پروتز پستان اصفهان | جراحی انکوپلاستی و بروز سرطان سینه .

سرطان پستان سه گانه منفی

سرطان پستان سه گانه منفی (TNBC)، به گونه ای از سرطان پستان گفته می شود که در آن سلول های سرطانی گیرنده های هورمونی استروژن و پروژسترون را ندارند. همچنین این گونه سلول های سرطانی، برخلاف سرطان های دیگر، حجم کمتری از پروتئین های HER2 را تولید خواهند کرد. در حدود 10 تا 15 درصد از سرطان های پستان در زنان از نوع TNBC هستند.

یکی از گام های اصلی که در تشخیص سرطان سینه باید حتما برداشته شود این است که آیا سرطان از نوع TNBC هست یا خیر. برای این کار، باید سلول های سرطانی از نظر داشتن گیرنده های هورمونی و میزان تولید پروتئین HER2 آزمایش گردند.


مطالب پیشنهادی جراح پستان اصفهان دکتر رسول فاتحی فرد :


علت مبتلا شدن به سرطان پستان سه گانه منفی

از نظر بسیاری از پزشکان متخصص جراحی پستان ، علت ابتلا به بیماری سرطان پستان تهاجمی سه گانه منفی تا حد زیادی به جهش های ژنتیکی فرد مربوط می شود. البته ممکن است برخی فاکتورهای دیگر نیز بتوانند بر ایجاد این نوع سرطان سینه تاثیر گذار باشند.

برای مثال، بانوان نسبت به مردان، بیشتر در خطر ابتلا به این نوع سرطان تهاجمی قرار دارند. البته ناگفته نماند که درصد ابتلای مردان به سرطان سینه نسبت به بانوان همیشه کمتر بوده است. درمان سرطان پستان بعد از تشخیص نوع آن آغاز می‌شود. در ادامه به برخی از فاکتورهای موثر در ابتلا به سرطان پستان TNBC می پردازیم.

اثر ژنتیک بر ایجاد سرطان TNBC

افرادی که در ژنوم خود، جهش ژنتیکی در ژن BRCA را داشته و با آن متولد شده باشند، از جمله افراد مستعد ابتلا به سرطان پستان سه گانه منفی به حساب می آیند. در واقع آزمایش ها نشان می دهند که در حدود 70 درصد از افرادی که به سرطان TNBC مبتلا هستند، در ژن BRCA خود جهش دارند. همچنین، اشخاصی که جهش ژنتیکی در ژن BCRA1 آن ها ایجاد شده باشد، بیشتر از افراد دیگر مستعد ابتلا به TNBC خواهند بود. انجام یک آزمایش ژنتیک در این مورد می تواند شما را از وجود این جهش، آگاه سازد.

اثر نژاد بر ایجاد سرطان TNBC

وجود سرطان سینه از نوع TNBC در زنان آمریکایی، آفریقایی و اسپانیایی بیشتر دیده می شود. البته این به معنای انحصار ویژگی ابتلا به این نوع سرطان در این نژادها نیست. با این حال، تحقیقات نشان می دهند که نوع نژاد بانوان می تواند در ابتلا به سرطان پستان تهاجمی سه گانه منفی اثرگذار باشد.

چاقی و ابتلا به سرطان پستان TNBC

چاقی و اضافه وزن بیش از حد، یکی از عوامل و فاکتورهای اصلی در ابتلا به انواع سرطان های سینه محسوب می شود. بنابراین افراد مبتلا به بیماری چاقی، بیش از دیگران استعداد ابتلا به سرطان TNBC را خواهند داشت.

علایم و نشانه های سرطان پستان سه گانه منفی

علائم تشخیصی سرطان پستان سه گانه منفی نیز مانند انواع دیگر سرطان های سینه است و تفاوت بیشتر در منشا ژنتیکی آن است. اما گاهی در سرطان TNBC توده ایجاد شده سفت و با لبه های نامنظم خواهد بود. با این حال، این نوع سرطان سینه می تواند با توده های گرد، سفت یا نرم و با لبه های منظم نیز ایجاد گردند. در هر حال، انجام ماموگرافی های منظم و پیگیری غربالگری سرطان سینه می تواند به تشخیص زودهنگام نوع توده های جدید کمک نماید.

از دیگر علائم و نشانه های سرطان پستان سه گانه منفی که با دیگر سرطان های سینه مشترک هستند می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  1. متورم شدن تمام یا قسمتی از سینه حتی در غیاب هر نوع توده یا بافت ناآشنا
  2. احساس درد در سینه یا نوک پستان
  3. تورم غدد لنفاوی
  4. فرورفتگی پوست روی سینه که ظاهر سینه را شبیه به پوست پرتقال خواهد کرد
  5. ایجاد قرمزی در نوک یا بافت پستان
  6. پوسته پوسته شدن یا ضخیم شدن بافت پستان یا نوک آن
  7. فرورفتن نوک سینه به سمت داخل یا ترشحات غیرعادی (غیر از شیر مادر)

وجود هر یک از علائم بالا می تواند نشان دهنده ابتلا به سرطان پستان باشد و اختصاص به سرطان تهاجمی سه گانه منفی ندارد. با این حال، لازم است علت بروز هر یک از این نشانه ها توسط یک پزشک متخصص جراح پستان بررسی و ارزیابی گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *