جراح پستان اصفهان | پروتز پستان اصفهان |آیا ترکیدن پروتز سینه حقیقت دارد ؟

آیا امکان ترکیدن پروتز سینه وجود دارد؟

آیا امکان ترکیدن پروتز سینه وجود دارد؟ سوالی است که شدیدا ذهن فردی که قرار است عمل پروتز سینه را انجام دهد، درگیر می کند. با توجه بالا رفتن کیفیت پروتزهای امروزی و تکنیک های جدید عمل جراحی سینه احتمال ترکیدن پروتز سینه بسیار کاهش یافته و به حداقل ممکن رسیده است.

هنگام جای گذاری پروتزها درون پستان مقدار بسیار کمی هوا دور پروتز جمع می شود اما، این میزان هوا بدون این که مشکل ایجاد کند در عرض چند روز به طور کامل جذب بدن می شود و به مرور زمان پروتز سینه به عنوان عضوی از بدن شناسایی می شود.

ترکیدن پروتز در هواپیما

یکی از شایعات مرسوم در رابطه با عمل پروتز، آن است که برخی از افراد تصور می کنند افرادی که عمل پروتز سینه انجام داده اند، دیگر نمی توانند سوار هواپیما شوند در صورتی که چنین موضوعی اساسا کذب است و افرادی که عمل پروتز سینه انجام می دهد، چهل و هشت ساعت پس از انجام عمل می توانند سوار هواپیما شوند و نگران ترکیدن پروتز سینه شان نباشند.

جراح پستان اصفهان | پروتز پستان اصفهان | آیا ترکیدن پروتز سینه حقیقت دارد ؟

ترکیدن پروتز در بدن

ضربه و عاملی که باعث ترکیدگی پروتز در سینه می شود، آن قدر شدید است که باعث آسیب دیدن قفسه سینه نیز خواهد شد. بنابراین پروتز سینه با یک ضربه معمولی دچار آسیب نخواهد شد.

علائم پارگی پروتز سينه

علائم پارگی پروتز سینه با توجه به نوع آن پروتز متفاوت است. واضح ترین نشانه در رابطه با پروتز سینه ای که ترکیده، آن است که سینه ای که پروتزش ترکیده از سینه ای که پروتز آن نترکیده به طور کاملا مشخصی کوچکتر می شود. در صورت پاره شدن پروتزهای سیلیکونی، ژل سیلیکونی موجود در آن ممکن است به سایر نواحی بدن نیز انتقال یابد. هرچند در بیشتر مواقع ژل خارج شده از پروتزی که ترکیده باشد جذب سینه و زیربغل می شود.

از جمله واضح ترین علائم پارگی پروتز سیلیکونی سینه، ایجاد دفرمگی در سینه و ایجاد توده در حوالی پروتز سینه است. البته گاهی نیز غدد لنفاوری زیر بغل، حالت برجسته و متورم نیز پیدا می کنند که ایجاد چنین حالتی نیز از جمله دیگر علائم پارگی پروتز به شمار می آید.

زمان تعویض پروتزهای سالینی

خطر ترکیدگی و پارگی درپروتزهای سالینی، در ۱۰ سال آغازین، حدود ۱۰ درصد است؛ اما خطر پارگی آن بعد از ده سال، هر لحظه بیشتر می شود؛ پس بهتر است پروتزهای سالینی پس از ده سال باید مورد معاینه قرار بگیرند و در صورت تشخیص جراح پستان، تعویض شوند.

زمان تعویض پروتزهای سیلیکونی

تا پانزده سال اول، خطر ترکیدن پروتزهای سیلیکونی حدود 25 درصد است؛ اما پس پانزده سال، خطر ترکیدن آن افزایش می یابد.

جراح پستان اصفهان | پروتز پستان اصفهان | انجام همزمان جراحی پروتز پستان و عمل لیفت سینه

زمان تعویض پروتزهای کوهسیو با ژل ثابت

با وجود آنکه احتمال ترکیدن پروتزهای کوهسیو، کمترین حد ممکن و به میزان یک درصد در شش سال نخست است، بهتر است هر سه سال یک بار برای اطمینان یافتن از سالم بودن آن ها ام آر آی انجام داد.

عفونت پروتز سينه

از جمله عوارض کوتاه مدت پروتز سینه می توان به احتمال عفونت بعد از عمل پروتز سينه اشاره کرد که در صورت حاذق بودن پزشک چنین اتفاقی رخ نخواهد داد. ولی اگر پستان ها پس از عمل پروتز سینه دچارعفونت شوند معمولا به درمان دارویی جواب نمی دهند و لازم است که پروتز سینه تخیله شود. برای گذاشتن پروتز جدید حداقل به شش مان زمان نیاز است.

امکان ترکیدن پروتز سینه

دومین عارضه احتمالی کوتاه مدت عمل پروتز سینه، امکان ترکیدن پروتز سینه است که با توجه به پیشرفت علم و جنس های با کیفیت جدید، احتمال ترکیدن پروتز در دوران کنونی به حداقل و گاهی نیز به صفر می رسد.

کپسولار کنتراکچر یا ایجاد بافت فیبروز سفت به دور پروتز

یک از عوارض احتمالی پروتز سینه که جزء دسته عوارض طولانی مدت به حساب می آید، احتمال بروز فیبروز، پس از گذشت چهار یا پنج سال بعد از عمل است.

بیماری که دچار فیبروز دور پروتز شده، احساس درد شدید و سفتی پستان دارد. هرچند که این روزها با به بازار آمدن پروتزهای تکسچر، خطر بروز این مشکل کاهش یافته ولی هنوز به سفر نرسیده است. البته عارضه ایجاد بافت فیبروز به دور پروتز، در حالت کلی بسیار نادر است.

جراح پستان اصفهان | پروتز پستان اصفهان |silicone implant medical
silicone implant medical

امکان ترکیدن پروتز سینه بیشتر برای چه افرادی وجود دارد؟

  • ورزشکاران حرفه ای
  • دوندگان
  • مربیان ورزش هایی مانند زومبا و اروبیک
  • دوچرخه سواران و اسب سواران

عواملی که خطر پاره شدن پروتز سینه را افزایش میدهند :

خطر ترکیدن پروتز سینه، امری همیشگی و ثابت نیست. در واقع باید گفت پروتزها و ایمپلنت های امروزی و تکنیک های مدرن جراحی باعث شده . عمل پروتز سینه به یکی از کم خطرترین و کم عارضه ترین عمل های جراحی زیبایی تبدیل شود.

افرادی که تحرک فیزیکی بسیار بالایی دارند و یا ورزش هایی انجام می دهند . که احتمال وارد شدن ضربه به سینه ها در آن بسیار زیاد است بیشتر از سایرین در معرض خطر پروتز سینه قرار دارند.

 


جراح پستان اصفهان دکتر رسول فاتحی فرد

بورد تخصصی جراحی، فلوشیپ جراحی پستان

سایت عربی: www.drfatehifard.com

کانال آپارات: Aparat.com/drfatehifard

صفحه اینستاگرام: dr.rasoul.fatehifard

کانال یوتیوب: drrasoulfatehifard6508

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *