جراح پستان اصفهان | پروتز پستان اصفهان | تاثیر دارو لتروزول بر سرطان سینه

اثربخشی دارو لتروزول بر سرطان سینه

دارو لتروزول | هورمون درمانی سرطان پستان یکی از راه‌های درمانی مکمل برای این بیماری به حساب می‌آید. لتروزول (Letrozole) دارویی است که در درمان انواع خاصی از سرطان سینه کمک می‌کند. استفاده از لتروزول در درمان سرطان سینه، برای بانوانی که در دوران یائسگی هستند، مناسب است. همچنین زنانی که تا پیش از این، داروهایی مانند تاموکسیفن مصرف می‌کرده‌اند، می‌توانند از داروی Letrozole استفاده نمایند. البته این موضوع به شرایط بیمار و تجویز پزشک معالج بستگی دارد.

تاثیر لتروزول بر درمان سرطان پستان، از طریق کاهش میزان هورمون‌های زنانه در بدن است. زیرا این هورمون‌ها می‌توانند به پیشرفت برخی از سرطان‌های پستان کمک کنند. بنابراین کاهش مقدار این هورمون‌ها در بدن، بر درمان سرطان سینه، تاثیر مثبتی می‌گذارد. نوع هورمون تراپی برای زنان در دوران یائسگی، می‌تواند با دوران قبل از یائسگی متفاوت باشد.

مطالب قرارداده شده در سایت توسط نویسنده سایت گردآوری شده است و حتما قبل از بهره برداری از مطالب حتما با پزشک خود مشورت نمایید. هیچ گونه مسئولیتی در صورت استفاده از مطالب بر عهده آقای دکتر رسول فاتحی فرد نمی باشد.

همراه ما باشید با مطالب لینک های کاربردی دکتر رسول فاتحی فرد جراح پستان اصفهان :

جراح پستان اصفهان | پروتز پستان اصفهان | تاثیر دارو لتروزول بر سرطان سینه .

اثربخشی داروی لتروزول

یکی از داروهایی که در هورمون تراپی سرطان پستان به کار می‌رود، لتروزول نامیده می‌شود. اغلب بانوانی که یائسگی طبیعی را پشت سر گذاشته‌اند، از لتروزول در درمان سرطان سینه استفاده می‌کنند. همچنین، برای زنانی که درمان‌های سرکوب‌کننده تخمدان را دنبال می‌کنند، مصرف Letrozole امکان‌پذیر است. داروی Letrozole را با نام تجاری آن یعنی فمارا (Femara) نیز می‌شناسند. همچنین برندهای مختلفی از Letrozole وجود دارند که از نظر دوز مصرفی، کاملا مشابه هستند.

ترشح هورمون‌های زنانه در بدن بانوان ( مخصوصا استروژن)، باعث پیشرفت برخی از انواع سرطان پستان می‌شود. در سرطان سینه گیرنده هورمونی مثبت (ER+)، جذب هورمون توسط سلول‌های سرطانی، رشد تومور را سریع‌تر می‌کند. در چنین مواردی لازم است از ترفندهای مناسب، برای کاهش میزان هورمون‌های موجود در بدن استفاده نمود.

هورمون تراپی برست کنسر کمک می‌کند تا میزان جذب هورمون توسط سلول‌های سرطانی کاهش یابد. این داروها یا ترشح هورمون‌های زنانه در بدن را کمتر می‌کنند یا مانع از جذب آن‌ها در سلول‌های سرطانی می‌شوند. مصرف لتروزول در درمان سرطان سینه نیز با هدف کاهش رشد تومور به کار می‌رود. در واقع، لتروزول به عنوان یکی از مهار کننده‌های آروماتاز، مقدار استروژن ساخته شده در بدن را کاهش می‌دهد.

موارد مجاز استفاده از لتروزول برای درمان سرطان سینه

مصرف لتروزول در درمان سرطان پستان زمانی مفید است که بیماری از نوع گیرنده استروژن مثبت باشد. یعنی سلول‌های سرطانی، گیرنده‌های هورمونی داشته باشند. در غیر این صورت، هورمون‌ها تاثیری بر رشد تومور نداشته و متعاقبا درمان‌های هورمونی نیز تاثیرگذار نخواهند بود.

به طور کلی، مصرف لتروزول در درمان سرطان پستان، برای زنان یائسه گزینه مناسبی است. برخی از بانوان غیر یائسه، به دلایل مختلف، درمان‌های سرکوب‌کننده تخمدان را پشت سر می‌گذارند. برای این گونه افراد نیز مصرف لتروزول در درمان سرطان سینه موثر خواهد بود.

مصرف لتروزول برای درمان سرطان پستان، عمدتا به بعد از جراحی موکول می‌شود. این کار برای پیشگیری از عود سرطان پستان یا گسترش تومور انجام می‌گیرد. برای بیمارانی که در حال حاضر از داروهای شیمی درمانی سرطان سینه استفاده می‌کنند، زمان شروع مصرف Letrozole به نظر پزشک متخصص و وضعیت بیمار بستگی دارد.

گاهی هورمون تراپی در ترکیب با درمان‌های دیگر مانند شیمی درمانی سرطان پستان انجام می‌گیرد. ممکن است بر اساس تشخیص پزشک، Letrozole به عنوان اولین درمان برای سرطان سینه به کار رود. این حالت، اغلب برای بیمارانی است که نمی‌توانند جراحی شوند یا عمل جراحی ماستکتومی آن‌ها باید به تاخیر بیفتد. ناگفته نماند که مصرف لتروزول در درمان سرطان سینه، باعث کوچک‌تر کردن تومور قبل از جراحی نیز خواهد شد.

افرادی که دچار عود سرطان سینه می‌شوند نیز می‌توانند از Letrozole استفاده کنند. برای درمان سرطان متاستاتیک پستان هم مصرف لتروزول به درمان سرطان پستان کمک می‌کند. البته در این گونه موارد، معمولا داروی Letrozole باید همزمان با روش‌های درمانی دیگر به کار گرفته شود.

جراح پستان اصفهان | پروتز پستان اصفهان | ماستیت گرانولوماتوز

نحوه مصرف لتروزول برای درمان سرطان پستان

داروی لتروزول به صورت قرص برای بیمار تجویز می‌شود. میزان دوز مصرفی دارو بر اساس وضعیت بیمار و نظر پزشک متخصص تعیین می‌شود. با این حال این دارو اغلب باید به مقدار یک عدد در روز و همراه یا بدون غذا مصرف شود. برای اثربخشی بیشتر Letrozole بهتر است مصرف آن در یک ساعت مشخص باشد.

طول درمان سرطان سینه با لتروزول

افرادی که در مراحل اولیه سرطان پستان، قرص Letrozole را مصرف می‌کنند، غالبا ۵ تا ۱۰ سال باید به مصرف دارو ادامه دهند. البته ممکن است چند سال پس از شروع درمان با لتروزول، پزشک متخصص مصرف همزمان تاموکسیفن رو تجویز کند. اگر از داروی لتروزول در درمان سرطان سینه متاستاتیک یا عود سرطان پستان استفاده می‌شود، مصرف آن تا زمان اثربخشی دارو ادامه دارد. یعنی تا زمانی که بتوان بیماری را با Letrozole کنترل نمود، بیمار می‌تواند از آن استفاده کند.

منابع:

https://breastcancernow.org
https://breastcancernow.org
https://www.mayoclinic.org

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *