جراح پستان اصفهان | پروتز پستان اصفهان | بررسی دسترسی دارویی بیماران سرطان پستان

دسترسی به داروهای قابل تأمین برای درمان سرطان پستان

دسترسی دارویی سرطان پستان | یکی از انواع سرطان های شایع در کشور یعنی سرطان پستان است و از آنجا که محققان درباره تغییرات سلول های ایجاد کننده سرطان اطلاعات بیشتری کسب می کنند، قادر به تولید انواع جدیدی از داروها شده اند که به طور خاص، این تغییرات را هدف قرار می دهند.

درمان سیستمیک با استفاده‌ از دارو برای ‌از بین بردن سلول های درگیر شده انجام میشود. داروها در ‌بدن گردش می کنند و بنابراین می توانند به سلول های آلوده در سراسر بدن برسند. روش‌های رایج برای انجام درمان‌های سیستمیک عبارتند ‌از یک لوله داخل وریدی (IV) که با استفاده‌از سوزن ‌در ورید، تزریق در ماهیچه یا زیر پوست یا یک قرص یا کپسول که بلعیده می‌شود، قرار داده می‌شود.

نوع داروی شیمی درمانی برای هر فرد، بنا بر گرید و استیج بیماری، وضعیت سلامت عمومی شخص و نظر پزشک معالج تعیین می‌شود. میزان دوز مصرفی نیز بر اساس همین فاکتورها مشخص خواهد شد. مدیریت و تأمین داروهای مؤثر بر بیماری های سرطانی و نیز حمایت های مالی از بیماران دریافت کننده این داروها از چالش های بزرگ نظام ملی سلامت در کشورهای مختلف به ویژه کشورهای در حال توسعه است. تهیه این داروها برای بیماران خاص و سرطانی یک چالش بزرگ است و متأسفانه به دلیل عدم تولید بسیاری از داروها در ایران و مشکلات واردات، بیماران در تهیه داروهای مورد نیاز خود دچار استرس و اضطراب می‌شوند.

در این شرایط شناختن داروخانه داروهای کمیاب و شیمی درمانی، بخشی از کار تهیه داروهای خاص را آسان می‌کند و از بار استرس و اضطراب ناشی از نبود داروها کم می‌کند. به طور معمول بیشتر داروخانه‌ها داروهای بیماری‌های رایج و شایع را موجودی دارند و داروهای شیمی درمانی و یا داروهای بیماری‌های خاص در همه داروخانه‌ها یافت نمی‌شود. در چنین مواقعی باید به داروخانه‌ داروهای کمیاب در سطح شهر مراجعه شود.

جراح پستان اصفهان | پروتز پستان اصفهان | تفاوت های شیمی در مانی و پرتو درمانی برای درمان سرطان پستان


مطالب قرارداده شده در سایت توسط نویسنده سایت گردآوری شده است و حتما قبل از بهره برداری از مطالب حتما با پزشک خود مشورت نمایید. هیچ گونه مسئولیتی در صورت استفاده از مطالب بر عهده آقای دکتر رسول فاتحی فرد نمی باشد.

همراه ما باشید با مطالب لینک های کاربردی دکتر رسول فاتحی فرد جراح پستان اصفهان :

شیمی درمانی

در درمان سرطان سینه با شیمی درمانی‌از داروها برای تخریب سلول های درگیر شده و جلوگیری‌از رشد آنها و تقسیم سلولی عمل می کند و ممکن است قبل‌ از جراحی برای کوچکتر کردن تومور و یا بعد‌از جراحی برای ‌از بین بردن کامل سلول های آلوده انجام شود. معمولاً شیمی درمانی می تواند‌ از عود مجدد بیماری بعد از درمان سرطان سینه خودداری نماید. داروهای رایج در درمان سرطان سینه عبارتند‌ از :

 1. دوستاکسل (Taxotere)
 2. پاکلیتاکسل (تاکسول)
 3. دوکسوروبیسین (موجود به عنوان یک داروی ژنریک)
 4. اپی روبیسین (Ellence)
 5. دوکسوروبیسین لیپوزومی پگیله (دوکسیل)
 6. کاپسیتابین (Xeloda)
 7. کربوپلاتین (موجود به عنوان یک داروی ژنریک)
 8. سیس پلاتین (موجود به عنوان یک داروی ژنریک)
 9. سیکلوفسفامید (موجود به عنوان یک داروی ژنریک)
 10. اریبولین (هالاون)
 11. فلوئورواوراسیل (5-FU)
 12. جمسیتابین (جمزار)
 13. متوترکسات (روماترکس، ترکسال)
 14. پاکلی تاکسل متصل به پروتئین (آبراکسان)
 15. هورمون تراپی
 16. تاموکسیفن

جراح پستان اصفهان | پروتز پستان اصفهان | بررسی دسترسی دارویی بیماران سرطان پستان .

دسترسی دارویی بیماران سرطان پستان

تاموکسیفن دارویی است که از اتصال استروژن به سلول های سرطان سینه جلوگیری می کند. برای کاهش خطر عود در پستانی که تومور داشته، خطر ابتلا به سرطان در پستان دیگر و خطر عود دور دست مؤثر است. این روش در زنان چه قبل و چه بعد از یائسگی مؤثر است. تاموکسیفن قرصی است که به مدت 5 تا 10 سال روزانه و هر روز به صورت خوراکی مصرف میشود. برای زنان پیش از یائسگی، ممکن است با دارو ترکیب شود تا تخمدان ها از تولید استروژن جلوگیری کنند.

مهار کننده آروماتاز

این مهار کننده با کاهش میزان استروژن ساخته شده در بافت هایی به غیر از تخمدان در زنان یائسه با محدود کردن آنزیم آروماتاز فعالیت میکند. زمانی که تخمدان ها در طول یائسگی تولید استروژن را متوقف کردند، آنزیم ها هورمون های ضعیف مردانه به نام آندروژن را به استروژن تبدیل می کند. این داروها شامل آناستروزول (آریمیدکس)، اگزمستان (آروماسین) و لتروزول (فمارا) است.

Abraxane و داروهای نانوذرات متصل به آلبومین

این دارو از نظر فنی داروی بسیار جدیدی نیست؛ اما برخی تغییرات اعمال شده در آن، آن را به داروی نوین تبدیل کرده است. داروی آبرکسان تنها برای درمان سرطان سینه و یا در مواردی که بیماری عود کرده و یا گسترش یافته است استفاده میشود. این دارو توسط سازمان غذا و دارو آمریکا تأیید شده و بدون کوچکترین مشکلی‌ در طول شیمی درمانی به بیماران داده می شود؛ اما‌در بیمارانی که هنوز در مراحل اولیه هستند داروهای مختص که قبلا ًنیز توسط سازمان غذا و دارو تأیید شده بود داده می شود.

جراح پستان اصفهان | پروتز پستان اصفهان | 
 بررسی دسترسی دارویی بیماران سرطان پستان .

درمان سرطان سینه با هرسپتین

حدود 25 درصد سرطان‌های سینه دارای نسخه‌های زیادی از ژنی به نام HER2neu هستند که به کنترل نحوه رشد، تقسیم و ترمیم سلول‌ها کمک می‌کند.‌ در زمانی که نسخه های اضافی از این ژن وجود داشته باشد، بدن اغلب مقدار زیادی‌از پروتئین HER2neu تولید می کند و سلول ها می توانند خارج‌از کنترل رشد کنند. سرطان سینه HER2 مثبت می تواند بسیار تهاجمی باشد.

هنگامی که نسخه های اضافی این ژن وجود داشته باشد، بدن اغلب مقدار زیادی‌از پروتئین HER2neu تولید می کند و سلول ها می توانند خارج‌از کنترل رشد کنند. سرطان سینه HER2 مثبت می تواند بسیار تهاجمی باشد. هرسپتین با مهار کردن و از بین بردن این ژن ها‌در طول شیمی درمانی میتواند باعث ‌از بین رفتن آنها شود و طول زندگی را در بانوان افزایش دهد. این دارو نیز توسط سازمان غذا و دارو آمریکا تأیید شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *