جراح پستان اصفهان | پروتز پستان اصفهان | عوارضی که بعد از جراحی پروتز سینه رخ می دهد ؟

عوارض پروتز سینه

عوارض جراحی پروتز سینه | یکی از راهکارهای زیباسازی اندام در بانوان استفاده از پروتز سینه به حساب می آید. این نوع جراحی در سال های اخیر طرفداران زیادی پیدا کرده است. جراحی پروتز سینه علاوه بر مزایای زیبایی و تناسب اندام که در پی دارد، ممکن است عوارضی را نیز برای فرد به همراه داشته باشد. موضوع اصلی این مقاله نیز اشاره به عوارض پروتز سینه و مشکلاتی است که گاهی در اثر جراحی پروتز سینه به وجود می آیند.

برخی از مهم ترین عوارض شامل درد سینه، تغییر در حس نوک سینه، تورم، عفونت، لنفوم سلول بزرگ آناپلاستیک و مواردی از این قبیل هستند. لازم است بدانید که بسیاری از عوارض پس از جراحی مانند درد و تورم با گذشت زمان بهبود پیدا می کنند. اما برخی از عوارض پروتز سینه به نوع پروتز و ایمپلنت مورد استفاده بستگی دارد. برای مثال، عوارضی مانند پارگی پروتز سینه و یا نشت مواد از داخل آن به بیرون، به نحوه انجام جراحی مرتبط نیستند. این یعنی مراقبت های پس از جراحی پروتز سینه نیز نقش بسزایی در افزایش کیفیت و عملکرد پروتز خواهند داشت.

یکی دیگر از عوارض پروتز سینه، نیاز به جراحی های اضافی است. به طور کلی جراحی پروتز سینه یک روش زیباسازی اندام برای تمام عمر به حساب نمی آید. همین دلیل، هر چه از زمان انجام جراحی بیشتر بگذرد، احتمال بروز عوارض پروتز سینه افزایش پیدا می کند. طوری که گاهی برای بهبود عوارض ناشی از جراحی پروتز سینه لازم است فرد تحت جراحی های اضافه (برای خروج یا تعویض پروتز) قرار گیرد.

البته این نکته را در نظر داشته باشید که در صورت انجام جراحی پروتز سینه توسط یک پزشک متخصص و ماهر شدت عوارض به حداقل خواهد رسید.

جراح پستان اصفهان | پروتز پستان اصفهان | 
 عوارضی که بعد از جراحی پروتز سینه رخ می دهد ؟


همراه ما باشید با مطالب لینک های کاربردی دکتر رسول فاتحی فرد جراح پستان اصفهان :


عوارض استفاده از پروتز سینه

پروتز سینه نوعی ایمپلنت استاندارد به حساب می آید که برای افزایش سایز سینه در بانوان مورد استفاده قرار می گیرد. استفاده از پروتز باعث زیبایی اندام زنانه و افزایش اعتماد به نفس در بانوان می شود. با این حال، در برخی موارد، عوارض پروتز سینه باعث ایجاد ناراحتی های جسمی در فرد خواهد شد. برخی از مهم ترین عوارض پروتز پستان که معمولا در همه افراد بروز می کنند عبارتند از :

 1. تورم
 2. اسکار ناشی از جراحی
 3. عفونت
 4. احساس درد در قفسه سینه

این نوع عوارض عمومی که معمولا پس از همه جراحی ها بروز می کنند، قابل درمان هستند. اما برخی از عوارض پروتز سینه به صورت دائمی بوده و یا نمی توان آن ها را به صورت کامل درمان نمود. برای مثال، گاهی برای رفع عوارض ناشی از پروتز سینه لازم است جراحی های اضافی انجام شده و یا پروتز خارج گردد. از مهم ترین عوارض که پیامدهای نامطلوبی در پی دارند می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • انقباض کپسولی یا ایجاد بافت فیبروزی در اطراف ایمپلنت که باعث فشرده شدن پروتز می شود.
 • لنفوم بزرگ آناپلاستیک مربوط به پروتز سینه
 • اثرات منفی بر شیردهی کودک
 • علائم سیستمیک

در ادامه به طور مختصر درباره هر یک از انواع عوارض پروتز سینه توضیحاتی ارائه خواهیم داد.

جراح پستان اصفهان | پروتز پستان اصفهان | انواع پروتز پستان را بشناسید ؟

چگونه از بروز عوارض پروتز سینه پیشگیری کنید؟

کنترل و توجه به علائم ناشی از عوارض کمک می کند تا در اسرع وقت درمان های لازم انجام گیرد. در نتیجه، نیاز به درمان ها و روش های پیچیده به حداقل خواهد رسید. برای مثال، در صورت مشاهده تورم و احساس درد در ناحیه تحت جراحی باید حتما مساله را به پزشک معالج گزارش دهید. پزشک می تواند با انجام معاینه فیزیکی و تصویربرداری های جدید، نیاز به انجام جراحی های جدید را تایید یا رد نماید.

جلوگیری از بروز عوارض پروتز سینه

یکی از رایج ترین عوارض پروتز سینه بروز هماتوم و لخته های خونی در ناحیه تحت جراحی است. برای پیشگیری از این نوع اختلال لازم است پزشکان یک یا چند مورد از موارد زیر را دنبال نمایند :

 1. غربالگری کامل بیمار
 2. استفاده از پروتز سینه با اندازه صحیح و معقول برای هر بیمار
 3. کمترین میزان دستکاری و جابجایی ایمپلنت پیش از قرار دادن آن در بدن بیمار
 4. استفاده از انواع پروتزهایی که سطح ناصاف و بافت دار دارند (این نوع پروتز ایجاد انقباض کپسولی را کاهش می دهد)
 5. قرار دادن ایمپلنت در زیر عضله قفسه سینه (این کار تا حد زیادی از ابتلا به هماتوم، لخته و در نتیجه انقباض کپسولی در اطراف پروتز سینه پیشگیری خواهد کرد)
 6. انجام ماساژ ملایم در ناحیه تحت جراحی برای کاهش عوارض پروتز سینه از جمله انقباض کپسولی و حفظ انعطاف پذیری ناحیه تحت جراحی
 7. مراجعه به یک پزشک جراح سینه ماهر و معتبر باعث می شود تا بیمار به عوارض گفته شده دچار نشود و یا خیلی زود اثرات جراحی را از بین ببرد. در نتیجه فرد می تواند در کمترین زمان ممکن دوران نقاهت خود را سپری کرده و به زندگی عادی باز گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *