بازسازی پستان با کمک بافت های دیگر بدن (Tissue Flap)

یکی دیگر از روش های بازسازی سینه ، استفاده از بافت های طبیعی خود بدن است. در این فرایند ، بافت های طبیعی عضله یا چربی از بقیه قسمت های بدن مانند شکم، پهلو و یا باسن برداشته می شوند. مزیت این روش نسبت به پروتز این است که پستان ها پس از بازسازی فرمی نزدیک تر به بافت طبیعی پستان دارند. گاهی نیز می توان از بافت های چربی به عنوان مکمل عمل بازسازی پستان با پروتز استفاده کرد.

با این حال استفاده از روش فلپ دوره ریکاوری طولانی تری نیاز دارد، باعث ایجاد یک اسکار اضافی در محلی غیر از پستان ها می شود و برای افراد سیگاری یا دچار دیابت توصیه نمی شود. رایج ترین انواع فلپ (جایگزینی بافت) عبارتند از:

 1. فلپ TRAM که از بافت عضله شکمی استفاده می شود.
 2. فلپ DIEP که از بافت های چربی شکمی استفاده می شود. استفاده از چربی شکم برای بازسازی سینه در افرادی توصیه می گردد که سابقه عمل های جراحی متعدد در
 3. ناحیه شکمی نداشته باشند، پوست ناحیه شکم آن ها در وضعیت مناسبی باشد و حجم چربی و پوست ناحیه شکم کافی برای بازسازی پستان داشته باشند.
 4. عضله پشتی flap dorsi Latissmimus ، که یک عضله بدون کارکرد در پشت کمر است.
 5. فلپ GAP که از بافت چربی باسن استفاده می شود.
 6. TUG که در آن از بافت قسمت داخلی ران استفاده می شود

همراه ما باشید با مطالب لینک های کاربردی دکتر رسول فاتحی فرد جراح پستان اصفهان :


جراح پستان اصفهان | پروتز پستان اصفهان | معرفی روش‌ها از آسان‌ترین تا پیچیده‌ترین درمان سرطان سینه

بازسازی پستان با استفاده از چربی شکمی

استفاده از چربی شکم برای بازسازی پستان در افرادی توصیه می‌گردد که :

 1. سابقه عمل‌های جراحی متعدد در ناحیه شکمی نداشته باشند .
 2. پوست ناحیه شکم آن‌ها در وضعیت مناسبی باشد .
 3. حجم چربی و پوست ناحیه شکم کافی برای بازسازی پستان داشته باشند .

از مزایای این روش می‌توان به انجام هم‌زمان عمل ابدومینوپلاستی و بازسازی پستان اشاره کرد بیمار پس از عمل کاهش سایز و تناسب‌اندام را نیز تجربه خواهد کرد.

بازسازی پستان با فلپ رانی

یکی از روش‌های بازسازی پستان که بیشتر در مرحله تحقیقاتی و در حال حاضر توصیه نمی شود، استفاده از تکنیک فلپ‌های رانی است. این روش برای بانوانی توصیه می‌شود که سینه آن‌ها کوچک تا متوسط است. برخی از بانوان به دنبال افزایش حجم سینه پس از درمان سرطان هستند. در این صورت باید تکنیک فلپ رانی را با ایمپلنت یا سایر فلپ‌ها ترکیب کنند. معمولاً این روش‌ها توسط پزشکانی انجام می‌شود که تخصص لازم را در جراحی میکروسکوپی داشته باشند.

شایان ذکر است که برخی از بانوان گزینه مناسبی برای استفاده از این روش نیستند، در ادامه به چند مورد از دلایل مناسب نبودن فلپ‌های رانی برای برخی از بانوان اشاره می‌شود :

 • برخی از مواقع در بخش فوقانی ران، بافت کافی وجود ندارد که بتوان از آن برای بازسازی پستان پس از ماستکتومی استفاده کرد
 • گاهی اسکارهایی که در گذشته در این ناحیه به وجود آمده، رگ‌های خونی مهم را تحت تأثیر خود قرار داده است
 • گاهی فلپ‌های قبلی با شکست مواجه شده است و به همین خاطر پزشک به این نتیجه می‌رسد که بهتر است گزینه‌هایس دیگری را امتحان کند.

بازسازی پستان با فلپ سرینی(گلوتئال)

یکی دیگر از روش های بازسازی پستان پس از سرطان این است که از فلپ‌های گلوتئال یا سرینی برای بازسازی کمک گرفته شود. فلپ‌های گلوتئال یکی از گزینه‌های مناسبی است که برای بانوان با حجم سینه کم یا متوسط توصیه می‌شود. البته این روش نیز بیشتر در مرحله آزمایشی است و تحقیقات آن کامل نشده و در حال حاضر توصیه نمی شود. فلپ گلوتئال بر اساس پوست و چربی موجود در ناحیه باسن انجام می‌شود.

فلپ SGAP یکی از انواع خاص این فلپ است که در ناحیه فوقانی باسن انجام می‌شود. در این روش، پوست، چربی و رگ‌های خونی به سینه منتقل می‌شود و رگ‌های خونی با استفاده از ریزجراحی به هم متصل می‌شود.
فلپ IGAP نیز یکی دیگر از انواع فلپ گلوتئال است که در آن از بافت نزدیک زیر باسن استفاده می‌شود. انتخاب مدل مناسب برای بازسازی پستان بر اساس شکل باسن و تجربه جراح انجام می‌‎شود. اکثر جراحان سعی می‌کنند که زخم‌هایی که در بالای باسن به وجود می‌آید را پنهان کنند.

جراح پستان اصفهان | پروتز پستان اصفهان | بازسازی پستان با بافت های بدن .

بازسازی نوک پستان و آرئول پس از جراحی سینه

در هنگام جراحی ماستکتومی برای درمان سرطان سینه، معمولاً نوک پستان به همراه بقیه بافت سینه برداشته می شود. هر چند که انجام متد ماستکتومی با حفظ نوک پستان و آرئول در برخی بیماران امکان پذیر است. بازسازی نوک پستان و آرئول معمولاً سه الی چهار ماه پس از عمل اصلی بازسازی پستان انجام انجام می شود تا سینه ها زمان کافی برای بهبودی داشته باشند. برای ساخت بافت آرئول و نوک پستان نیز گاهاً پوست یا بافت سایر قسمت های بدن استفاده می شود. برای بدست آوردن نتیجه طبیعی از نظر رنگ و ظاهر ، می توان از روش هایی مانند تاتو (خالکوبی) بهره گرفت.

در برخی موارد ، برای بازسازی پستان و کسب موفقیت آمیز و ظاهر طبیعی تر سینه های بازسازی شده از ترکیبی از روش های ذکر شده استفاده می شود. امروزه روش های جدید جراحی پلاستیک، تا حد زیادی توانسته اند شکل ظاهری طبیعی را به سینه های بازسازی شده برگردانند.

2 دیدگاه در “بازسازی پستان با بافت های بدن”

 1. جراح پستان من برای ترمیم سینه بعد از درمان سرطان از بافت بدنم استفاده کردن و نتیجه خوبی برای زیباسازی سینه و جراحی درمانی من داشت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *