جراح پستان اصفهان | پروتز پستان اصفهان | کمک به تشخیص ماهیت توده های پستانی با سونوگرافی

 کمک به تشخیص ماهیت توده های پستانی

سونوگرافی سینه | تصویر برداری با استفاده امواج صوتی را سونوگرافی می گویند.به تصویر بدست آمده از سونوگرافی، سونوگرام می گویند. سونوگرافی سینه در واقع تصویر کاملی از بافت پستان با استفاده از امواج صوتی به دست می دهد. این تصویر همه پستان حتی تا نزدیکی قفسه سینه را پوشش می دهد . این میزان پوشش دهی در ماموگرافی وجود ندارد.

در سونوگرافی از اشعه و تابش استفاده نمی شود. بلکه از امواج صوتی استفاده می شود و البته صدایی نیز از این امواج به گوش نمی رسد. این اصوات فراتر از محدوده شنوایی ما هستند. به دلیل عدم استفاده از اشعه این روش تشخیصی، آسیب و عوارضی ندارد. البته سونوگرافی به هیچ وجه جایگزین ماموگرافی یا آزمایشات دیگر نیست، بلکه در کنار دیگر موارد (مثل ماموگرافی،MRI سینه و یا بیوبسی ) و برای تکمیل اطلاعات برای تشخیص صحیح به پزشک کمک می کند.

سونوگرافی معمولا برای تشخیص محتوای درونی کیست ها استفاده می شود . اینکه درون کیست ها مایع هست یا رسوبات کلسیم یا سلول های سرطانی . برای انجام نمونه برداری از پستان ، انجام جراحی و یا بررسی نتایج غیرعادی ماموگرافی از سونوگرام استفاده می شود. در ماموگرافی پستان هایی با بافت سفت و فشرده معمولا اطلاعات کافی بدست نمی آید، در این مواقع سونوگرافی توصیه می شود.

همچنین برای بررسی سایز توده های خوش خیم مثل کیست ها و فیبرادنوم ها و بررسی تغییرات و تحولات آن ها در بررسی های دوره ای ، سونوگرافی ابزاری مفید می باشد.

برای انجام سونوگرافی سینه ، باید از کمر به بالا بدون لباس باشید . برای کاهش اصطکاک قسمت مورد نظر از بدن شما را با ژل لوبریکانت (که باعث کمی سرما در محل می شود.) کمی ماساژ می دهند. سپس دستگاه مبدل اولتراسوند (پروب) را روی بدن شما قرار داده و حرکت می دهند.

مطالب قرارداده شده در سایت توسط نویسنده سایت گردآوری شده است و حتما قبل از بهره برداری از مطالب حتما با پزشک خود مشورت نمایید. هیچ گونه مسئولیتی در صورت استفاده از مطالب بر عهده آقای دکتر رسول فاتحی فرد نمی باشد.

جراح پستان اصفهان | پروتز پستان اصفهان | کمک به تشخیص ماهیت توده های پستانی با سونوگرافی

این دستگاه به دلیل جنس و ساختارش می تواند امواج فرا صوت قابل نفوذ در بدن را به بدن ارسال کند و بازتاب این امواج را جذب کرده ( امواج فراصوت با برخورد با بافت استخوان بازتاب پیدا می کنند.) و موج بازتاب شده را برای کامپیوتری که به آن متصل است ، بفرستد. کامپیوتر نتایج حاصل را پروسس کرده ودر نهایت تصویری از پستان ساخته می شود.

زمان مورد نیاز برای انجام این کار حدود 15 الی 30 دقیقه است. این کار نیاز به تجربه و دقت سونوگرافیست دارد و لذا نمی‌توان به هر سونوگرافی اعتماد کرد.


همراه ما باشید با مطالب لینک های کاربردی دکتر رسول فاتحی فرد جراح پستان اصفهان :


آشنایی با سونوگرافی سینه

سونوگرافی سینه نوعی آزمایش تصویربرداری است که ممکن است پزشک برای بررسی تومورها یا سایر ناهنجاری های پستان تجویز کند. سونوگرافی سینه و زیر بغل از امواج صوتی با فرکانس بالا برای تولید تصاویر دقیق از داخل سینه استفاده می کند.

برای انجام یک سونوگرافی معمولی پستان، یک متخصص مراقبت های بهداشتی از یک دستگاه دستی به نام مبدل برای ایجاد تصاویری از سینه شما استفاده می کند. روش دیگر، آنها ممکن است یک سونوگرافی خودکار پستان باشد که دراین نوع سونوگرافی از یک مبدل بزرگتر برای ایجاد یک تصویر سونوگرافی سه بعدی از کل سینه شما استفاده می کنند.

دانشمندان همچنین در حال مطالعه استفاده از سونوگرافی سینه با کنتراست برای ایجاد تصاویر واضح تر از تومورهای سینه و سایر ناهنجاری ها هستند. در سونوگرافی با کنتراست، یک متخصص مراقبت های بهداشتی ماده حاجب را به یکی از رگ های شما تزریق می کند.

جراح پستان اصفهان | پروتز پستان اصفهان | توده های خوش خیم پستان فیبروآدنوم پستان

این ماده نحوه حرکت امواج صوتی را در بدن شما تغییر می دهد تا تصاویر فراصوت واضح تری ایجاد کند. برخلاف اشعه ایکس و سی تی اسکن، سونوگرافی از اشعه استفاده نمی کند و برای افراد باردار بی خطر در نظر گرفته می شود. امواج صوتی بسته به نوع بافتی که با آن مواجه می‌شوند با سرعت‌های متفاوتی حرکت می‌کنند.سریع‌ترین از طریق بافت استخوانی و آهسته‌ترین از طریق هوا است . سرعت بازگشت امواج صوتی به مبدل و همچنین میزان بازگشت موج صوتی توسط مبدل به عنوان انواع مختلف بافت ترجمه می شود.

همچنین یک ژل اولتراسوند روی مبدل و پوست قرار داده می شود تا امکان حرکت نرم مبدل روی پوست را فراهم کند و هوای بین پوست و مبدل را برای بهترین رسانایی صدا از بین ببرد.سونوگرافی ممکن است به طور ایمن در دوران بارداری یا در صورت وجود حساسیت به رنگ کنتراست مورد استفاده قرار گیرد، زیرا از اشعه یا رنگ کنتراست استفاده نمی شود.

پیشرفت های تکنولوژیکی در کیفیت تصویر سونوگرافی باعث شده است که نشانه های استفاده از سونوگرافی پستان گسترش یابد. برای نشان دادن تومور، مرحله بندی بعد از عمل، پیگیری پس از درمان سرطان و تشخیص مداخله ای میتواند مناسب باشد. تاکنون فقط ماموگرافی برای غربالگری مبتنی بر جمعیت مفید بوده است.

با این حال، در مرکز سونوگرافی سینه سونوگرافی با وضوح بالا و کنترل شده با کیفیت مناسب می تواند تشخیص زودهنگام سرطان را بیشتراز پیش بهبود ببخشد. سونوگرافی برای بیماران پرخطر و زنان با سینه های متراکم که از نظر ماموگرافی مشکل دارند مفید است. استفاده گسترده از این اندیکاسیون پیشرفته برای سونوگرافی پستان به کیفیت تجهیزات و تجربه محقق بستگی دارد. تاکنون کمبود دستورالعمل ها و مقررات وجود داشته است. اجرای کنترل کیفیت قبل از ارائه کلی سونوگرافی پستان با کیفیت بالا و موثر ضروری است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *