جراح پستان اصفهان | پروتز پستان اصفهان | انواع کیست سینه را بشناسید :

 سرطان نوک سینه  را بشناسید :

سرطان نوک سینه گونه نسبتا نادری از انواع سرطان پستان است که در نوک و ناحیه آرئول سینه بروز می‌کند. این نوع سرطان عمدتا با نام بیماری پاژه سینه (Paget’s Disease) شناخته می‌شود. معمولا این بیماری با علائمی مانند پوسته پوسته شدن و زخم نیپل و آرئول آغاز می‌گردد. از این رو، در عمده موارد با اگزما و بیماری‌های پوستی به اشتباه گرفته می‌شود. تشخیص دقیق سرطان نوک پستان به نمونه برداری و آزمایش‌های دقیق نیاز دارد.

درمان بیماری سرطان پستان از نوع پاژه سینه، روند خاص خود را دارد. زیرا این نوع کنسر می‌تواند به تنهایی یا همراه با گونه‌ای از سرطان تهاجمی پستان بروز کند.

اگر سرطان نوک سینه به تنهایی رخ دهد، جراحی ماستکتومی یا عمل برداشتن نوک پستان همراه با پرتودرمانی کفایت می‌کند. اما در صورت بروز گونه‌های تهاجمی کنسر برست لازم است برنامه درمانی پیچیده‌تری تنظیم گردد. یادآوری می‌کنیم که تشخیص و درمان این بیماری به تجربه و مهارت بالایی نیاز دارد. بنابراین در انتخاب پزشک معالج خود نهایت دقت را به خرج دهید.

جراح پستان اصفهان | پروتز پستان اصفهان | شانس درمان سرطان سینه زنان چند درصد است ؟

مطالب قرارداده شده در سایت توسط نویسنده سایت گردآوری شده است و حتما قبل از بهره برداری از مطالب حتما با پزشک خود مشورت نمایید. هیچ گونه مسئولیتی در صورت استفاده از مطالب بر عهده آقای دکتر رسول فاتحی فرد نمی باشد.

همراه ما باشید با مطالب لینک های کاربردی دکتر رسول فاتحی فرد جراح پستان اصفهان :

 سرطان نوک سینه

سرطان نوک سینه گونه خاصی از سرطان پستان است که با علائم پوستی آغاز می‌شود. این بیماری، که ممکن است آن را با نام پاژه سینه هم معرفی کنند، ناحیه نوک سینه و ناحیه آرئول را درگیر خواهد کرد. ظاهر نوک سینه در افراد مبتلا به این بیماری، پوسته پوسته بوده و حالتی زخم مانند دارد. از این رو، ممکن است در دید اول با اگزما یا بیماری پوستی به اشتباه گرفته شود.

نحوه انتشار سرطان نوک پستان به گونه‌ای است که این بیماری از نوک پستان آغاز شده و به تدریج تا آرئول پیش می‌رود. آرئول همان ناحیه قهوه‌ای رنگی است که اطراف نوک سینه را در بر گرفته است. در تعریف پزشکی این بیماری می‌توان گفت که سرطان نوک سینه یک سرطان درجای پستان در این ناحیه است. معمولا افراد در سنین بالای 50 سال به این بیماری مبتلا می‌گردند و باید تحت درمان قرار گیرند.

آیا سرطان نوک سینه موضعی است؟

به طور کلی، سرطان نوک سینه تنها در ناحیه نوک و آرئول ظاهر می‌شود. به همین دلیل نیز آن را سرطان درجای نوک پستان می‌دانند. اما در برخی موارد، این نوع بیماری با گونه‌ای از سرطان تهاجمی پستان همراه می‌گردد. یعنی علاوه بر درگیری نوک پستان با سرطان، حضور یک التهاب یا توده بدخیم در قسمت‌های دیگری از بافت سینه احساس می‌شود. در چنین مواردی، شرایط درمان سرطان پستان و بیماری پاژه کمی متفاوت خواهد بود. زیرا فرد علاوه بر درمان سرطان نوک پستان باید برای برست کنسر تهاجمی دیگر نیز تحت درمان قرار گیرد.

علائم بروز سرطان نوک سینه

آشکارترین و رایج‌ترین علائم سرطان نوک سینه، پوسته پوسته شدن نوک و آرئول است. به طوری که به نظر می‌رسد فرد به اگزما، حساسیت (درماتیت) یا بیماری‌های پوستی خوش خیم دچار شده است. به همین دلیل، بسیاری از بیماران از رسیدگی و پیگیری این علائم سر باز می‌زنند یا به درمان‌های خانگی بسنده می‌کنند. این در حالی است که مشاهده این علائم نیاز به آزمایش‌های تخصصی دارد تا علت آن‌ها به طور دقیق مشخص گردد.

برخی دیگر از نشانه‌های ابتلا به سرطان نوک پستان شامل موارد زیر می‌شوند :

 1. خارش نوک پستان
 2. احساس سوزش و گزگز در این ناحیه
 3. قرمزی نوک پستان
 4. ترشحات خونی پستان
 5. برگشتن نوک پستان به سمت داخل
 6. لمس توده در ناحیه نوک سینه
 7. تغییرات ظاهری نیپل

در حالت کلی، تغییرات ظاهری نوک سینه مانند تورفتگی غیرعادی آن می‌تواند علامت ابتلا به سرطان پستان باشد. به همین دلیل، لازم است با مشاهده چنین نشانه‌ای حتما برای بررسی‌های بیشتر به یک پزشک متخصص مراجعه نمایید.

جراح پستان اصفهان | پروتز پستان اصفهان | نکات مهم در خصوص درمان فیبرو آدنوم سینه

علت ابتلا به سرطان نوک سینه

سرطان نوک سینه نیز مانند انواع دیگر سرطان پستان، علت مشخصی ندارد. اما علت ابتلا به این بیماری معمولا در دو تحلیل گنجانده می‌شود :

 • انتقال سلول‌های سرطانی از یک تومور دیگر به درون مجرای شیری و نوک پستان
 • ایجاد بیماری به صورت مستقل در نوک سینه

در هر صورت، عوامل خطرساز سرطان پستان که می‌توانند احتمال ابتلا به این بیماری را افزایش دهند، در ابتلا به بیماری پاژه نیز تاثیرگذار خواهند بود. برخی از این فاکتورهای خطر شامل موارد زیر هستند :

 1. سن افراد
 2. ژنتیک
 3. سابقه فامیلی ابتلا به سرطان پستان
 4. قاعدگی زودرس یا منارک
 5. یائسگی دیررس
 6. نوشیدن الکل
 7. نداشتن بارداری در طول زندگی یا داشتن آن در سنین بالا
 8. هورمون درمانی در سنین بالای 50 سالگی که سطح استروژن را افزایش می‌دهد .

نکته‌ای که باید به آن اشاره کنیم این است که وجود این عوامل لزوما به معنای ابتلای قطعی به سرطان نیپل یا همان پاژه نیست. بلکه تنها به این معنی است که این عوامل می‌توانند احتمال درگیر شدن فرد با انواع سرطان سینه را بالا ببرند. چه بسا افرادی که این فاکتورها را دارند، اما تا پایان عمر خود بدون ابتلا به برست کنسر زندگی خواهند کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *