جراح پستان اصفهان | پروتز پستان اصفهان | دکتر رسول فاتحی فرد | فلوشیپ جراحی پستان | سونوگرافی پستان برای سرطان سینه

هنگام انجام سونوگرافی سرطان سینه چه انتظاری باید داشت؟

سونوگرافی پستان و اگزیلاری (سونوگرافی) یک آزمایش تصویربرداری است که برای تشخیص سرطان سینه استفاده می شود. برخلاف ماموگرافی (که از اشعه ایکس برای تولید تصاویر استفاده می کند)، سونوگرافی پستان از امواج صوتی برای مشاهده بافت پستان استفاده می کند.

این مقاله به این موضوع می پردازد که چرا ممکن است علاوه بر ماموگرافی به سونوگرافی سینه نیز نیاز داشته باشید. همچنین توضیح می دهد که در طول سونوگرافی پستان چه اتفاقی می افتد و نتایج شما چگونه تفسیر می شود.

سونوگرافی پستان برای تشخیص تومورهای سرطانی و تغییرات در جریان خون در سینه استفاده می شود. اگر احساس کردید یک توده یا ماموگرافی غربالگری توده مشکوکی را نشان می دهد، ممکن است پزشک شما این آزمایش را توصیه کند. کیست های پر از مایع و تومورهای جامد می توانند در ماموگرافی یکسان به نظر برسند. سونوگرافی پستان بهتر می تواند تعیین کند که توده کیست است یا تومور.

اگر سینه های متراکم دارید، ممکن است علاوه بر ماموگرافی، سونوگرافی سینه نیز توصیه شود. (ماموگرام نوع بافت سینه شما را نشان می دهد.) سینه های متراکم برخلاف بافت چربی دارای بافت غده ای زیادی هستند. سونوگرافی سینه برای تشخیص تومورهای سفید کوچک در بافت غدد بهتر از ماموگرافی است. 3 بافت متراکم پستان در افراد جوان شایع است، به ویژه در افراد با شاخص توده بدنی پایین (BMI). برای شما اگر زیر 30 سال سن دارید و توده سینه قابل لمس دارید.

جراح پستان اصفهان | پروتز پستان اصفهان | کمک به تشخیص ماهیت توده های پستانی با سونوگرافی

اگر نیاز به بیوپسی (برداشتن بافت برای تجزیه و تحلیل در آزمایشگاه) دارید، ممکن است از سونوگرافی پستان برای هدایت سوزن به ناحیه مشکوک استفاده شود. سونوگرافی پستان نیز برای ارزیابی جریان خون در سینه استفاده می شود. افزایش جریان خون در سینه می تواند نشان دهنده تغییراتی مانند التهاب باشد که می تواند با شرایط مختلفی همراه باشد.

از آنجایی که سونوگرافی پستان از امواج صوتی به جای پرتوهای یونیزان استفاده می کند، معمولاً به عنوان یک ابزار تشخیصی برای افراد بارداری که ممکن است سرطان سینه داشته باشند، توصیه می شود.

همه اینها ممکن است باعث شود فکر کنید سونوگرافی سینه تنها آزمایش غربالگری سرطان سینه است که به آن نیاز دارید. به هر حال، این چنین نیست. سونوگرافی پستان می تواند علائم اولیه سرطان سینه، مانند میکروکلسیفیکاسیون ها (رسوبات کوچک کلسیمی که به صورت لکه های سفید در ماموگرافی ظاهر می شوند) را که ماموگرافی می تواند تشخیص دهد، از دست بدهد.


همراه ما باشید با مطالب لینک های کاربردی دکتر رسول فاتحی فرد جراح پستان اصفهان :

جراح پستان اصفهان | پروتز پستان اصفهان | کمک به تشخیص ماهیت توده های پستانی با سونوگرافی

آزمایش سونوگرافی پستان را می توان به یکی از این دو روش انجام داد :

  • سونوگرافی مبدل دستی

  • سونوگرافی خودکار پستان (ABUS)

برای اینکه شما را برای این آزمایش آماده کنید، از کمر به بالا لباس خود را درآورده و یک لباس بیمارستانی روباز بپوشید. سینه های شما با یک ژل گرم پوشیده می شود که به انتقال امواج صوتی کمک می کند. با اضافه کردن زمان آماده سازی، انجام هر دو نوع آزمایش اولتراسوند بین 20 تا 30 دقیقه طول می کشد. پس از آزمایش، به شما زمان داده می شود تا لباس بپوشید و راحت باشید. در برخی موارد، ممکن است این فرصت را داشته باشید که نتایج آزمایش خود را با یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی در محل بحث کنید.

سونوگرافی پستان معمولا در مراکز تصویربرداری سرپایی انجام می شود. بر اساس ارجاع و توصیه ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود، ممکن است در عوض این آزمایش را در یک بیمارستان انجام دهید. تست های تصویربرداری در اتاق های خصوصی انجام می شود. تکنسینی که آزمایش را انجام می دهد در اتاق با شما خواهد بود. برخلاف آزمایش‌هایی که تشعشع می‌کنند، سونوگرافی به طور بالقوه برای دیگران مضر نیست، بنابراین محافظت از کارکنان مراقبت‌های بهداشتی ضروری نیست.

این آزمایش از هیچ بیهوشی استفاده نمی کند، بنابراین اگر وسیله نقلیه مورد نظر شما باشد، می توانید بعد از آن رانندگی کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *