرار به سوزاندن چربی ناحیه پستان باشد، باید با ورزش روی کم‌شدن چربی تمام نقاط کار کنید. در این صورت، چربی پستان‌ها هم به دنبال باقی بخش‌های بدن کاهش پیدا می‌کند. ورزش‌های قلبی‌عروقی که باعث افزایش ضربان قلب می‌شوند، در سوزاندن چربی‌های بدن نقش مؤثری دارند. بنا به توانایی جسمی و سطح سلامتی‌تان می‌توانید به سراغ ورزش‌هایی مانند دویدن، شناکردن یا پیاده‌روی سریع بروید. از میان این‌ها گزینه مناسب را انتخاب کنید و تمرین کوچک کردن سینه را انجام بدهید.

کاهش استروژن

استروژن نقش مهمی در بزرگ‌شدن بافت پستان دارد. گاهی با کاهش این هورمون، پستان‌ها هم کوچک‌تر می‌شوند. کسانی که دچار نوسانات هورمونی هستند، این کاهش و افزایش اندازه سینه‌ها به واسطه به هم‌خوردن تعادل استروژن تجربه می‌کنند. کوچک شدن سینه می‌تواند نشانه پایین‌آمدن سطح این هورمون در بدن باشد.

مصرف قرص‌های ضدبارداری هورمونی که حاوی استروژن و پروژسترون هستند، گاهی باعث بزرگ‌ترشدن پستان‌ها می‌شوند. با قطع مصرف این قرص‌ها، حجم و اندازه سینه‌ها به حالت قبلی برمی‌گردد. برخی از تحقیقات علمی نشان می‌دهند که با مدیریت رژیم غذایی، امکان تنظیم سطح استروژن وجود دارد. برای مثال، بعضی از پژوهش‌ها حکایت از اثرگذاری تخم کتان در کاهش استروژن بدن دارند. این مطالعات حیوانی بوده و به مزایای دیگری در مصرف این ماده از جمله تأمین سلامت قلب و دورکردن بدن از التهاب و سرطان را هم نشان داده‌اند.

البته این را هم بدانید که تحقیقاتی که درباره کاهش استروژن با رژیم غذایی صحبت می‌کنند، آنچنان پرشمار نیستند. اگر عامل بزرگی پستان‌هایتان نوسانات هورمونی و متعادل‌نبودن سطح استروژن است، حتماً باید با پزشک درباره وضعیت خود صحبت کنید.

تعویض سینه‌بند

سینه‌بندها هم فقط به طور ظاهری می‌توانند سینه‌ها را کوچک‌تر نشان بدهند و در اصل ماجرا تغییری ایجاد نمی‌کنند. سینه‌بندهای کوچک‌کننده شکل پستان را طوری تغییر می‌دهند که صاف‌تر به نظر برسند و روی سطح سینه بالا قرار بگیرند. بعضی از انواع این سینه‌بندها دارای بندهای پشتیبانی هستند که مانع از فشارآمدن به کمر و گردن می‌شوند.

جراح پستان اصفهان | پروتز پستان اصفهان |جراحی همزمان لیفت و پروتز سینه

عمل جراحی کوچک کردن سینه

همانطور که برای بزرگ کردن سینه‌ها می‌توان از روش جراحی استفاده کرد، كوچك كردن سينه با عمل جراحی هم از گزینه‌هایی است که می‌توانید برای راه های کوچک کردن سینه در نظر بگیرید. به جراحی برای کوچک‌سازی پستان‌ها ماموپلاستی (mammaplasty) می‌گویند. در این روش، چربی، بافت پستان و پوست از سینه برداشته می‌شود. این روش كوچك كردن سينه زنان برای افرادی مناسب است که اندازه سینه‌هایشان بسیار بزرگ است و در انجام فعالیت‌های مختلف از جمله ورزش‌کردن دچار مشکل می‌شوند.

جراحی کوچک‌سازی سینه برای افراد زیر انجام می‌شود:

 1. دچار درد کمر، گردن و شانه هستند.
 2. زیر پستان‌هایشان بثورات و زخم پوستی به وجود آمده است.
 3. بزرگی پستان‌ها باعث تحمیل درد و فشار به اعصاب بدنشان می‌شود.
 4. کسانی که از ظاهر بزرگ سینه‌هایشان رضایت ندارند و می‌خواهند که پستان‌هایشان کوچک‌تر شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *