جراح پستان اصفهان | پروتز پستان اصفهان | . جراحی ترمیمی تعویض پروتز سینه

 

جراحی تعویض پروتز سینه

جراحی تعویض پروتز سینه | پروتز سینه یک روش زیباسازی دائمی به حساب نمی آید. بنابراین پس از انجام جراحی و با گذشت زمان، ممکن است امکان بروز عوارض پروتز سینه فراهم شود. همین مساله ممکن است نیاز به جراحی های بیشتر را ضروری سازد.

جراحی های اضافی بر اساس نوع پروتز سینه و عوارض آن، انجام می گیرند. برای مثال ممکن است فرد به یک عارضه یا ترکیبی از عوارض پروتز سینه دچار شود. در نتیجه پزشک برای درمان عوارض ایجاد شده، از یک یا چند عمل جراحی ترمیمی استفاده خواهد کرد. حتی گاهی استفاده از روش های مختلف جراحی برای درمان فرد الزامی خواهد بود.

همراه ما باشید با مطالب لینک های کاربردی دکتر رسول فاتحی فرد جراح پستان اصفهان :


جراح پستان اصفهان | پروتز پستان اصفهان | جراحی ترمیمی تعویض پروتز سینه

برخی از جراحی های ترمیمی برای رفع عوارض پروتز سینه عبارتند از :

  1. برداشتن پروتز یا تعویض آن
  2. برداشتن کپسول آزادسازی بافت اسکار اطراف پروتز سینه
  3. اصلاح زخم یا جای زخم به کمک جراحی
  4. تخلیه هماتوم ایجاد شده در اطراف پروتز سینه به کمک یک سوزن یا لوله
  5. حرکت دادن پروتز سینه و جابجایی آن از طریق باز کردن برش جراحی
  6. بیوپسی یا برداشتن توده ها و کیست های اطراف پروتز سینه از طریق سوزن یا ایجاد برش

عارضه شناخته شده پروتز سینه ؛ انقباض کپسولی

یکی از عوارض پروتز سینه، سفت شدن بافت ناحیه اطراف پروتز است که تحت عنوان انقباض کپسولی شناخته می شود. این نوع عارضه می تواند در یک یا هر دو پروتز ایجاد گردد. درد حاصل از انقباض کپسولی و سفت شدن بافت برای فرد آزاردهنده خواهد بود. به همین دلیل لازم است این اختلال در اسرع وقت درمان گردد. انقباض کپسولی در بسیاری از موارد همراه با عفونت هماتوم و سروما ایجاد می گردد. با این حال، گاهی تشخیص انقباض کپسولی دشوار است.

انواع سفت شدگی اطراف پروتز سینه در چهار نوع درجه بندی می شوند که درجه یک آن خفیف ترین و درجه چهار آن شدیدترین نوع انقباض کپسولی به حساب می آیند. معمولا برای درمان انقباض کپسولی درجه 3 و 4 لازم است فرد تحت جراحی مجدد قرار گیرد.

پارگی پروتز سینه

یکی از عوارض بسیار نادر پروتز پستان ایجاد پارگی و یا سوراخ شدن پوسته خارجی آن است. این حالت به دلایل مختلفی می تواند ایجاد شود که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • انقباض کپسولی
  • آسیب های ناشی از وسایل جراحی
  • وارد شدن آسیب های فیزیکی ناشی از ضربه یا فشار زیاد به پروتز
  • دستکاری بیش از حد پروتز سینه در حین جراحی

یکی از راه های تشخیص پارگی و یا سوراخ شدن پروتز سینه، توجه به اندازه آن است. پروتز سینه ای که از آب نمک پر شده باشد، در اثر پارگی به تدریج تغییر اندازه می دهد و کوچک تر می شود. زیرا نمک های موجود در پروتز به تدریج در بدن نشت کرده و در نتیجه پروتز سینه، اندازه و شکل اصلی خود را از دست خواهد داد. انتخاب بهترین روش درمان برای بهبود این وضعیت توسط پزشک جراح انجام می گیرد. البته امروزه از پروتز های سالینی و آب نمکی دیگر استفاده نمی شود. در مطلب پارگی در پروتز سینه این موضوع را با دقت بیشتری بررسی کرده‌ایم.

ابتلا به بیماری های بافت همبند، سرطان سینه و مشکلات باروری

برخی از افراد بر این باور هستند که ایجاد سرطان سینه و مشکلات باروری را می توان از عوارض پروتز سینه دانست. اما لازم است بدانید که بر اساس تحقیقات انجام شده توسط FDA هیچ ارتباط قطعی بین استفاده از پروتز سینه پر شده با ژل سیلیکونی و سرطان سینه وجود ندارد. همچنین، مطالعات نشان می دهند که در حال حاضر، ایجاد بیماری های بافت همبند و یا مشکلات ناباروری نمی توانند از عوارض پروتز سینه به حساب آیند.

جراح پستان اصفهان | پروتز پستان اصفهان | 
 آیا با وجود پروتز در سینه، امکان شیردهی وجود دارد؟

شیردهی با پروتز سینه

اختلال در شیردهی در عمل پروتز سینه بسیار نادر است و اکثرا توانایی شیردهی را خواهند داشت برخی از افرادی که تحت جراحی پروتز سینه قرار می گیرند ممکن است برای شیر دادن به کودک خود دچار مشکل می گردند. نکته مهم این است که افرادی اقدام به جراحی پروتز می کنند که سینه های کوچک دارند و این افراد در شیردهی و تولید شیر کافی معمولا مشکل دارند حتی اگر قبل از جراحی پروتز برای فرزند آوری اقدام کنند این اختلال به اشتباه ناشی از عوارض پروتز برآورد میگردد.

آیا سرطان پستان جزء عوارض پروتز سینه است؟

تاکنون تحقیقات بسیاری در زمینه نقش پروتز سینه در بروز سرطان پستان انجام گرفته است. اما هنوز هیچ نتیجه قطعی درباره اینکه آیا سرطان پستان از عوارض پروتز سینه به حساب می آید یا خیر، وجود ندارد. با این حال، سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) اعلام کرد که به نظر می رسد بروز لنفوم سلول بزرگ آناپلاستیک یکی از عوارض پروتز سینه باشد.

این نوع اختلال که معمولا تحت عنوان لنفوم سلول بزرگ آناپلاستیک ایمپلنت پستان شناخته می شود، در بانوانی که از پروتز سینه استفاده می کنند، بیشتر دیده می شود. با این حال، این نتیجه هنوز به صورت قطعی تایید نشده است و بسیار نادر است و جای نگرانی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *