جراح پستان اصفهان | پروتز پستان اصفهان | توصیه‌هایی برای کنترل و پیشگیری فیبروکیستیک پستان

فیبروکیستیک پستانی

فیبروکیستیک پستان به مجموعه ای از تغییرات نسج پستان گفته می‌شود که تحت تاثیر هورمون های جنسی زنانه بدن به‌وجود می‌آید و شامل تشکیل کیست و تغییرات نسج همبند در پستان است.پستان های فیبروکیستیک مرکب از بافتی ناصاف یا طناب مانند است که پزشکان این بافت را گره دار می نامند. این بیماری کاملا خوش‌خیم است و ارتباطی با سرطان پستان ندارد.

داشتن پستان های فیبروکیستیک به هیچ وجه غیر معمول نیست.بیش از نیمی از زنان در برخی مراحل زندگی تغییرات فیبروکیستسک را تجربه می کنند. بعضی خانم ها با پستان های فیبروکیستیک، درد پستان، حساسیت و تورم پستان را تجربه می کنند(علت بزرگ شدن سینه زنان و درد سینه ها قبل از پریود، در این موارد تغییرات هورمونی در چرخه قاعدگی زنان است.).

این علایم معمولا قبل از قاعدگی شدیدتر و آزار دهنده تر هستند و با شروع قاعدگی معمولا تخفیف می یابند. گاهی اقدامات ساده و درمان های خانگی می تواند باعث کاهش ناراحتی شود که در ادامه گفته می شوند.

مطالب قرارداده شده در سایت توسط نویسنده سایت گردآوری شده است و حتما قبل از بهره برداری از مطالب حتما با پزشک خود مشورت نمایید. هیچ گونه مسئولیتی در صورت استفاده از مطالب بر عهده آقای دکتر رسول فاتحی فرد نمی باشد.


همراه ما باشید با مطالب لینک های کاربردی دکتر رسول فاتحی فرد جراح پستان اصفهان :


جراح پستان اصفهان | پروتز پستان اصفهان | انواع کیست سینه را بشناسید :

نشانه های فیبروکیستیک پستان

نشانه ها و علایم پستان فیبروکیستیک می تواند شامل :

 1. لمس توده در پستان یا نواحی ضخیم شده در پستان
 2. درد و حساسیت پستان
 3. تغییر سایز توده های پستان با چرخه قاعدگی
 4. ترشحات سبز و قهوه ای که بدون تحریک وفشار از نوک سینه خارج می شوند .
 5. تغییرات پستان ها که در هر دو پستان مشابه هستند.
 6. افزایش ماهانه درد یا تورم پستان در هنگام تخمک گذاری تا قبل پریود

تغییرات فیبروکیستیک معمولا در زنان 20 تا 50 ساله رخ می دهد اما اکثراً در سنین بالاتر از سی سالگی در سونوگرافی پستان رویت می شود . زنان یائسه معمولا به ندرت تغیییرات فیبروکیستیک پستان را تجربه می کنند مگر اینکه تحت هورمون درمانی برای یائسگی باشند.

دلیل واقعی تغییرات فیبروکیستیک پستان شناخته شده نیست. اما متخصصان گمان می کنند هورمون های تولید مثل به ویژه استروژن در این زمینه نقش دارند. نوسان سطح هورمون در طول دوره قاعدگی می تواند باعث ناراحتی و حساسیت،درد و ورم پستان ( ورم سینه‌ها ) شود. تغییرات فیبروکیستیک پستان قبل از قاعدگی آزاردهنده تراست و بعد از شروع دوره کاهش می یابد یا از بین می رود.

بافت پستان فیبروکیستیک

بافت پستان فیبروکیستیک شامل اجزای زیر است :

 • کیست: کیسه های گرد یا بیضوی شکل حاوی مایع
 • فیبروز: برجستگی زخم مانند بافت فیبروز
 • هایپرپلازی:رشد بیش از حد سلول های مجراهای شیری (داکت ها) یا بافت تولید کننده شیر(لوبول ها)
 • آدنوز: بزرگ شدن لوبول های پستان

داشتن پستان فیبروکیستیک خطر ابتلا به سرطان را افزایش نمی دهد. لمس توده اکثراً یافته نگران کننده‌ای برای خانم ها محسوب می‌شود ولی توده‌های فیبروکیستیک پستان تماماً خوش‌خیم هستند.

در چه صورت نیاز به معاینه پزشک دارید؟

بیشتر تغییرات پستان های فیبروکیستیک طبیعی هستند. با این حال در موارد زیر بهتر است یک وقت از پزشک بگیرید :

 1. کشف یک توده یا یک ناحیه ضخیم و برجسته جدید در پستان
 2. درد دایمی در پستان یا افزایش درد
 3. ادامه داشتن تغییرات فیبروکیستیک بغد از پریود
 4. بزرگ شدن یا تغییرات غیرمنطقی یک توده قدیمی

جراح پستان اصفهان | پروتز پستان اصفهان | توصیه‌هایی برای کنترل و پیشگیری بیماری سینه فیبروکیستیک

توصیه‌هایی برای کنترل و پیشگیری بیماری سینه فیبروکیستیک

می توان گفت که این بیماری در عمده اوقات خطرناک نمی باشد ولی بهتر است که به پزشک مراجعه کرد. می‌توانید از توصیه‌های ساده‌ای برای کاهش علائم این عارضه استفاده کنید :

قهوه و نوشابه دارای مقادیر زیادی کافئین هستند که موجب تولید هورمون استرس در بدن می‌شوند و ممکن است باعث درد و التهاب غده‌های فیبروکیستیک شوند. بنابراین بهتر است مصرف این مواد را به حداقل برسانید. ماهی یک خوراکی مفید برای افزایش سلامت خانم‌ها است و مقدار زیادی اسید چرب امگا-۳ دارد. کمبود امگا-۳ با افزایش اندازه غده‌ها در ارتباط است. بنابراین حداقل یک بار در هفته ماهی بخورید. با مصرف ویتامین E و امگا3 می توان بسیاری از مشکلات این بیماری را حل کرد.

بهتر است مصرف گوشت را نیز کاهش دهید. گوشت‌ها سرشار از هورمون هستند و می‌توانند توازن تولید هورمون‌های درونی بدن را برهم بزنند. شما می توانید از جایگزین های گوشت استفاده کنید.
سبزی‌ها می‌توانند مایعات اضافی را از بدن خارج کنند و التهاب سینه‌ها را کم نمایند. ریحان، خیار و کلم از بهترین سبزی‌ها برای کاهش التهاب سینه‌ها هستند. همیشه سعی کنید سبزیجات تازه را در رژیم غذایی خود قرار دهید. مصرف نمک نیز باعث افزایش التهاب می‌شود. از آنجایی که داخل غدد فیبروکیستیک پر از مایع است، مصرف نمک زیاد می‌تواند موجب افزایش اندازه غده‌ها شود. بنابراین مخصوصاً یک هفته قبل از دوره‌ی ماهیانتان مصرف نمک را به حداقل برسانید.

گرما می‌تواند درد سینه‌ها را کم کند. بنابراین مخصوصاً قبل از دوره تخمک‌گذاری و قاعدگی که سینه‌ها دردناک می‌شوند، قرار دادن حوله گرم یا کیسه آب داغ روی آن‌ها به کاهش درد کمک می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *