جراح پستان اصفهان | پروتز پستان اصفهان | انجام ماموگرافی به پروتز پستان آسیب وارد می کند؟

آیا ماموگرافی به پروتز پستان آسیب وارد می کند؟

ماموگرافی می توان برای بررسی سرطان سینه در زنانی که هیچ علامت یا نشانه ای از این بیماری ندارند مورد استفاده قرار گیرد. در ماموگرافی معمولاً دو یا چند عکس به وسیله اشعه ایکس از هر سینه گرفته می شود. تصاویر اشعه ایکس اغلب برای تشخیص تومور هایی هستند که به راحتی حس نمی شوند. ماموگرافی به دو صورت غربالگری و تشخیصی انجام می شود، اما یکی از سوالات مهمی که در این زمینه افراد می پرسند، این است که آیا ماموگرافی به پروتز پستان آسیب می رساند؟ این مقاله با هدف پاسخ و بررسی بیشتر این سوال تالیف شده است. برای آگاهی بیشتر درباره ماموگرافی و پروتز پستان با ادامه مقاله زیر همراه باشید.


همراه ما باشید با مطالب لینک های کاربردی دکتر رسول فاتحی فرد جراح پستان اصفهان :


آنچه در ادامه درباره ماموگرافی به پروتز پستان آسیب وارد می کند خواهید خواند:

جراح پستان اصفهان | پروتز پستان اصفهان |  انجام ماموگرافی به پروتز پستان آسیب وارد می کند؟ .

ماموگرافی چیست و چگونه به تشخیص سرطان یا وجود توده در پستان کمک می‌ کند؟

قبل از اینکه به ارتباط مثبت یا منفی ماموگرافی با پروتز پستان بپردازیم، بهتر است درباره این روش تشخیصی بیشتر بدانید. همانطور که گفته شد ماموگرافی یک نوع غربالگری از پستان به وسیله اشعه ایکس است. ماموگرافی روشی است که رشد سلولی یا تغییر در بافت پستان را مشخص می کند. گاهی ماموگرافی جهت تشخیص زود هنگام و به صورت دوره ای قبل از تشخیص سرطان انجام می شود به این نوع ماموگرافی، ماموگرافی غربالگری می‌ گویند. در ماموگرافی های غربالگری می توان میزان کلسیم کلسیفیکاسیون (رسوبات کوچک کلسیم ) را پیدا کرد. گاهی این رسوبات کوچک کلسیم نشان دهنده وجود سرطان در سینه یا پستان هستند.

در جواب به سوال بسیاری از کاربران که می‌پرسند، آیا اشعه ماموگرافی خطرناک است باید بگوییم که این اشعه قدرت بسیار کمی دارد و خطری برای فرد ندارد.

ماموگرافی همچنین می تواند برای بررسی سرطان سینه پس از یافتن توده یا دیگر بیماری ها، مورد استفاده قرار گیرد. به این نوع ماموگرافی، ماموگرافی تشخیصی می گویند. علاوه بر وجود توده و علائم سرطان سینه ماموگرافی می تواند علت درد سینه، ضخیم شدن پوست سینه، ترشح از نوک سینه، تغییر در اندازه یا شکل سینه را نیز مشخص کند. البته این علائم ممکن است نشانه هایی از شرایط یا بیماری های خوش خیم پستان باشند.

تشخیص زودهنگام سرطان پستان با ماموگرافی غربالگری به این معنی است که می توان درمان را سریعتر و قبل از گسترش بیماری ها آغاز کرد. نتایج آزمایشات بالینی و سایر مطالعات نشان می دهند که غربالگری ماموگرافی می تواند به کاهش تعداد مرگ و میر ناشی از سرطان سینه در زنان 40 تا 74 ساله، به ویژه در افراد بالای 50 سال کمک کند. برای هر دو نوع ماموگرافی از دستگاه های مشابهی استفاده می شود. با این حال، انجام ماموگرافی تشخیصی بیشتر از ماموگرافی غربالگری طول می کشد، زیرا برای به دست آوردن تصاویر بیشتر و با کیفیت تر به اشعه ایکس بیشتری نیاز است تا نمای سینه را از چندین زاویه مورد نیاز ثبت کند. همچنین تکنسین ممکن است یک ناحیه مشکوک را بزرگنمایی کند تا تصویری دقیق تری برای تشخیص صحیح تر تهیه شود.

علاوه بر ماموگرافی شما می‌توانید با خود آزمایی پستان در منزل نسبت به شرایط خود آگاهی بیشتری داشته باشید و در صورت نیاز به پزشک مراجعه کنید.

جراح پستان اصفهان | پروتز پستان اصفهان | سرطان پستان سه گانه منفی

آیا ماموگرافی به پروتز پستان آسیب وارد می کند؟

یکی از بحث برانگیزترین سوالاتی که در مورد ماموگرافی مطرح می شود، این است که آیا این روش تشخیصی می تواند به پروتز های پستانی آسیب وارد کند یا خیر؟ برای درک بهتر این سوال و پاسخ دقیق به آن باید در مورد چگونگی انجام ماموگرافی بیشتر دانست. هنگام انجام ماموگرافی از بیمار خواسته می‌ شود تا سینه ها بین دو صفحه موازی قرار میگیرد صفحه ها به آرامی به همدیگر نزدیک شده به صورتی که بافت سینه را فشرده تر می کند تا تصویر واضح تری از بافت دریافت شود، زیرا در این صورت بافت پستان گسترش می یابد و میزان بافت غده ای قابل مشاهده بیشتر می شود.

در این حین از بیمار خواسته می شود تا نفس خود را حبس نماید تا تکنسین بتواند تصویربرداری اشعه ایکس را به درستی انجام دهد. ممکن است وضعیت سینه ها در بین دو صفحه موازی جابجا شوند تا تصاویر از زوایای مختلف ثبت شوند. این نوع تصویر برداری حدود ۱۰ دقیقه طول می کشد.

سالانه میلیون ها زن به بیماری سرطان سینه مبتلا می شوند. تشخیص زودهنگام یکی از عوامل کلیدی برای افزایش شانس درمان موفق در صورت ابتلا به سرطان سینه است. بنابراین اگر ایمپلنت سینه دارید، نگران نباشید هنوز می توانید ماموگرافی انجام دهید. اگر چه ایمپلنت سینه می تواند دیدن قسمت های خاصی از سینه را دشوار کند، اما ماموگرافی هنوز یک روش موثر برای تشخیص سرطان سینه است و مراجعه به مراکزی که در این زمینه تجربه دارند ضمن اینکه کار را برای شما تسهیل می کند بررسی دقیق را ممکن می سازد. با استفاده از این روش تصویربرداری تشخیصی می توان سرطان را در همان مراحل اولیه تشخیص داد و نسبت به درمان آن اقدام نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *