جراح پستان اصفهان | پروتز پستان اصفهان | پیشگیری از سرطان سینه با زندگی سالم

پیشگیری از سرطان با رعایت اصول زندگی سالم

عوامل بالا بردن شانس ابتلا به سرطان پستان ، گاه ارثی ، گاه ژنتیکی ، گاه محیطی و گاهی نیز در اثر رفتار های غلط و ناشی از سبک زندگی ناسالم مردم یک جامعه است. برای کنترل عوامل ارثی و ژنتیکی ( مثل سابقه خانوادگی ابتلا به سرطان و یا ابتلا به یکی از انواع کارسینومای غیر مهاجم، پایین بودن سن اولین قاعدگی برای زنان و … که شانس ابتلا به سرطان را افزایش می دهند.)

در حال حاضر کاری از دست کسی ساخته نیست ، فقط پزشکان توصیه می کنند غربالگری برای افرادی که به طور ارثی یا ژنتیکی شانس بالاتری برای ابتلا به سرطان پستان دارند،حتما به صورت منظم و زیر نظر پزشک انجام شود تا در صورت مشاهده هرگونه تغییرات مشکوک ،حتما سریع نمونه برداری ها و تصویربرداری های لازم انجام شود و در صورت لزوم درمان مناسب اعمال شود. درمان به موقع و مناسب تاثیرگذاری بیشتر و عوارض کمتر را در پی خواهد داشت. امیدواریم با پیشرفت علم ژنتیک شاهد پیشرفت هایی در این زمینه، برای کمک به این دسته افراد باشیم.

اما همانطور که گفته شد عوامل بالابردن شانس ابتلا فقط ارثی و ژنتیکی نیستند. عوامل محیطی شامل انواع آلودگی ها هستند. آلودگی های شیمیایی، آلودگی هوا و وجود امواج خطرناک در محیط زندگی از این دسته اند. وقتی در روز های سرد زمستان با راه انداختن ماشین های تک سرنشین در خیابان به جای استفاده از وسایل نقلیه عمومی و یا به اشتراک گذاشتن خودروی تان با دیگران در مسیرهای مشترک باعث رسیدن آلودگی به نقطه خطر می شوید بهتر است به اثر طولانی مدت این آلودگی ها بر زندگی خودتان و عزیزانتان هم توجه کنید،البته این کار شما دلیل همه آلودگی نیست.

مطالب قرارداده شده در سایت توسط نویسنده سایت گردآوری شده است و حتما قبل از بهره برداری از مطالب حتما با پزشک خود مشورت نمایید. هیچ گونه مسئولیتی در صورت استفاده از مطالب بر عهده آقای دکتر رسول فاتحی فرد نمی باشد.


همراه ما باشید با مطالب لینک های کاربردی دکتر رسول فاتحی فرد جراح پستان اصفهان :

جراح پستان اصفهان | پروتز پستان اصفهان | . پیشگیری از سرطان سینه با زندگی سالم

بزرگترین علت آلودگی شهر ها وجود شهرک های صنعتی در نزدیکی آنها ،تولید آلودگی و عدم کنترل آن ( کنترل آلودگی هوای کارخانجات با بهینه کردن و نوسازی تجهیزات و کاشت درختان امکان پذیر است ) توسط کارخانجاتی است که میزان تولید آلودگی بالایی دارند. بیشترین و خطرناک ترین میزان تولید آلودگی مربوط به کارخانجات تولید فولاد است. همچنین بر طبق تحقیقات انجام شده احتمال این که امواج ماکرو باعث بالا رفتن شانس ابتلا به سرطان برای افراد شود نیز وجود دارد.

دسته دیگری از عوامل نیز هستند که مربوط به شیوه زندگی اشخاص هستند. صحبت اصلی ما در این مطلب کنترل این عوامل است.

مطالعات ثابت کرده است که با تغییردر سبک زندگی می توان از بروز سی درصد از سرطان ها پیشگیری کرد. تشدید روند افزایش سرطان‌ها، ارتباط مستقیمی با شیوع عوامل خطر مهم بیماری‌های غیرواگیر دارد. تغییر هرم سنی و مسن شدن جامعه که با تغییرات ژنی در سنین بالا همراه است در بروز موارد جدید نقش دارد. خوشبختانه شواهد علمی نشان می‌دهد که بیش از 30 درصد سرطان‌ها قابل پیشگیری هستند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *