The cause of breast prosthesis shrinking جراح پستان اصفهان | پروتز پستان اصفهان |

علت کوچک شدن پروتز سینه بعد از کاشت

پروتز سینه یکی از متداول‌ترین روش‌های زیبایی است که باعث بزرگ شدن و ظاهر زیبای سینه‌ها می‌شود. این روش برای خانم‌هایی که به دلایل مختلف مانند سرطان پستان، سینه‌های خود را از دست داده‌اند یا خانم‌هایی که سینه‌های کوچکی دارند، به کار می‌رود. یکی از مشکل‌هایی که برای برخی از خانم‌ها ایجاد می‌شود، کوچک شدن پروتز سینه، مدتی بعد از انجام عمل کاشت آن است. در این مقاله قصد داریم توضیحات جامعی در مورد این مشکل ارائه دهیم.

در ادامه درباره علت کوچک شدن پروتز سینه خواهید خواند:


همراه ما باشید با مطالب لینک های کاربردی دکتر رسول فاتحی فرد جراح پستان اصفهان :


جراح پستان اصفهان | پروتز پستان اصفهان | انجام همزمان جراحی پروتز پستان و عمل لیفت سینه

چرا پروتز‌ها بعد از کاشت فرم غیر طبیعی دارند؟

ممکن است بیمار تا مدتی بعد از کاشت پروتز احساس کند سینه‌هایش فرم طبیعی ندارد و پروتز بیش از اندازه سفت است و بالا قرار گرفته! حتی ممکن است پروتز باعث ایجاد التهاب، تورم و سفت شدن عضلات نیز بشود. ممکن است بعد از کاشت پروتز احساس کنید پستان فرم برآمده خود را از دست داده و صاف شده است. برخی از افراد نیز احساس کوچک شدن پروتز سینه را چند روز بعد از کاشت تجربه می‌کنند. در این مرحله مشکل بخاطر انقباض عضلات و واکنش بدن به ایمپلنت است و بعد از مدتی از بین می‌رود.

پروتزها بعد از مدتی با بافت بدن سازگار می‌شوند و سینه‌ها فرم طبیعی پیدا می‌کنند. البته مدت زمان این موضوع در افراد مختلف متفاوت است. به طور معمول این روند ۳ تا ۶ ماه طول می‌کشد. همچنین به اندازه پروتز نیز بستگی دارد. پروتزهای بزرگ‌تر دیرتر و پروتزهای کوچک‌تر زودتر با بدن سازگار می‌شوند.

علت کوچک شدن پروتز سینه بعد از کاشت چیست؟

پروتزها بافت جدیدی هستند که وارد بدن می‌شوند. به همین دلیل بدن ممکن است واکنش‌های مختلفی نسبت به آن نشان دهند. البته پروتزهای جدید ضد حساسیت هستند و معمولا واکنش‌های التهابی و حساسیتی ایجاد نمی‌کنند. تنها نکته‌ای که باعث نگرانی خانم‌ها می‌شود، کوچک شدن پروتز سینه یا عدم ثبات در اندازه آن است. اکثر افراد تا پیش از سازگاری بدن و پروتز، اثری از تغییر در اندازه سینه‌ها را مشاهده نمی‌کنند. اثر عمل انجام شده به مرور زمان مشخص می‌شود و بعد از مدتی سایز سینه به اندازه دلخواه می‌رسد.

اگر پیش از انجام کار با جراح خود مشورت کرده‌ باشید و اندازه دلخواهتان را برای او توضیح داده باشید، دیگر نیازی نیست نگران کوچک شدن پروتز سینه یا نداشتن فرم دلخواه خود در هفته‌های اول بعد از عمل جراحی کاشت پروتز باشید.

سایر علت‌های کوچک شدن پروتز سینه

در برخی موارد ممکن است برای پروتز موجود در سینه مشکلی ایجاد شود. به عنوان مثال در اثر ضربه احتمال پارگی پروتز پستان یا آسیب دیدن آن وجود دارد. همچنین ممکن است با گذشت زمان زیاد از کاشت پروتز، بافت آن دچار تغییر شده باشد (البته در صورت استفاده از محصول باکیفیت احتمالا از این نظر مشکلی نخواهید داشت).

بنابراین اگر پروتزهای موجود در سینه شما بعد از طی شدن دوران نقاهت به صورت کامل، دچار مشکلاتی چون کوچک شدن پروتز سینه، تغییر فرم، درد و… شد، حتما لازم است با پزشک متخصص در این زمینه مشورت کنید. در این صورت لازم است تست‌هایی چون MRI یا سونوگرافی انجام دهید تا از سالم ماندن پروتزها اطمینان حاصل کنید. البته در صورتی که پروتز آسیب دیده باشد، جای نگرانی نیست. پزشک می‌تواند آن را جایگزین یا خارج کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *