لزوم غربالگری سرطان سینه در زنان بالای 40 سال

غربالگری سرطان پستان یکی از مهمترین و پرکاربردترین روش‌های تشخیص زودهنگام این بیماری فراگیر در جوامع امروزی است. با پیشرفت فناوری و علوم پزشکی، ابزارها و روش‌های مختلفی برای غربالگری سرطان پستان توسعه یافته است، که هدف اصلی آنها شناسایی زودهنگام تغییرات نامطلوب و علایم مشکوک در بافت پستان می‌باشد.

بین روش‌های معروف غربالگری سرطان پستان، غربالگری ماموگرافی به عنوان یکی از ابزارهای اصلی شناخته می‌شود. این فناوری تصویربرداری پزشکی با استفاده از پرتو ایکس، قابلیت تشخیص تغییرات زودهنگام در بافت پستان را فراهم می‌کند و به‌طور گسترده برای اسکرینینگ و تشخیص اولیه استفاده می‌شود.

غربالگری به معنای استفاده از آزمایش ها و معاینات پزشکی جهت تشخیص زودهنگام بیماری ها پیش از بروز علائم آنها است؛ چراکه بروز علائم برخی بیماری ها و سرطان ها هنگامی صورت میگیرد که درمان آنها دیگر پاسخ نمی دهد یا صرف هزینه مالی بیشتری را می طلبد.

غربالگری پستان شامل معاینه، آزمایش، ماموگرافی و سونوگرافی است که از طریق آنها پزشک می‌تواند اولین نشانه‌های سرطان را در افرادی که هنوز علامتی ندارند تشخیص بدهد . استفاده دوره ای از غربالگری پستان در زنان بالای 40 سال می‌تواند میزان مرگ و میر به دلیل سرطان پستان را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

جراح پستان اصفهان | پروتز پستان اصفهان | بهترین راه تشخیص سرطان انجام غربالگری و معاینات دوره ای

مطالب قرارداده شده در سایت توسط نویسنده سایت گردآوری شده است و حتما قبل از بهره برداری از مطالب حتما با پزشک خود مشورت نمایید. هیچ گونه مسئولیتی در صورت استفاده از مطالب بر عهده آقای دکتر رسول فاتحی فرد نمی باشد.

همراه ما باشید با مطالب لینک های کاربردی دکتر رسول فاتحی فرد جراح پستان اصفهان :

غربالگری سینه برای چه افرادی ضروری است؟

خطر سرطان سینه بانوان را وادار می‌کند تا در هر سنی که هستند، سینه‌های خود را با انجام تست‌های غربالگری آزمایش کنند؛ اما در برخی افراد انجام این تست ضروری‌تر است :

  1. افراد بالای 20 سال که در خانواده آنان سابقه ابتلا به سرطان وجود دارد.
  2. افراد بالای 40 سال
  3. بانوانی 25 سال به بالا که دارای جهش‌های ژنتیکی هستند.

متدهای مختلف در غربالگری سرطان سینه

در عموم تست‌های غربالگری، تلاش پزشک در این است که آزمایشات و مداخلات پزشکی، بیشترین سود و کمترین عارضه را برای بیمار ایجاد کند. برای انجام آزمایش غربالگری سرطان سینه ، چهار روش مختلف وجود دارد :

معاینه سینه به شکل بالینی

با اینکه احتمال خطا در این روش بسیار بالاست؛ اما می‌تواند زمینه توجه فرد را به وجود این بیماری فراهم کند. در این نوع معاینه، پزشک سینه و غده‌های زیر بغل بیمار را به‌ دقت موردبررسی قرار می‌دهد تا هر مورد مشکوک و غیرطبیعی را تشخیص دهد.

ماموگرافی

این روش رایج‌ترین متد در غربالگری سرطان سینه است. در ماموگرافی سینه‌ها به شکل فشرده مابین دو صفحه قرار می‌گیرند. سپس به کمک اشعه ایکس از سینه‌ها تصویربرداری می‌شود. ممکن است بیمار در این روش متحمل کمی درد شود. غدد ریز و تومورهای کوچک که قابل‌لمس نیستند، در ماموگرافی و تصاویر حاصل از آن دیده می‌شوند.

تصویربرداری از طریق MRI

در این روش از غربالگری سرطان سینه از امواج رادیویی و مغناطیسی جهت تصویربرداری از سینه استفاده می‌شود. ام ار آی با در اختیار گذاشتن تصاویر دقیق از بدن، شانس تشخیص سرطان را افزایش می‌دهد.

سونوگرافی سینه

سونوگرافی روش شناخته‌شده‌تری برای افراد است. اگر پزشک در طول معاینات بالینی متوجه برخی ناهنجاری‌ها شود، تلاش می‌کند تا با انجام سونوگرافی، تصاویر از بافت سینه به دست آورده و موضوع را دنبال کند.

جراح پستان اصفهان | پروتز پستان اصفهان | . ضرورت غربالگری سرطان سینه برای خانم های بالای 40 سال

بهترین روش غربالگری سرطان پستان در زنان بالای 40 سال

ماموگرافی یکی از آزمایش‌های غربالگری برای تشخیص زودهنگام سرطان سینه است. انجام این آزمایش به همه زنان بالای 40 سال با یا بدون سابقه ابتلا به بیماری‌های پستان توصیه می‌شود.

  • عکسبرداری از پستان، خطر مرگ ناشی از سرطان پستان را کاهش می‌دهد. انجام این تست برای تشخیص انواع سرطان پستان از جمله سرطان مجاری و لبولار مهاجم بسیار مفید است.
  • استفاده از ماموگرافی غربالگری تشخیص رشد کوچک غیر طبیعی بافت محدود شده به مجاری شیری در پستان را افزایش می‌دهد.
  • پس از انجام معاینه با اشعه ایکس اثری از آن در بدن بیمار باقی نمی‌ماند.
  • عکسبرداری با اشعه ایکس معمولاً هیچ عارضه جانبی ایجاد نمی‌کند.
  • این عکسبرداری توانایی پزشک در تشخیص تومورهای کوچک را بهبود می ‌بخشد. زمانی که توده‌ های سرطانی کوچک باشند، بیماران گزینه ‌های درمانی بیشتری خواهند داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *