جراح پستان اصفهان | جراحی کوچک کردن سینه در چه افرادی انجام می شود؟

انواع پروتز سینه

پروتز سینه را می‌توان از جنبه‌های مختلفی دسته‌بندی کرد. در اولین نوع دسته‌بندی، آن را از نظر شکل ظاهری و حجم طبقه‌بندی می‌کنند. از نظر حجم و برجستگی پروتزها در سه دسته با برجستگی کم، زیاد و خیلی زیاد قرار می‌گیرند. از نظر شکل ظاهری نیز پروتزها به شکل گرد یا اشکی وجود دارند.

پروتز گرد مخصوص افرادی است که برجستگی بیشتر و یکدست‌تر را دوست دارند. با قرار دادن پروتز گرد در سینه‌ها، حجم همه قسمت‌های آن به یک نسبت افزایش پیدا می‌کند و سینه‌ها نیز بافتی نرم‌تر و خوش‌فرم‌تر خواهند داشت. استفاده از پروتزهای گرد به شما امکان جراحی‌های اصلاحی را می‌دهند. در واقع اگر پروتز بچرخد، پاره شود یا تغییر شکل دهد، می‌توان با یک جراحی ساده مشکلات آن را برطرف کرد.

پروتزهای اشکی حالتی شبیه به قطره اشک دارند و فرمی طبیعی‌تر به سینه می‌بخشند. پروتزهای اشکی برای خانم‌هایی مناسب است که سینه‌های بسیار کوچکی دارند یا بافت نرم سینه آن‌ها بسیار کم است. همچنین با استفاده از این پروتزها می‌توان به سینه‌های نرم و بدون شکل فرم بخشید و عدم تقارن یا نقص ظاهری سینه‌ها را برطرف کرد.

پروتز پستان اصفهان | دوره نقاهت بعد از جراحی پروتز سینه چطور می گذرد ؟

پزشک برای تعیین اینکه کدام اندازه پروتز برای شما مناسب است، معایناتی را بر روی هر شخص انجام می‌دهد. او با بررسی آناتومی بدن فرد، اندازه مناسب پروتز را برای هر شخص انتخاب می‌کند. البته قبل از هر چیز متخصصان حاضر در خانه سفید با بیمار صحبت می‌کنند تا از انتظارات او مطلع شوند. بهتر است عکس‌هایی از اندازه دلخواه سینه‌های خود تهیه کنید تا پزشک بتواند بر اساس انتظارات شما و نتایج واقعی عمل بهترین گزینه را برای شما انتخاب کند.


مطالب خواندنی و آموزنده دکتر رسول فاتحی فرد جراح پستان اصفهان :


جنس پروتز

پروتز سینه از مواد مختلفی ساخته می‌شود. جنس‌های مختلف پروتز از نظر کیفیت تفاوت زیادی با یکدیگر ندارند و پزشک با توجه به شرایط بیمار از میان آن‌ها یکی را انتخاب می‌کند. تفاوت اصلی جنس‌های مختلف پروتز سینه در هزینه جراحی، احساس راحتی و محل برش جراحی است. پروتز سینه از نظر جنس به سه دسته تقسیم می‌شود که در ادامه درباره هریک توضیحاتی می‌دهیم.

 پروتز پستان اصفهان | جراحی کوچک کردن سینه در چه افرادی انجام می شود؟

پروتز سینه ثابت

پارگی پروتز سینه ثابت بر روی شکل ظاهری آن‌ها تاثیری نخواهد گذاشت. این پروتزها به‌صورت اشکی شکل عرضه می‌شوند و تراکم سیلیکون بالاتری دارند. ظاهر این پروتزها نسبت به پروتزهای آب نمکی طبیعی‌تر است اما در مقایسه با پروتزهای سیلیکونی ظاهری نسبتا غیرطبیعی دارند. به دلیل بافت سفت آن‌ها، امکان آسیب‌دیدگی آن‌ها بسیار کمتر است و معمولا برای قرار دادن آن‌ها در سینه برش‌های بزرگ‌تری لازم است.

پروتز سینه آب نمکی یا سالین

شکل ظاهری پروتز سینه آب نمکی گرد است و بعد از قرار گرفتن در سینه با استفاده از آب نمک استریل یا سالین پر می‌شود. با توجه به اینکه این پروتزها از قبل پر نشده‌اند، قرار دادن آن‌ها در بدن راحت‌تر بوده و نیاز به برش‌های کوچک‌تری دارد. برش‌های ایجادشده برای این نوع پروتزها نیز بسیار کوچک‌تر است.

دیواره این پروتزها معمولا از جنس سیلیکون ساخته شده و نسبت به پروتزهای سیلیکونی مقاوم‌تر و سفت‌تر هستند. با توجه به اینکه ماده پرکننده این پروتزها با بدن سازگار است، در صورت پارگی به‌طور کامل جذب بدن می‌شود و مشکلی برای فرد ایجاد نمی‌کند. البته پزشکان استفاده از آن را برای افراد زیر ۱۸ سال توصیه نمی‌کنند.

معمولا هزینه انجام پروتز سینه با پروتز سالین کمتر است و برش کوچک‌تری نیاز دارد. اندازه آن‌ها نسبت به پروتزهای سیلیکونی کوچک‌تر است و به همین ممکن است برای افراد لاغر که حجم سینه خیلی کمی دارند، مناسب نباشد؛ اما این پروتزها ممکن است به‌خودی‌خود خالی شوند یا چین بخورند. همچنین این پروتزها ممکن است اثراتی منفی بر روی بافت اطراف خود بگذارند.

پروتز سینه سیلیکونی

همان‌طور از نام این پروتز مشخص است، پروتز سینه سیلیکونی از جنس سیلیکون ساخته شده و حالتی ژل مانند دارد. استفاده از این پروتز برای افراد زیر 22 سال توصیه نمی‌شود و در صورت استفاده نیز شخص باید به‌طور مرتب تحت نظر پزشک باشد. در واقع سه سال بعد از قرار دادن پروتز سیلیکونی باید MRI انجام شود تا پزشک از سلامت آن مطمئن شود. بعد از آن نیز هر دو سال یک بار برای بررسی وضعیت پروتز و اطلاع از سلامت آن، MRI از شخص گرفته می‌شود.

بافت پروتزهای سیلیکونی به بافت سینه شبیه‌تر است و فرمی طبیعی‌تر به سینه می‌بخشد. این پروتزها امکان چین‌خوردگی کمتری دارند و معمولا به‌صورت خود به خوی خالی نمی‌شوند؛ اما امکان پارگی آن‌ها بیشتر است. برای قرار دادن این پروتزها در سینه برش بزرگ‌تری لازم است و هزینه انجام آن نیز بیشتر از دیگر انواع پروتز است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *