جراح پستان اصفهان | پروتز پستان اصفهان | بیماری ماستیت گرانولوماتوز چطور درمان می شود ؟

ماستیت گرانولوماتوز چه علایمی دارد؟

ماستیت گرانولوماتوز یکی از بیماری های شایع پستان در کشور ماست که به صورت التهاب بافت پستان ظاهر می شود و کاملا خوش خیم است. در کشورهای غربی این بیماری نادر است. کلاً بیماری بسیار مزمن و اذیت کننده‌ای برای بیمار است. بیمار معمولاً با درد و التهاب و قرمزی و تورم ناحیه ای از پستان مراجعه می کند. گاه همراه با خروج ترشحات از سطح پوست پستان همراه است.

این بیماری سرطان نیست و شانس ابتلا به سرطان را هم بالا نمی برد. سن ابتلا اکثراً 17 تا 42 سال می باشد.

مطالب قرارداده شده در سایت توسط نویسنده سایت گردآوری شده است و حتما قبل از بهره برداری از مطالب حتما با پزشک خود مشورت نمایید. هیچ گونه مسئولیتی در صورت استفاده از مطالب بر عهده آقای دکتر رسول فاتحی فرد نمی باشد.


همراه ما باشید با مطالب لینک های کاربردی دکتر رسول فاتحی فرد جراح پستان اصفهان :


جراح پستان اصفهان | پروتز پستان اصفهان | ماستیت گرانولوماتوز

علت ابتلا ماستیت گرانولوماتوز

هنوز علت قطعی و مشخصی برای این بیماری مطرح نشده است. علل اتو ایمون (یعنی تولید ماده‌ای توسط سیستم ایمنی بدن بر ضد بافت های خودش) تغییرات سیستم ایمنی بدن در دوران حاملگی و شیردهی و …. مطرح شده ولی هنوز به طور قطعی مشخص نشده است. آنچه مهم است این است که این بیماری در کل به عفونت ها و علل عفونی ارتباطی ندارد.

نشانه های ماستیت گرانولوماتوز

بیمار معمولاً با درد و التهاب و تورم، گاه خروج ترشح از یک یا چند محل در سطح پستان، در موارد شدیدتر تغییر شکل پستان و بزرگی غدد لنفاوی زیربغل روبرو می شود. به علت وجود آبسه و التهاب ،باید حتما درمان مناسب انجام شود،در غیر این صورت احتمال تخلیه خود به خود التهابات و ایجاد منافذی در پوست پستان و زشتی ظاهری وجود خواهد داشت.

تشخیص

شرح حال و معاینه توسط پزشک و بررسی های پاراکلینیکی ( مانند ماموگرافی، سونوگرافی ، انجام CNB ، انجام بیوپسی و برررسی پاتولوژیک) روند تشخیصی این بیماری توسط پزشک متخصص است. به علت شباهت علایم این بیماری با چند بیماری پستانی دیگر، برای رسیدن به تشخیص قطعی برای این بیماری ،طی کردن تمام روند تشخیصی -که پزشک برای شما مشخص می کند- الزامی ست. تشخیص این بیماری نیازمند شناخت و توانایی و تجربه زیاد پزشک برای تشخیص درست بین این بیماری و بیماری های مشابه است.

درمان ماستیت گرانولوماتوز

این بیماری به صورت‌های متفاوتی بروز پیدا می‌کند، در برخی موارد علائم جزئي دارد و برخی اوقات شدت بیماری بسیار بالا می‌باشد. روش درمان این بیماری بین پزشکان متخصص بسیار چالش برانگیز می‌باشد و هیچ گونه تواقفی در درمان صحیح این بیماری وجود ندارد.

با توجه به علائم به طور کلی گزینه‌های درمانی متداول عبارتند از :

  1. درمان‌های دارویی توسط آنتی بیوتیک: اگر در هیستوپاتولوژی گونه‌های کورینه باکتریوم مشاهده شده باشند، آنتی بیوتیک‌ها بر اساس حساسیت این عوامل میکروبی تجویز می‌شود.
  2. آسپیراسیون: در مواردی که آبسه‌هایی وجود دارد از طریق آسپیراسیون می‌توان آبسه‌ها را خارج کرد و سپس نواحی که دچار زخم هستند تا زمان بهبودی، پانسمان نمود.
    درمان توسط کوتیکواستروئیدها یا داروهایی مانند پردنیزون و متوترکسات
  3. نظارت و مراقبت حمایتی: در برخی موارد بدون هیچ گونه درمانی، بیماری طی یک سال به طور خود به خود برطرف می‌شود، بنابراین برخی پزشکان تا چند ماه ممکن است که هیچ گونه درمانی را ارائه ندهند و فقط بیمار را تحت بررسی و نظارت مستمر قرار دهند و به محض مشاهده هرگونه تغییر یا پیشرفتی در بیماری ممکن است یکی از درمان‌هایی که پیشتر نام بردیم را به کار ببرد.
  4. جراحی ماستیت گرانولوماتوز: برخی از پزشکان پیشنهاد می‌کنند پیش از برداشتن توده ابتدا درمان اولیه با استروئیدهای خوراکی انجام شود و پس از کاهش اندازه‌ی توده اقدام به برداشتن آن به روش جراحی شود. پس از جراحی میزان عود بیماری تا حدود 13 درصد گزارش شده است.

جراح پستان اصفهان | پروتز پستان اصفهان | ترشحات خطرناک و بی خطر پستان
طول درمان ماستیت گرانولوماتوز

به طور کلی با توجه به اینکه ماهیت بیماری ناشناخته است و تحقیقات جامعی راجع به این بیماری هنوز انجام نشده است، با توجه به اندازه، محل توده، ضایعات پوستی حاصل از بیماری، شدت بیماری، وضعیت جسمانی و ترجیح بیمار، پزشک درمان مناسب را انتخاب می‌نماید.

درمان بیماری توسط یک تیم تخصصی شامل متخصص جراحی سینه، پاتولوژیست، ایمونولوژیست و رادیولوژیست می‌باشد. همچنین در تمام مراحل بیماری درمان حمایتی از بیمار مورد نیاز است زیرا دوره‌ی درمان این بیماری بسیار طولانی و زمان بر می‌باشد. پزشک باید اطلاعات کافی در مورد بیماری، نحوه درمان و طول دوره آن به بیمار ارائه دهد.

آیا ماستیت گرانولوماتوز خطرناک است؟

این بیماری اگر به موقع تشخیص داده شود، طول دوره درمان آن بسیار کوتاه است. اما در صورتی که برای درمان دیر اقدام کنید، دره درمان آن به طول می انجامد. درست است که این بیماری باعث عفونت والتهاب در پستان می شود اما با این وجود مانعی برای شیردهی ایجاد نمی کند. تنها مسئله اینست که هنکام شیر دادن ممکن است درد زیادی احساس کنید.

عفونت ممکن است باعث تب شدید در بیمار شود و اگر به موقع درمان نشود در سراسر پستان پخش خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *