جراح پستان اصفهان | پروتز پستان اصفهان | نشانه های بروز درد سینه در زنان

علائم درد سینه در زنان

در اغلب موارد، درد سینه در زنان به صورت سیکلی یا غیر سیکلی طبقه‌بندی می‌شود. هر نوع درد پستان دارای ویژگی‌های متمایز است. اغلب زنان، درد در ناحیه سینه را با عباراتی مانند کسل کننده، سنگین، سوزشی، درد مداوم، درد همراه با سفتی موقتی یا دائم توصیف می‌کنند. اصطلاح “extramammary” به معنای خارج از پستان است. فرد درد سینه Extramammary را در ناحیه سینه احساس می‌کند، اما منبع آن در واقع در جایی دیگری است. به عنوان مثال، کشیده شدن یک عضله در قفسه سینه، باعث ایجاد درد در دیواره قفسه سینه یا پستان‌ها می‌شود.


همراه ما باشید با مطالب لینک های کاربردی دکتر رسول فاتحی فرد جراح پستان اصفهان :


جراح پستان اصفهان | پروتز پستان اصفهان |عفونت پستان

چه زمانی برای درمان درد سینه زنان به پزشک مراجعه کنیم؟

در صورتی که درد سینه دارید و با گذشت دوره قاعدگی، این درد هنوز پابرجاست و در یک منطقه خاص از سینه شما اتفاق می‌افتد، به پزشک مراجعه کنید. برای مثال برای درمان درد زير سينه سمت چپ در زنان و یا درمان درد بالای سينه سمت چپ در زنان. همچنین اگر خصوصیات گفته شده در زیر را دارید، حتماً به پزشک متخصص جراح پستان خود مراجعه کنید. وجود این شرایط را حتما درمورد درد سینه در خود بررسی کنید:

  1. درد، روزانه و بیش از چند هفته ادامه داشته باشد
  2. به نظر می‌رسد در طول زمان بدتر می‌شود.
  3. با فعالیت روزانه تداخل دارد.

اگرچه خطر ابتلا به سرطان پستان در زنان پایین بوده، اما یکی از علائم اصلی آن درد پستان است، اگر پزشک شما ارزیابی از سینه را توصیه کند، حتما باید از آن پیروی کنید. با مراجعه به متخصص بیماری پستان شما می‌توانید علل درد در ناحیه سینه خود را پیدا کنید.

روش های تشخیص علت درد سینه

برای شناسایی علت وجود درد در پستان‌ها روش‌های مختلفی وجود دارد که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

برای تشخیص علت درد در پستان‌ها، پزشک ابتدا سینه‌ها و همچنین گره‌های لنفاوی در ناحیه گردن و زیر بغل را بررسی می‌کند. علاوه بر این ممکن است دکتر وضعیت قلب، ریه‌ها و شکم را نیز خوب بررسی کند تا تشخیص دهد که درد ایجاد شده مربوط به کدام عضو بدن است. در صورتی که پزشک متوجه شد که علت درد مربوط به سینه‌ها است، برای تشخیص درست از روش‌های دیگری نیز استفاده می‌کند.

جراح پستان اصفهان | پروتز پستان اصفهان | 
 درمان بیماری‌های سینه | پروتز پستان اصفهان

گاهی اوقات پزشک متوجه وجود توده یا جسمی در سینه‌ ها می‌شود که در یک نقطه از پستان متمرکز شده‌اند و درد در بافت پستان به دلیل وجود آن است. پس برای تشخیص دقیق‌تر آزمایشی از سینه‌ها را تجویز می‌کند که در این مواقع به پرتونگاری اشعه ایکس از سینه نیاز خواهید داشت. این آزمایش را ماموگرافی می‌نامند؛ برای آشنایی بیشتر با این آزمایش می‌توانید مقاله‌ای تحت همین عنوان را در مجله دکتردکتر مطالعه کنید.

  • سونوگرافی برای تشخیص علت درد سینه

یکی دیگر از راه‌های تشخیص درد سینه در زنان، سونوگرافی است. در سونوگرافی از امواج صوتی برای تصویربرداری از سینه‌ها استفاده شده و به طور معمول سونوگرافی همراه با ماموگرافی انجام می‌شود و در صورت عادی بودن نتایج ماموگرافی، برای ارزیابی منطقه تمرکز درد به انجام سونوگرافی نیاز خواهید داشت.

  • بیوپسی تومورهای مشکوک سینه

گاهی اوقات پزشک پس از مشاهده توده‌های مشکوک و بررسی تصویربرداری‌ها، برای تشخیص درست به نمونه برداری از قسمت‌های ضخیم بافت‌ پستان نیاز دارد. در نمونه برداری پزشک قسمت کوچکی از بافت پستان را برداشته و برای بررسی بیشتر به آزمایشگاه ارسال می‌کند.

جراح پستان اصفهان | پروتز پستان اصفهان | آیا باید از احساس درد سینه بترسید؟

درمان درد نوک سینه در زنان

در بیشتر موارد با گذشت زمان درد در نوک سینه‌ ها بهبود می‌یابد و نیاز به اقدام خاصی نیست. اما گاهی درد نوک سینه بلند مدت بوده و نیاز به اقدامات خاصی است. در این مواقع با تشخیص پزشک می‌توانید از روش‌های زیر استفاده کنید.

  1. استفاده از کرم‌های مرطوب‌کننده، ضد التهاب یا ضد آلرژی
  2. به کار بردن ضد آفتاب، سوتین‌های ورزشی و لباس‌های نخی مناسب
  3. مشاوره با پزشک برای بهبود روند شیردهی و کنترل درد نوک سینه
  4. استفاده از مسکن برای بهبود درد نوک سینه ناشی از تفییرات هورمونی قبل از قاعدگی
  5. استفاده از جراحی، پرتودرمانی یا شیمی‌ درمانی برای درمان انواع سرطان نوک سینه

علت درد سینه را تشخیص و درمان کنید!

همانطور که اشاره کردیم، سینه زنان بسیار حساس بوده و هر اتفاقی سبب تحریک و ایجاد درد در آن‌ها می‌شود. درد سینه زنان بیشتر به سیکل‌های قاعدگی مربوط است و طی مدت زمان کوتاهی رفع می‌شود. اما گاهی علت درد سينه زنان شيرده بودن و داشتن نوزاد است. همچنین گاهی اوقات وقوع درد در سینه و نوک آن در زنان نشان دهنده بیماری خاصی است و باید به پزشک متخصص مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *