جراح پستان اصفهان | پروتز پستان اصفهان | راه های تشخیص کیست پستان

تشخیص کیست سینه

تشخیص کیست پستان معمولاً شامل معاینه پستان است. آزمایشات تصویربرداری، مانند سونوگرافی سینه یا ماموگرافی؛ و احتمالا آسپیراسیون با سوزن ظریف یا بیوپسی پستان.

پس از بحث در مورد علائم و سابقه سلامتی شما، پزشک شما توده پستان را به صورت فیزیکی معاینه می کند و هرگونه ناهنجاری دیگر پستان را بررسی می کند. از آنجایی که پزشک شما به تنهایی از طریق معاینه بالینی پستان نمی تواند تشخیص دهد که توده سینه کیست است یا خیر، به آزمایش دیگری نیاز خواهید داشت. این معمولا یک آزمایش تصویربرداری یا آسپیراسیون با سوزن ظریف است.

  1. معاینه ی دقیق سینه ها توسط خود فرد یا پزشک.
  2. سونوگرافی
  3. ماموگرافی
  4. در صورت لزوم بیوپسی

کیست سینه با لمس مشخص میشه. گاهی در اون ناحیه برآمدگی ایجاد می کنه، یا کشیدگی و فرو رفتگی و گاهی باحساسیت و درد اون ناحیه خودش رو نشون میده . بهتره که کشیدگی پوست اون قسمت از سینه مورد توجه قرار بگیره. کیست می تونه ساده باشه یعنی داخلش فقط مایع جمع شده باشه ولی ممکنه درونش از مواد جامد هم پر شده باشه که در این صورت به بررسی بیشتری نیاز داره چون ممکنه بدخیم و سرطانی باشه.

جراح پستان اصفهان | پروتز پستان اصفهان | توده های خوش خیم پستان فیبروآدنوم پستان

برای تشخیص ابتدا از سونوگرافی استفاده میشه و اگه سونوگرافی تشخیص بده که درون کیست از مواد جامد پر شده، باید بیوپسی انجام بشه. نه فیبروز ها و نه کیست های ساده خطر ابتلا به سرطان سینه رو افزایش نمی دن و بیشتر کیست های پیچیده هستن نیاز به بیوپسی هم پیدا می کنن و خطر ساز هستن.

 


همراه ما باشید با مطالب لینک های کاربردی دکتر رسول فاتحی فرد جراح پستان اصفهان :

معاینه سینه

پزشک به صورت فیزیکی، سینه‌ی بیمار را معاینه کرده و آن را از نظر وجود ناهنجاری‌ها و اختلالات غیرطبیعی بررسی می‌کند. معاینه‌ی بالینی بیمار نمی‌تواند نوع توده‌ی یافت شده در سینه را مشخص کند به همین دلیل باید تست دیگری انجام داد.

سونوگرافی و ماموگرافی

بنا به نظر پرشک با توجه به وضعیت شما ممکن است ماموگرافی یا سونوگرافی (با استفاده از امواج صوتی برای تولید تصویری از پستان) یا هر دو را انجام دهید. با انجام سونوگرافی می‌توان فهمید که کیست سینه پر از مایع است و یا اینکه توده‌ای از جنس جامد است.

جراح پستان اصفهان | پروتز پستان اصفهان | بهترین راه تشخیص سرطان انجام غربالگری و معاینات دوره ای

اگر زیر 40 سال دارید، سونوگرافی بیشتر از ماموگرافی توصیه می‌شود. چرا که بافت سینه زنان جوان‌تر متراکم‌تر بوده و تصویر اشعه ایکس را کمتر واضح می‌کند، بنابراین تشخیص تغییرات طبیعی یا شرایط خوش خیم سخت‌تر می‌شود. با این حال، برای برخی از زنان زیر 40 سال نیز برای تکمیل ارزیابی نیاز به ماموگرافی خواهد بود.

اگر ناحیه‌ای در سونوگرافی پر از مایع باشد، معمولاً نشانی از حضور کیست پستان است. همچنین توده‌های سخت و جامد در سونوگرافی معمولاً نشان‌دهنده‌ی وجود توده‌های غیر سرطانی مانند فیبرو آدنوما (fibroadenoma) هستند. فراموش نکنید که برخی از انواع این توده‌ها سرطانی بوده و باید با دقت بیش‌تری بررسی شوند. معمولاً برای ارزیابی دقیق‌تر این توده‌ها از سینه نمونه برداری می‌شود. اگر برآمدگی و توده سینه به راحتی با لمس دست مشخص باشد، پزشک انجام سونوگرافی را متوقف کرده و آسپیراسیون با سوزن ظریف را انجام خواهد داد.

سونوگرافی سینه چگونه انجام می‌شود؟

برای انجام سونوگرافی سینه، بیمار بر روی تخت دراز می‌کشد. سطح سینه به ژل سونوگرافی آغشته می‌شود. سپس پروب سونوگرافی بر روی سطح سینه قرار می‌گیرد و تصویربرداری انجام می‌شود. در سونوگرافی سینه، امواج صوتی از طریق پروب سونوگرافی وارد بدن می‌شود. امواج با برخورد به اندام از آن عبور می‌کنند یا بازمی‌گردند. امواج بازگشتی توسط پروب دریافت شده و تبدیل به سیگنال الکتریکی می‌شود. در نهایت تصویر به صورت لحظه‌ای (Real-time) بر روی صفحه مانیتور قابل مشاهده است.

جراح پستان اصفهان | پروتز پستان اصفهان | آسپیرسیون با سوزن ظریف

آسپیرسیون با سوزن ظریف

در جریان انجام روش آسپیراسیون با سوزن ظریف (fine-needle aspiration) یک سوزن نازک و ظریف وارد توده سینه شده و محتویات درون آن را بیرون می‌کشد. برای اینکه سوزن به محل دقیق وارد شود، پزشک معمولاً از سونوگرافی کمک می‌گیرد.

اگر بعد از بیرون آمدن مایع، توده‌ی سینه هم به صورت کامل برطرف شود، پزشک می‌تواند به سرعت تشخیص درستی در مورد کیست سینه داشته باشد؛ اگر مایع خارج شده خونی نبوده و توده درون سینه هم از بین برود، نیازی به انجام آزمایش‌های بیش‌تر نیست. اما اگر مایع خارج شده خونی باشد و بعد از خارج کردن آن توده درون سینه هم از بین برود، پزشک نمونه را برای بررسی بیش‌تر به آزمایشگاه فرستاده و بیمار را به پزشک متخصص رادیولوژی و یا جراح سینه ارجاع خواهد داد.

اگر مایعی خارج نشود، پزشک دوباره ماموگرافی و یا سونوگرافی تجویز خواهد کرد. در واقع اگر بعد از انجام آسپیراسیون مایعی خارج نشود و یا توده سینه از بین نرود، به این معنی است که توده‌ی درون سینه و یا بخشی از آن از مواد جامد تشکیل شده و بنابراین بعد از انجام نمونه برداری با کمک روش آسپیراسیون سوزن ظریف سلول‌های به دست آمده باید به آزمایشگاه فرستاده شوند تا احتمال وجود سلول‌های سرطانی بررسی شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *