جراح پستان اصفهان | پروتز پستان اصفهان | ژنیکوماستی در دوران نوجوانی

دلایل بروز ژنیکوماستی در دوران نوجوانی

ژنیکوماستی در دوران نوجوانی | ژنیکوماستی در سنین کم عموما به دلیل تغییرات هورمونی در بدن بروز پیدا میکند. این نوع از بزرگ‌ شدگی پستان در نوجوانان پسر معمولا به مرور زمان خود به‌ خود بر طرف می شود. مطالعات صورت گرفته پیرامون ژنیکوماستی در پسران نوجوان، میزان شیوع متفاوتی را بیان کرده‌ اند. مطالعات مختلف میزان شیوع آن را بین 4% تا 69% در جوامع مختلف گزارش کرده‌اند. این اختلاف زیاد احتمالا ناشی از اختلاف در تعریف اندازه پستان طبیعی و گستره سنی نوجوانان مورد مطالعه می‌باشد.

برای درمان ژنیکوماستی طبیعی عموما نیازی به عمل جراحی نبوده و در بیشتر موارد طی شش ماه الی دو سال این عارضه خود به خود بهبود یافته و چربی تجمع شده در سینه افراد تخلیه می شود. اما برای در مان ژنیکوماستی کاذب بسته به شرایط بیمار عموما از روش جراحی باید استفاده کرد. چرا که در این حالت حجم توده چربی سینه متفاوت بوده و مدت زمان بیشتری فرد را درگیر خواهد کرد. البته این مورد نیازمند تشخیص پزشک است.

مطالب قرارداده شده در سایت توسط نویسنده سایت گردآوری شده است و حتما قبل از بهره برداری از مطالب حتما با پزشک خود مشورت نمایید. هیچ گونه مسئولیتی در صورت استفاده از مطالب بر عهده آقای دکتر رسول فاتحی فرد نمی باشد.


همراه ما باشید با مطالب لینک های کاربردی دکتر رسول فاتحی فرد جراح پستان اصفهان :


جراح پستان اصفهان | پروتز پستان اصفهان | عارضه ژنیکوماستی کاذب چه نشانه هایی دارد ؟

روش های درمان ژنیکوماستی کاذب

روش ها و تکنیک های مختلفی برای درمان ژنیکوماستی کاذب وجود دارند که در ادامه به بررسی هر کدام از آنها می پردازیم :

  • درمان ژنیکوماستی کاذب با روش لیپوساکشن

لیپوساکشن به عنوان یکی از روش های قدیمی تخلیه چربی از بافت سینه مردان شناخته می شود. زمانی که پزشک تشخیص دهد فرد با انجام حرکات ورزشی موفق به تخلیه چربی های سینه خود نخواهد شد، بسته به شرایط سنی میتواند استفاده از جراحی لیپوساکشن را به او توصیه نماید.

در این روش یک برش کوچک در نوک سینه یا زیر بغل ایجاد می‌ شود و سپس کانوله وارد موضع می‌ شود و چربی اضافی را تخریب و خارج می‌ کند. لازم به ذکر است اخیرا روش‌ های جدیدی که تلفیقی از لیپوساکشن و لیزر درمانی است نیز برای این موارد به کار برده می شوند.

  •  درمان ژنیکوماستی کاذب با ورزش

درمان ژنیکوماستی کاذب با استفاده از ورزش برای افرادی که میلی به عمل جراحی نداشته و یا به جهت افزایش سن از عوارض آن اجتناب میکنند، بیشتر توصیه می شود. در این روش پزشک با تدوین یک برنامه غذایی مناسب، یک سری برنامه های تمرینی برای فرد معین میکند که این حرکات می بایست طی یک دوره حدودا سه ماهه به طور منظم انجام شوند. این حرکات با تقویت عضلات سینه به بهبود شکل غیرعادی سینه ها کمک می کند.

  • درمان ژنیکوماستی کاذب با تغذیه سالم

تعذیه و رژیم غذایی مناسب بیشتر به عنوان کاتالیزوری برای دوره نقاهت پس از ژنیکوماستی بیماران محسوب شده و عموما به عنوان راه حل دائمی عارضه ژنیکوماستی محسوب نمی شود، چرا که تغذیه به جابجایی غدد ایجاد شده کمکی نمیکند.

  • درمان ژنیکوماستی کاذب به روش جراحی

چنانچه تجمع چربی و میزان بزرگ بودن بافت سینه در حدی باشد، که فرد از حضور در اجتماع خجالت بکشد، از درمان جراحی استفاده می شود. در این روش پزشک با ایجاد برش هایی هلالی شکل اقدام بع تخلیه غذه های چربی از بافت سینه می نماید. دوره نقاهت این جراحی بسته به میزان چربی تخلیه شده و متفاوت بوده و عموما تا یک ماه به طول می انجامد.

یکی از بیماری هایی که ممکن است پسران به ویژه بعد از سنین سی و چهل دچار آن شوند، ژنیوکوماستی کاذب نام دارد. این عارضه باعث زنانه و بزرگ جلوه کردن سینه آنها شده و عموما به سلامتی فرد آسیبی وارد نمی کند. پزشکان معتقدند علت این عارضه، ترشح غیرطبیعی هورمون‌ های استروژن و تستوسترون در سنین نوجوانی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *