جراح پستان اصفهان | پروتز پستان اصفهان | برداشتن بافت سرطانی پستان بدون تخلیه پستان

جراحی برداشتن بافت سرطانی پستان بدون تخلیه پستان

برداشتن بافت سرطانی پستان | یکی از شایع‌ترین نوع سرطان، سرطان سینه است که بسیاری از بانوان به آن مبتلا هستند. معمولاً این بیماری در ابتدا علائم یا نشانه‌های خاصی ندارد؛ اما به مرور زمان سرطان پستان می‌تواند پیشرفت ‌کند، بنابراین عواقب جبران ناپذیری برای سلامتی خواهد داشت. جراحی بافت سینه برای درمان یا پیشگیری از سرطان سینه به دو روش لامپکتومی و ماستکتومی انجام می ‌شود.

مطالب قرارداده شده در سایت توسط نویسنده سایت گردآوری شده است و حتما قبل از بهره برداری از مطالب حتما با پزشک خود مشورت نمایید. هیچ گونه مسئولیتی در صورت استفاده از مطالب بر عهده آقای دکتر رسول فاتحی فرد نمی باشد.

همراه ما باشید با مطالب لینک های کاربردی دکتر رسول فاتحی فرد جراح پستان اصفهان :

جراح پستان اصفهان | پروتز پستان اصفهان |لامپکتومی بهتر است یا ماستکتومی

جراحی لامپکتومی

در روش لامپکتومی معمولاً کمترین بافت مورد نیاز از پستان برداشته می‌شود. از طرف دیگر برای خارج کردن تومور و حاشیه ای از بافت سالم اطراف آن را حذف می کند، بنابراین جراح می‌تواند بخش کوچکی از بافت پستان را بردارد. در این روش که تنها تومور و بافت اطراف آن از بین می رود و نیازی به تخلیه پستان نمی باشد.

نام های دیگر لامپکتومی سینه شامل ماستکتومی جزئی، جراحی محافظت از سینه، جراحی سینه و برداشتن گسترده است. پزشکان از لامپکتومی برای معالجه تومورهای کوچک و زود تشخیص داده شده سرطان سینه در زنان استفاده می‌کنند. بهبود لامپکتومی برای بیشتر بیماران به آسانی پیش می رود. لامپکتومی بیشتر بافت سینه را حفظ می‌کند و به طور کلی شکل و ظاهر سینه را تغییر نمی‌دهد.

مراقبت های بعد از لامپکتومی

اکثر توده‌ها به روش‌های ساده جراحی می‌شوند که روز جراحی به خانه می روید. در بعضی موارد مدت کوتاهی در بیمارستان بستری می‌شوید. ممکن است در محل جراحی خود یک لوله کوچک در قفسه سینه داشته باشید که به کیسه های کوچک وصل می‌شود که مایعات می‌توانند تخلیه شوند. پزشک ظرف مدت یک هفته لوله را خارج می‌کند. در این مدت، باید چندین بار در روز تخلیه شود.

نحوه مراقبت از بیمار پس از جراحی در منزل توسط پزشک به شرح زیر خواهد بود :

  1. نحوه مراقبت از محل برش، از جمله اینکه چند بار باید پانسمان را عوض کنید.
  2. هر چند وقت یک بار داروی مسکن مصرف شود.
  3. نحوه انجام (و زمان شروع) تمرینات ورزشی که می تواند هر گونه سفتی را که احساس می کنید کاهش دهد.

جراح پستان اصفهان | پروتز پستان اصفهان | ماستکتومی ناقص

موارد منع انجام لامپکتومی

پزشک ممکن است به دلایل مختلفی انجام لامپکتومی را توصیه نکند :

  • اگر چند تومور در یک پستان باشد یا اندازه تومور بسیار بزرگ باشد، این روش توصیه نخواهد شد.
  • برای اکثر افراد، پرتودرمانی پس از لامپکتومی انجام می شود. اگر پزشک به شما توصیه می کند که پرتودرمانی دریافت نکنید یا شما نمی خواهید پرتودرمانی کنید، ممکن است لامپکتومی برای شما مناسب نباشد.
  • اگر برای سرطان پستان قبلی در همان سینه پرتودرمانی دریافت کرده اید یا در حال حاضر باردار هستید، ممکن است پزشک از شما بخواهد که از پرتودرمانی اجتناب کنید.

همچنین پزشک شما ممکن است در صورت داشتن موارد زیر انجام لامپکتومی و پرتو درمانی را توصیه کند :

  1. جهش ژنتیکی که احتمال ابتلای مجدد به سرطان سینه را افزایش می دهد.
  2. سرطان التهابی پستان (یکی از بدخیم ‌ترین انواع سرطان)
  3. لوپوس یا بیماری دیگری که خطر عوارض جانبی پرتودرمانی را افزایش می دهد. (لوپوس یک بیماری خودایمنی است که در آن سیستم ایمنی بدن به بافت ‌ها و اندام ‌های خود حمله می‌کند.)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *