جراح پستان اصفهان | پروتز پستان اصفهان | جراحی برداشت بافت سرطانی

جراحی لامپکتومی

جراحی برداشت بافت سرطانی | مقصود از جراحی لامپکتومی ، جراحی برداشتن بافت سرطانی یا سایر بافت های غیرطبیعی پستان همراه با یک لایه از بافت طبیعی اطراف آن با حفظ ظاهر و احساس پستان است. لامپکتومی را می توان جراحی برداشتن موضعی گسترده یا جراحی ماستکتومی جزئی نامید.

مطالعات نشان می دهد لامپکتومی در مراحل اولیه سرطان و پرتودرمانی در جلوگیری از عود سرطان پستان به اندازه برداشتن کل پستان ( جراحی ماستکتومی ) موثر است. متخصصین سرطان ، معمولا به زنان زیر 70 سال مبتلا به سرطان که در مراحل اولیه تشخیص داده است ؛ پرتودرمانی پستان آسیب دیده را با هدف از بین بردن سلول سرطانی باقیمانده و جلوگیری از بازگشت سرطان توصیه می کنند.

عمل لامپکتومی ، همچنین ممکن است برای از بین بردن برخی ناهنجاری های غیرسرطانی یا پیش سرطانی پستان استفاده شود. یک یا چند غده لنفاوی در زنان مبتلا به سرطان تهاجمی پستان در حین جراحی از ناحیه زیر بغل برداشته می شود. این گره ها که گره نگهبان نامیده می شوند ، اولین گره های لنفاوی هستند که سلول های سرطانی ، در صورت برداشتن پستان ؛ به آن جا سرایت می کنند.

بهترین جراح سرطان پستان اصفهان ، با برداشتن غده لنفاوی می تواند بررسی کند که آیا سرطان منتشر شده است یا خیر ؟ زنان مبتلا به سرطان مجاری شیر ( DCIS ) که جراحی لامپکتومی انجام می دهند ، نیازی به برداشتن غدد لنفاوی ندارند.

جراح پستان اصفهان | پروتز پستان اصفهان | جراحی سرطان پستان و 6 روش برای درمان

همراه ما باشید با مطالب لینک های کاربردی دکتر رسول فاتحی فرد جراح پستان اصفهان :

چه افرادی به انجام جراحی لامپکتومی نیاز دارند؟

جراحی برداشت بافت سرطانی | اگر شما جزو افرادی هستید که یک یا چند مورد از شرایط زیر را دارید ، کاندید مناسب برای این جراحی محسوب می شوید :

سرطان تنها ، یک بخش از سینه شما را تحت تاثیر قرار داده و آلوده کرده است.
توموری که قصد درمان آن را داریم ، بسیار کوچک است و در صورت انجام لامپکتومی و برداشتن بخش کوچکی از سینه ، بافت لازم برای اصلاح مجدد فرم سینه را در اختیار خواهیم داشت.
البته توجه داشته باشید که ، تصیم و نظر نهایی در رابطه با انجام یا عدم انجام این پروسه درمانی ، به تشخیص پزشک متخصص وابسته است.
می توان در کنار این جراحی ، پرتو درمانی هم برای بیمار انجام داد.

در چه مواردی ، پزشک انجام لامپکتومی را توصیه نمی کند ؟

بهترین جراح سینه اصفهان ، عمل لامپکتومی را توصیه نخواهد کرد ؛ اگر بیمار از شرایط ذیل برخوردار باشد :

 • سابقه اسکلرودرمی

در مواردی که بیمار ، سابقه اسکلرودرمی داشته باشد. اسکلرودرمی ، نوعی بیماری نادر و پیشرونده روماتیسمی است که می‌تواند به صورت موضعی یا عمومی بروز کند. در صورت ابتلا به اسکلرودرمی ؛ پوست بیمار ، ضخیم ، سفت و خشک می شود و گاهی در انتهای اندام ها زخم ایجاد می شود. به دنبال این بیماری ، تجمع کلاژن و سایر فیبرهای پوست صورت و اندام ها اتفاق افتاده و در نتیجه ؛ مفاصل دست و پا ، ریه ، کلیه و دستگاه گوارش به خصوص مری ، گرفتار شده و فرد ناتوان می گردد.

 • سابقه لوپوس اریتماتوی سیستمیک ( خودایمنی )

لوپوس اریتماتوی سیستمیک ، نوعی بیماری التهابی مزمن است که در صورت انجام پرتودرمانی می تواند بدتر شود ؛ از این رو در صورت ابتلای فرد به این بیماری ، انجام جراحی لامپکتومی در اصفهان برای وی ممنوع خواهد بود.

 • وجود دو یا چند تومور در نواحی مختلف پستان

تومورهای موجود در بخش های مختلف سینه ، هرگز با ایجاد یک برش قابل برداشت نبوده و از بین نمی روند ؛ لذا در این موارد انجام عمل لامپکتومی ، سبب ایجاد چندین برش در سینه بیمار شده و این اتفاق ، ظاهر سینه ها دچار دفرمیتی می کند.

 • سابقه پرتودرمانی در ناحیه پستان

افرادی که قبلا سابقه انجام پرتودرمانی در سینه را داشته اند ، پرتودرمانی های بعدی برای شان ، بیش از حد خطرناک خواهد بود. به منظور نجام جراحی لامپکتومی در اصفهان حتما باید به بهترین جراح سینه ، مراجعه نمایید. چرا که این پروسه در راستای درمان سرطان بوده و از حساسیت بالایی برخودار است.

 • ابتلا به نوعی از سرطان که به تمامی بافت و پوست پستان انتشار یافته

در مواردی که فرد ، مبتلا به سرطانی باشد که به تمام پستان و پوست روی آن گسترش یافته است ؛ احتمال این که جراحی لامپکتومی ، سرطان را به طور کامل از بین ببرد ؛ وجود نخواهد داشت.

 • کوچک بودن سینه ها نسبت به سایز تومور

مواردی که فرد مبتلا به تومور سینه ، سینه های کوچکی داشته باشد ؛ توصیه می شود از انجام عمل لامپکتومی اجتناب شود ؛ زیرا ممکن است نتیجه نامناسبی ایجاد کند.

 • عدم دسترسی به پرتودرمانی

در آخر باید متذکر شد در مواردی که دسترسی به پرتودرمانی وجود نداشته باشد ، نیز جراحی لامپکتومی صورت نمی پذیرد.

جراح پستان اصفهان | پروتز پستان اصفهان | عوارض احتمالی جراحی بازسازی پستان

چرا بعد از جراحی لامپکتومی پرتو درمانی انجام می شود؟

به طور معمول اکثر افراد این پروسه را انجام می دهند تا آخرین سلول های سرطانی باقی مانده در بدن که احتمال وجود آنها هست را از بین ببرند. این درمان ترکیبی برای زنانی که به مشکل سرطان سینه مبتلا هستند روش درمانی بسیار مناسبی می باشد. این روش می تواند سرطان را درمان کند درحالی که ظاهر و حس سینه شما را بهتر نگه می دارد. تحقیقات نشان داده افرادی که با این روش درمان را انجام داده اند اثر طولانی مدتی تقریبا مانند افرادی که مستکتومی را انتخاب نموده اند داشته اند.

در چه مواقعی باید بعد از جراحی لامپکتومی با پزشک تماس بگیریم؟

جراحی برداشت بافت سرطانی | عفونت در نزدیکی ناحیه زخم بعد از جراحی می تواند یک خطر بسیار بزرگ باشد. شما باید بدون درنگ و در سریع ترین زمان ممکن با پزشک خود تماس بگیرید اگر شاهد علائم زیر بودید. این علائم و نشانه ها عبارتند از :

 1. تورم
 2. مشاهده مایعی که از داخل یا اطراف سینه ترشح شود .
 3. قرمزی
 4. دردی که با گذشت زمان و بعد از جراخی بدتر و بدتر شود .

سوالات متداول

آیا لامپکتومی تمامی بافت های سینه را حذف می کند ؟

جراحی لامپکتومی که به آن جراحی حفظ پستان هم گفته می شود ، برای برداشتن تومور های سرطانی سینه و لبه بافت های سالم اطراف آن استفاده می شود. برخلاف ماستکتومی که در آن جراحی تمامی بافت سینه برداشته می شود ، در جراحی لامپکتومی تنها بافت سرطانی برداشته می شود و تلاش جراح بر این است که تا جای ممکن ، از بافت سینه محافظت کند و از حذف قسمت های اضافی جلوگیری کند.

آیا لامپکتومی جراحی سنگینی است؟

جراحی لامپکتومی یکی از راه های درمان سرطان سینه است که تا کنون شناخته شده و مورد استفاده قرارمی گیرد. برخلاف جراحی ماستکومی که تمامی بافت سینه برداشته شده و یک جراحی بسیار تهاجمی و سنگین محسوب می شود ، لامپکتومی چنین نیست و عموما بیمارانی که به زیر تیغ این جراحی می روند ، پس از کمی استراحت و زیر نظر بودن ، درهمان روز جراحی ، می توانند به منزل بروند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *