چه ارتباطی بین سرطان سینه با رحم و تخمدان وجود دارد؟

ابتلا به سرطان سینه | یکی از سوالات رایجی که معمولا در ذهن افراد شکل می‌گیرد، به ارتباط بین سرطان سینه و رحم و تخمدان مربوط است. هر چند در نگاه اول، این دو نوع سرطان کاملا مستقل از یکدیگر به نظر می‌آیند، اما چندان هم بی‌ارتباط نیستند. به این معنا که گاهی ابتلا به یکی از این بیماری‌ها، می‌تواند خطر ابتلا به نوع دیگر را افزایش می‌دهد. البته معنای آن این نیست که هر کس به سرطان سینه مبتلا شد، لزوما به سرطان رحم و تخمدان نیز دچار می‌گردد یا بر عکس. بلکه تنها می‌توان ادعا نمود که هر یک از آن‌ها می‌توانند یک فاکتور خطر برای دیگری باشند.

علت این مساله را می‌توان به فاکتورهای مشترکِ دخیل در سرطان سینه و رحم و تخمدان دانست. برای مثال، تغییر سطح هورمون‌ها و نوع سبک زندگی افراد، فاکتورهای خطر مشترک هر دو بیماری هستند. در ادامه، به تشریح ارتباط سرطان سینه و رحم می‌پردازیم.

جراح پستان اصفهان | پروتز پستان اصفهان | توصیه‌هایی برای کنترل و پیشگیری فیبروکیستیک پستان

مطالب قرارداده شده در سایت توسط نویسنده سایت گردآوری شده است و حتما قبل از بهره برداری از مطالب حتما با پزشک خود مشورت نمایید. هیچ گونه مسئولیتی در صورت استفاده از مطالب بر عهده آقای دکتر رسول فاتحی فرد نمی باشد.

همراه ما باشید با مطالب لینک های کاربردی دکتر رسول فاتحی فرد جراح پستان اصفهان :

ارتباط سرطان سینه با سرطان رحم و تخمدان

داشتن یکی از سرطان‌های سینه و رحم و تخمدان، الزاما به معنای ابتلا به دیگری نیست. با این حال، فردی که به یکی از این بیماری‌ها مبتلا می‌شود، بیشتر از دیگران در معرض خطر ابتلا به دیگری قرار می‌گیرد. البته ارتباط سرطان سینه و رحم و تخمدان، به عوامل متعددی بستگی خواهد داشت. بنابراین نمی‌توان رابطه علت و معلولی بین این دو بیماری را قطعی دانست.

گاهی شخص مبتلا به سرطان پستان با داروی تاموکسیفن تحت درمان قرار می‌گیرد. در این صورت، ممکن است بیش از دیگران در معرض ابتلا به سرطان رحم و تخمدان قرار گیرد. البته این تنها یک احتمال بوده و قطعیت ندارد. علاوه بر این، فاکتورهای زیر می‌توانند بر نحوه ارتباط سرطان پستان و رحم و تخمدان تاثیر بگذارند :

  1. افزایش سطح استروژن در بدن
  2. سبک زندگی افراد
  3. نوع رژیم غذایی
  4. چاقی

جراح پستان اصفهان | پروتز پستان اصفهان | سرطان‌ های متداول در میان زنان

در چه صورتی احتمال ابتلا به سرطان سینه و رحم و تخمدان وجود دارد؟

به طور کلی، احتمال ابتلا به سرطان سینه و رحم و تخمدان به صورت همزمان، ضعیف است. در واقع، اکثر افرادی که به دو نوع سرطان پستان و رحم و تخمدان مبتلا می‌شوند، پس از درمان یکی، با دیگری مواجه خواهند شد. برای مثال، ممکن است پس از درمان سرطان پستان، سرطان رحم تشخیص داده شود یا برعکس.

درمان سرطان پستان با تاموکسیفن احتمال ابتلا به سرطان رحم و تخمدان را بالا می‌برد. البته این مساله به مقدار دوز دریافتی دارو نیز وابسته است. در واقع، مقدار دارویی که برای درمان نیاز است، می‌تواند احتمال ابتلا را بیشتر یا کمتر کند. همچنین، هر چه مدت زمان دریافت دارو طولانی‌تر باشد، احتمال ابتلا نیز افزایش پیدا می‌کند.

درباره ارتباط سرطان سینه و رحم و تخمدان با میزان تاموکسیفن می‌توان گفت که احتمال ابتلا به سرطان رحم و تخمدان پس از مصرف تاموکسیفن، حدود ۲ تا ۳ برابر بیشتر می‌شود. این احتمال نسبت به افرادی که این نوع درمان را تجربه نمی‌کنند، سنجیده شده است.

در مطالعه‌ای که در سال ۲۰۲۲ انجام گرفت، مشخص شد که ابتلا به سرطان پستان بعد از سرطان رحم و تخمدان نیز وجود دارد. این حالت، معمولا در سه سال اول پس از تشخیص سرطان رحم و تخمدان، محتمل‌تر است. البته این بازه زمانی در زنان مسن‌تر، کوتاه‌تر از بانوان جوان خواهد بود.

کنترل، مدیریت و درمان سرطان سینه و رحم و تخمدان

پیش از این اشاره کردیم که سرطان سینه و رحم و تخمدان همزمان، به ندرت رخ می‌دهند. معمولا یک نوع سرطان پس از درمان دیگری ایجاد می‌شود. در هر حال، باید برای درمان هر دو بیماری، برنامه‌ریزی نمود تا بهترین نتیجه دریافت گردد. در درمان هر نوع سرطان، عوامل متفاوتی باید در نظر گرفته شوند. برای مثال، درمان سرطان پستان به فاکتورهای زیر بستگی دارند :

  • گرید و استیج سرطان پستان
  • سطح سلامت عمومی فرد
  • بیماری‌های زمینه‌ای متعدد
  • خواسته‌های بیمار
  • نوع سرطان پستان

همه عوامل، مخصوصا نوع سرطان، در تعیین روش‌های درمانی بسیار مهم هستند. زیرا برخی از سرطان‌ها نسبت به داروهای هورمونی، هیچ عکس العمل درمانی ندارند. بنابراین باید از روش‌هایی مانند شیمی درمانی استفاده نمود.

برای برخی دیگر نیز لازم است داروهای هدفمند، همزمان با شیمی درمانی به کار روند. اما اگر قرار بر درمان همزمان سرطان سینه و رحم و تخمدان باشد، پزشک باید برنامه درمانی را به گونه‌ای تنظیم کند که کمترین تداخل ایجاد گردد. تجربه و دانش پزشک در این موضوع، تاثیر غیرقابل انکاری بر سرعت و نتیجه درمان خواهد داشت.

جراح پستان اصفهان | پروتز پستان اصفهان | تارگت تراپی برای درمان سرطان سینه .

برای درمان سرطان سینه و رحم و تخمدان به چه پزشک مراجعه کنیم؟

تشخیص و درمان سرطان سینه و رحم و تخمدان به تجربه بالایی نیاز دارد. هر چه دانش و تجربه پزشک شما بیشتر باشد، امکان تداخل درمانی کاهش یافته و نتیجه درمان رضایت بخش‌تر خواهد بود. به این ترتیب، بهتر است قبل از اقدام برای درمان، تحقیقات لازم را درباره پزشک مورد نظر خود انجام دهید.

منابع:

https://www.verywellhealth.com/breast-cancer-and-uterine-cancer-6754316#:~:text=Breast%20cancer%20and%20uterine%20cancer%20may%20not%20seem%20associated%20with,the%20risk%20of%20the%20other.
https://www.cancer.net/cancer-types/uterine-cancer/risk-factors-and-prevention
https://www.breastcancer.org/research-news/exercise-lowers-estrogen-sensitive-tissue

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *