جراح پستان اصفهان | پروتز پستان اصفهان | نکات مهم در خصوص درمان فیبرو آدنوم سینه

روش تشخیص فیبروآدنوم پستان

درمان فیبرو آدنوم سینه | وقتی توده ای در پستان لمس می شود، باید ابتدا توسط پزشک متخصص معاینه انجام شود. پزشک برای تشخیص ماهیت توده برای بیمار انجام سونوگرافی سینه(سونوگرافی پستان) یا ماموگرافی را توصیه می کند و در نهایت ممکن است برای تشخیص قطعی بیوپسی پستان(نمونه برداری پستان) انجام ‌شود. همه توده ها نیاز به نمونه برداری پستان (بیوپسی سینه ) ندارند اما درصورت بروز آنها در فرد با ریسک بالا، سابقه فامیلی سرطان پستان، سابقه اشعه درمانی قفسه سینه، سن بالای سی سال در موقع بروز توده در سینه، ترس و اضطراب بیمار، شک بالینی پزشک و یا قبل از جراحی زیبایی پستان باید نمونه برداری انجام شود.

 

همراه ما باشید با مطالب لینک های کاربردی دکتر رسول فاتحی فرد جراح پستان اصفهان :

جراح پستان اصفهان | پروتز پستان اصفهان | توصیه‌هایی برای کنترل و پیشگیری بیماری سینه فیبروکیستیک

درمان فیبروآدنوم پستان

فیبروآدنوم‌پستان یکی از شایع‌ترین توده‌های غیرسرطانی در بین زنان جوان است. معمولا نیاز به درمان خاصی ندارد ، اما لازم است جهت معاینات دوره ای برای بررسی تغییر در سایز و نرمی و سفتی توده، به طور منظم به پزشک مراجعه شود. برای ارزیابی توده، ممکن است بیوپسی توسط پزشک انجام شود. همانطور که قبلا نیز بیان شد، بعضی فیبروآدنوم ها باید با جراحی از پستان خارج شوند. در صورت مشاهده تغییرات در توده حتما باید به پزشک مراجعه شود.

عوارض جانبی فیبروآدنوم

وجود فیبروآدنوم پیچیده می تواند کمی ریسک ابتلا به سرطان پستان را افزایش دهد اما بقیه انواع فیبروآدنوم تاثیری در افزایش ریسک ابتلا به سرطان ندارند.تومور فیلودس بعلت ماهیت متفاوت همواره نیاز به جراحی دارد

روش های درمان فیبروآدنوم

تا به امروز روشی قطعی برای جلوگیری از بروز توده های خوش خیم پستانی ارائه نشده است. در مواردی پزشک با توجه به سن بیمار، اندازه توده، سرعت رشد آن و مشخصات رادیولوژیک لازم می داند که توده از پستان خارج شود. در صورتی که طبق صلاحدید پزشک نیازی به خارج کردن توده نباشد، انجام معاینات به صورت متناوب توسط جراح متبحر پستان باید انجام گیرد.

آیا فیبروآدنوم ها نیاز به جراحی دارند یا خیر؟

همه توده ها نیاز به جراحی نداررند. پزشک باید بیمار را تحت نظر بگیرد. در مواردی که پس از مدتی سایز توده رشد نکرده باشد و پزشک با معاینه متوجه شود که سایز بزرگی ندارد، ممکن است ترجیح دهد که بیمار را جراحی نکند. بنابراین درر همه موارد توصیه به جراحی نمی شود. مواردی که پیشنهاد جراحی داده می شود، شامل :

  1. اگر سایز توده بیشتر از سه سانتی متر باشد.
  2. اگر تعداد توده ها بیشتر از 5 تا باشد.
  3. اگر سن بیمار بیشتر از 35 سال باشد.
  4. اگر بیمار به دلیل سابقه سرطان و یا موروثی بودن سرطان سینه در خانواده خطر مبتلا به سرطان سینه در وی بالا باشد.
  5. اگر بیمار امکان مراجعه های پی در پی به پزشک جهت مراقبت را نداشته باشد.
  6. اگر بیمار به علت استرس و نگرانی ترجیح دهد هر چه زودتر این توده ها از بدن او خارج شوند.

در برخی موارد نیز پزشکان توصیه می کنند که چنان چه بیمار قصد باردار شدن را دارد، باید این توده ها قبل از بارداری از بدن وی خارج شوند، زیرا ممکن است در طول بارداری اندازه آن ها بزرگتر شود.

جراح پستان اصفهان | پروتز پستان اصفهان | توصیه‌هایی برای کنترل و پیشگیری فیبروکیستیک پستان

نکته مهم در خصوص درمان فیبرو آدنوم ها

ممکن است هنگامی که نزد پزشک‌های مختلفی مراجعه می‌کنید، درمان‌های مختلفی به شما پیشنهاد شود. نکته ای که حائز اهمیت است این است که به طور کلی در درمان بیماری های مربوط به پستان معمولا خیلی دارو تجویز نمی شود. معمولا یا توده باید تحت نظر گرفته شود و یا اینکه باید جراحی شود. برای فیبروادنوم های بالای 2 الی 2و نیم سانت ممکن است پزشکتان پیشنهاد جراحی کردن بدهد. بنابراین بسته با اینکههر جراح چه نظرری داشته باشد ممکن ات جواب های متعددی بگیرید. همه این پیشنهادات درست است و هیچ مشکلی در روند درمان شما به وجود نمی‌آورد.

تفاوت فیبروکیستیک با فیبروآدنوم

یکی از سوالات شایع در بین افراد این است که فرق فیبروآدنوم با فیبروکیستیک پستان چیست؟

در جواب این سوال باید گفت که فیبروکیستیک بیماری نیست، در واقع بافت پستان در بعضی مواقع می تواند حالت فیبروکیستیک داشته باشد، که این زمانی است که سینه ها جوان تر است و فرد کمتر شیردهی داشته و بیشتر تحت تاثیر ترشحات هورمون زنانه قرار گرفته است.

زنانی که پستانشان بافت فیبروکیستیک دارد، معمولا قبل از قاعدگی سینه هایشان ورم می کند و در ناحیه پستان احساس درد دارند اما بعد از پایان دوران قاعدگی این درد و ورم فروکش می کند. به همین دلیل ما توصیه می کنیم که معاینه فردی، معاینه پزشک و ماموگرافی بعد از پایان دوره قاعدگی انجام بگیرد که این تاثیرات هورمونی کمتر شود. لازم است این نکته را خاطر نشان کنیم که دردهای فیبروکیستیک معمولا در افرادی که اختلالات خلقی، اختلال خواب و افسردگی و اضطراب دارند بیشتر است که معمولا با تجویز مسکن ها می توان این دردها را کاهش داد. اگر تشخیص پزشک درست باشد فیبروکیستیک ها به هیچ عنوان نیاز به جراحی ندارد.

اما درباره فیبروآدنوم ها همان طور که قبلا هم گفته شد؛ شایع ترین نوع توده های خوش خیم پستان هستند وبیشتردر سنین زیر 50 سال اتفاق می افتد و اگر سن بیمار بیشتر از 50 سال باشد احتمال اینکه توده ها بدخیم باشند بسیار است.

فیبروآدنوم ها تقریبا در ماموگرافی و سونوگرافی قابل تشخیص هستند.

اگر اندازه فیبروآدنوم ها کوچک باشند و در حدی باشند که در معاینه لمس نشوند، بیمار سابقه ژنتیکی نداشته باشد و نتیجه سونوگرافی نشان دهنده فیبروآدنوم باشد و در معاینات 6 ماهه که در دو دوره متوالی توسط جراح پستان انجام می گیرد، توده ها رشد چندانی نداشته باشند نیاز به اقدام درمانی خاصی نداشته باشد و تنها تحت نظر پزشک بودن کافی است.

جراح پستان اصفهان | پروتز پستان اصفهان | توده های خوش خیم پستان فیبروآدنوم پستان

آیا فیبرو آدنوم‌ها زمینه ارثی یا ژنتیکی دارند؟

فیبرو آدنوم زمینه ارثی و ژنتیکی ندارد و نباید نگران این مورد بود. شاید مادر و دختری هر دو به این بیماری دچار شده باشند اما این به علت ارثی بودن آن نیست و تنها به این دلیل است که این بیماری شیوع زیادی در بین خانم‌ها دارد.

فیبروادنوم سینه خطر ناک است؟
خیر. خوشبختانه این توده‌ها که در بین زنان بسیار شایع اند، خطرناک نیستند. در بسیاری از موارد تنها باید تحت نظر گرفته شوند و در صورتی که رشد کردند و بزرگ شدند نیاز به جراحی پیدا خواهند کرد.

فیبرو آدنوم ها در چه سنی ایجاد می شوند؟
اغلب این توده ها در سن زیر 50 سال ایجاد می شوند. و معمولا اگر در فردی بالاتر از این سن توده دیده شود احتمال بدخیم بودن آن وجود دارد. ولی در سن کمتر از این، معمولا فیبرو آدنوم است.

تشخیص فیبرو ادنوم ها چگونه است؟
معمولا این توده ها در سونوگرافی و ماموگرافی کاملا مشخص هستند. این ها توده هایی هستند با حاشیه منظم، حدود مشخص از بافت اطراف، زیر دست تکان می خورند و به بافت اطراف نچسبیده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *