جراح پستان اصفهان | پروتز پستان اصفهان | ترمیم پستان پس از عمل برداشتن سینه

روش‌های بازسازی و ترمیم پستان بعد از  برداشتن سینه

مطالعات متعدد نشان می‌دهد که از دست دادن پستان برای خانم‌ها یک ضایعه بزرگ روانی بـه شـمار مـی‌رود. این مسئله موجب افسردگی در آنها می‌شود. بازسازی پستان باعث کاهش این مشکلات و عـوارض روانی ناشی از آن می‌شود.


همراه ما باشید با مطالب لینک های کاربردی دکتر رسول فاتحی فرد جراح پستان اصفهان :


ضرورت بازسازی پستان پس از ماستکتومی

بازسازی پستان پس از ماستکتومی در قرن گذشته تکامل یافته است و جزء جدایی‌ناپذیر در درمان بیماران مبتلا به سرطان پستان است. بازسازی پستان در ابتدا برای کاهش عوارض پس از ماستکتومی و اصلاح بد شکلی دیواره قفسه سینه طراحی شده بود؛ اما اکنون انجام این جراحی تنها به این دیدگاه محدود نیست و ارزش بالای آن شناخته شده است.

زیباسازی پستان در دهه گذشته بـه دنبال ماستکتومی افزایش چشمگیری داشته است. بـه ویـژه بازسـازی پسـتان بهبود زیادی در کیفیت زندگی بیمارانی که ماستکتـومی شده بودند ایجاد کرده است. بازسازی پستان بعد از ماستکتومی به خاطر سرطان پستان در جامعه امروزی به صورت یک ضرورت جدی در آمده است و تصحیح Distorted Body Image و ارضا و شارژ مجدد روحی روانی فرد و نیز برقراری اعتماد به نفس و کارآیی اجتماعی و خانوادگی وی از مهم‌ترین موارد انگیزه‌سازی بـرای این عمل است.

بازسازی پستان چه مدت بعد از عمل جراحی سینه انجام می‌شود؟

بازسازی گاهی بلا فاصله پس از عمل جراحی انجام می‌شود و گاهی همزمان با عمل جراحی برداشتن سینه توسط جراح صورت می‌گیرد. اما اگر پس از عمل نیاز به انجام شیمی درمانی یا رادیوتراپی باشد، بهتر است که ترمیم حدود ۶ ماه پس از اتمام همه درمان‌ها به تعویق بیوفتد.

روش‌های ترمیم و بازسازی پستان

۱. استفاده از پروتز (ایمپلنت)

۲. روش اتوژن یا استفاده از بافت‌های بدن فرد به تنهایی

۳. ترکیبی از روش پروتز و اتوژن

 

جراح پستان اصفهان | پروتز پستان اصفهان | بازسازی پستان به کمک  پروتز سينه بعد از سرطان

انواع پروتزها (ایمپلنت)

پروتزها به 2 دسته اصلی تقسیم می‌شوند:

  • پروتزهای پرشونده
  • پروتزهای پرشده

ایمپلنت‌ها در اشکال و انداز‌ه‌های مختلفی وجود دارند که تمامی آنها توسط یک لایه محکم و سیلیکونی الاستیک احاطه شده‌اند. لازم به ذکر است که سطح این ایمپلنت‌ها صاف و یا بافته شده است.

پروتزهای پرشده
ایمپلنت‌های ساخته شده از ژل سیلیکون (silicone gel)؛ نیمه مایع بوده و به راحتی فرم داده می‌شوند تا نتیجه ایده‌ال به وجود آید. به طور کلی این پروتزهای سیلیکونی بسیار طبیعی به نظر می‌رسند.

پروتزهای پرشونده
ایمپلنت‌های سالینی (saline)؛ از نوع پروتزهای پرشونده بوده که ابتدا وارد بدن شده و سپس با محلول آب نمک پر می‌شوند.

روش اتوژن یا استفاده از بافت‌های بدن فرد به تنهایی

شیوه‌های جراحی بازسازی پستان بـه تدریج با تکنیک‌های بافت اتوژن متحول شده‌اند. در گذشـته بازسازی پستان با قراردادن ژل یـا پروتزهای سالین در زیـر پوشش پوستی ضخیم امکان‌پذیر بود که به علت از بین رفتن تدریجی آنها و انقباض کپسـولی، پزشکان سعی می‌کردند تـا با تکنیک‌های محافظتی سرطان پستان و رادیوتراپی برای حفاظت بافت پستان تلاش کنند.

اما در سال‌های اخیر استفاده از فـلاپ TRAM؛ (Transverse Rectus Abdominis Myocutaneous) یک استاندارد طلایی در بازسازی پستان بوده است. با پیشرفت تکنیک فـلاپ TRAM بازسازی پستان با استفاده از بافت اتوژن امکان‌پذیر شد. فلاپ TRAM به صورت بافتی نرم و گرم بوده که با فیزیک بدن فرد همراهـی بیشـتری دارد و برخلاف پروتزها احساس وجود یک جسـم مصنوعی و خارجی را به دنبال ندارد.

عمل بازسازی با فلاپ TRAM به چه صورتی انجام می‌شود؟

در جراحی فلاپ TRAM قسـمت عمده‌ای از بافت ناحیـه تحتانی شکم (حدود ناحیه زیرناف) شامل پوسـت، بافـت زیـر پوست وچربی و فاشیای عضلات، همراه با حفـظ پرفوراتورهای عروقی روی پایه شریان اپیگاستریک فوقانی بانضـمام عضـله رکتوس مربوطه به شکل فلاپ پدیکوله یا آزاد جدا می‌شود و به نواحی از قفسه سینه کـه نقـص بـافتی ناشـی از جراحـی ماستکتومی وجود دارد، منتقل می‌شود.

در ایران شایع‌ترین عمل جراحی انجام شـده برای بازسازی پستان، عمـل جراحی با بازسازی فـلاپ TRAM است.

جراح پستان اصفهان | پروتز پستان اصفهان | بازسازی پستان با کمک بافت های دیگر بدن (Tissue Flap)

مزایا و معایب روش فلاپ TRAM

این نوع جراحی نه تنها بافت کافی را در اختیار جراح قرار می‌دهد، بلکه از مزایای آن، انجام عمل زیبایی پستان و شکم به طور همزمان است. معایب این نوع جراحی، مدت عمل طولانی است. مـواردی که ریسک فاکتورهایی مانند چاقی، سیگاری بـودن و سن بالا در بیمار وجود دارد، دقت بیشتری بایـد صـورت گیـرد چون امکان رد شدن پیوند افـزایش می‌یابد.

این عمل عوارض اولیه‌ای مثل نکروز فلاپ و هماتوم داشته و همچنین از عوارض ثانویه آن، نکروز چربی و هرنی را می‌توان نام برد. طبق تحقیقات انجام شده در ایران مانند سایر کشورها، رضایتمندی بیمـاران از عمل بازسازی پستان و شکم در جراحی نوع TRAM نسبت به سایر جراحی‌های انجام شده، بیشتر بوده است.

چه متخصصی عمل ترمیم پستان را انجام می‌دهد؟

برای بازسازی و ترمیم پستان از انتخاب‌های اصلی و مهم، یک جراح قابل اعتماد است. بهترین شخص برای انجام این کار جراح پستان است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *