جراح پستان اصفهان | پروتز پستان اصفهان | ضرورت انجام تست ماموگرافی

چه کسانی باید ماموگرافی انجام دهند؟

تصویربرداری با اشعه ایکس از سینه را ماموگرافی می گویند. این کار برای تشخیص زود هنگام سرطان سینه و توده های غیر قبل لمس ،هم برای زنان سالم و هم زنان با علایم مشکوک ( علائمی همچون توده، درد یا ترشح از نوک پستان و … ) انجام می شود.

ماموگرافی باعث تشخیص مواردی از سرطان پستان می شود که هیچ راه دیگری(حتی نمونه برداری و یا سونوگرافی) قادر به آشکار سازی آن نیست. طبق آمار انجام ماموگرافی باعث کاهش مرگ و میر جامعه ای از زنان که تحت پوشش آزمایشات ماموگرافی مرتب هستند، می‌شود و سی درصد از مرگ ومیر ناشی از این بیماری را کاهش می‌دهد.

  1. همه زنان بالای 40 سال باید یک تا دوسال یکبار ماموگرافی انجام دهند.
  2. زنانی که سابقه فامیلی سرطان در خانواده خود دارند باید از 35 سالگی یک سال یکبار ماموگرافی انجام دهند.
  3. کسانی که یک سینه درگیر با سرطان داشته اند باید به طور مرتب مورد بررسی و چکاپ قرار گیرند و سالیانه ماموگرافی شوند.
  4. برای تشخیص ماهیت توده های نا مشخص از ماموگرافی استفاده می شود.

کسانی که علایم مشکوک همانند جوش ،خارش و التهاب در سینه یا نوک سینه، تو رفتگی بافت سینه،بافت متورم و ضخیم در سینه،ترشحات خونی، آبکی و یا صورتی از نوک سینه( که به طور خود بخود و نه با فشار خارج شوند) و یا درد شدید دارند،باید ماموگرافی شوند.

 

مطالب قرارداده شده در سایت توسط نویسنده سایت گردآوری شده است و حتما قبل از بهره برداری از مطالب حتما با پزشک خود مشورت نمایید. هیچ گونه مسئولیتی در صورت استفاده از مطالب بر عهده آقای دکتر رسول فاتحی فرد نمی باشد.

جراح پستان اصفهان | پروتز پستان اصفهان | منظور از سینه‌ های متراکم در زنان چیست ؟


همراه ما باشید با مطالب لینک های کاربردی دکتر رسول فاتحی فرد جراح پستان اصفهان :


زمان و شرایط انجام ماموگرافی

بهتر است برای انجام ماموگرافی اولین هفته بعد ازقاعدگی ( به علت حساس و دردناک بودن سینه ها) ، اقدام کنید. در هنگام خونریزی قاعدگی دقت ماموگرافی کمتر است ( اگر یائسه هستید ، برای شما ارتباطی بین زمان قاعگی و انجام ماموگرافی وجود ندارد.).زنان باردار و شیرده نمی توانند ماموگرافی انجام دهند مگر در شرایط خاص. هنگام انجام ماموگرافی از پودر تالک ، خوشبو کننده و ضدتعریق و همچنین کافیین استفاده نکنید ، زیرا بر طبق برخی تحقیقات روی نتیجه تاثیر خواهد داشت. موارد زیر را حتما به اطلاع رادیولوژیست خود برسانید :

  1. اگر باردار یا در دوران شیردهی هستید.
  2. در صورت مصرف دارویی خاص.
  3. در صورت ابتلا به بیماری قبلی .
  4. در صورت استفاده از پروتز‌های پستانی(ایمپلنت سینه)

روش انجام کار

هنگام انجام ماموگرافی نیم تنه خود را برهنه می کنید،سینه شما باید بین دو صفحه برای عکس برداری تحت فشار قرار گیرد و این ممکن است کمی دردناک باشد،البته روند انجام کار بسیار سریع می باشد. در حین عکسبرداری بی حرکت باشید تا عکس با وضوح کامل بدست آید و نیاز به تصویر برداری مجدد به دلیل تاری تصویر بدست آمده پیش نیاید. معمولا چهار عکس (از هر سینه دو عکس )گرفته می شود و زمان مورد نیاز برای هر عکس تنها چند ثانیه است ، البته گاهی به عکس ها و بررسی بیشتر لازم است.

لطفا آرامش خود را حفظ کنید و به رادیولوژیست خود اعتماد کنید، این کار باعث جلوگیری از اشتباه و عدم نیاز به تکرار دوباره تصویر برداری ست. حتما یک رادیولوژیست مجرب و مرکزی پیشرفته را برای انجام رادیولوژی انتخاب کنید.

جراح پستان اصفهان | پروتز پستان اصفهان | منظور از سینه‌ های متراکم در زنان چیست ؟

فواید و مضرات

عده ای به دلیل قرار گرفتن در معرض اشعه ،ماموگرافی آن را مضر می دانند . و به این دلیل از انجام آن سرباز می زنند،البته این کار اشتباه است. زیرا میزان اشعه دریافتی در هر بار ماموگرافی بسیار ناچیز و جزیی است ، چیزی در حد یک سفر هوایی دوساعته ، ضمن اینکه دستگاه‌های جدید دوز اشعه بسیار کمتری نسبت به دستگاه‌های قدیمی از خود ساطع می کنند . (و به دلیل ساختار دستگاه‌های جدید، درد کمتری نیز در هنگام انجام ماموگرافی تحمل خواهید کرد).

البته انجام مکرر ماموگرافی ( بدون دلیل موجه و تشخیص پزشک) نیز به علت مضرات دریافت اشعه ایکس توصیه نمی‌شود . اما با توجه به اینکه ماموگرافی با تشخیص زود هنگام سرطان ، باعث کاهش مرگ و میر جامعه هدف،بهبود کیفیت بیماری و تشخیص بموقع آن می‌شود . انجام آن در صورت نیاز برای تشخیص صحیح ، توصیه می‌شود.

ماموگرافی دیجیتال

در این روش که بیشتر برای پستان های متراکم کاربرد دارد ، تصاویر بر روی صفحه کامپیوتر نمایش داده می شود . و به صورت فایل های کامپیوتری دخیره می شود که به پزشک امکان بزرگنمایی و بررسی با دقت بیشتر را می دهد. گفته می شود که در این روش میزان اشعه دریافتی برای بیمار کمتر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *