جراح پستان اصفهان | پروتز پستان اصفهان |لامپکتومی بهتر است یا ماستکتومی

لامپکتومی بهتر است یا ماستکتومی

به طور کلی، فرایند درمانی سرطان سینه در بسیاری از موارد نیاز به انجام جراحی برای خارج کردن تومور و بافت های مجاور آن دارد. دو نوع اصلی جراحی سینه که ممکن است در فرایند درمان سرطان سینه ضروری باشند عبارت اند از: جراحی های لامپکتومی و ماستکتومی.
هر دو جراحی دارای مزایا و معایب خاص خود بوده و تفاوت ها وشباهت هایی با یکدیگر دارند. اصلی ترین تفاوت میان لامپکتومی و ماستکتومی به میزان تهاجمی بودن آن ها مربوط می شود؛ در واقع در عمل لامپکتومی تنها تومور و بافت های مجاور آن تخلیه می شوند. در حالی که طی عمل ماستکتومی بخشی یا در برخی مواقع کل بافت سینه برداشته خواهد شد. انتخاب نوع جراحی و این که کدام یک برای بیمار مناسب تر به نظر می رسد، به نظر شخص بیمار و پزشک او بستگی دارد. همچنین، شدت بیماری، محل ایجاد تومور و اندازه سینه بر انتخاب نوع جراحی تاثیر بسزایی خواهد داشت.
جراحی های لامپکتومی و ماستکتومی چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟ جراحی های لامپکتومی و ماستکتومی با هدف حذف سرطان پستان انجام می شوند. هر کدام از این روش ها برای موارد خاصی به کار می روند که به تشخیص پزشک تعیین می گردند. در جراحی لامپکتومی سینه، نیازی به برداشتن کامل سینه نبوده و جراح، تومور بدخیم و بافت های مجاور آن را تخلیه می کند نام دیگری که برای جراحی لامپکتومی به کار می رود جراحی حفظ پستان یا جراحی کانزرواتیو است (.Breast conserving Surgery) لازم است بدانید که در جراحی لامپکتومی باید سینه بیمار از نظر حذف همه بافت های سرطانی بررسی گردد. در صورتی که جراح متوجه شود که بخش هایی از آن باقی مانده، ممکن است به جراحی مجدد نیاز پیدا کند.
البته در بسیاری از موارد برای اطمینان از حذف کامل بافت ها و سلول های سرطانی، از پرتو درمانی پستان استفاده می شود. گاهی رشد تومور و پیشرفت سرطان پستان به قدری است که پزشک انجام جراحی ماستکتومی را توصیه می کند. طی جراحی ماستکتومی تمامی بافت سینه برداشته شده و جای آن خالی می ماند. این موضوع ارتباطی مستقیمی با استیج سرطان پستان دارد. در واقع، انتخاب از بین جراحی های لامپکتومی و ماستکتومی به میزان پیشرفت بیماری بستگی دارد. چون در بسیاری از موارد اگر کل سینه برداشته نشود، ممکن است بیماری به پستان دیگر و یا به دیگر قسمت های بدن منتقل شود.
بنابراین، در چنین شرایطی باید به جای لامپکتومی، جراحی ماستکتومی انجام گیرد. تفاوت جراحی های لامپکتومی و ماستکتومی مزایا و معایب جراحی های لامپکتومی و ماستکتومی کدام اند؟ هر کدام از جراحی های لامپکتومی و ماستکتومی به عنوان روش های موثر درمان سرطان سینه به حساب می آیند. از نظر دوام نتیجه درمان، هر دو جراحی به صورت یکسان عمل می کنند. با این حال، در مورد جراحی لامپکتومی احتمال بازگشت بیماری کمی بیشتر است؛ چون هر گونه خطا در هنگام برداشتن بافت های سرطانی می تواند منجر به باقی ماندن سلول های سرطانی و ایجاد تومورهای جدید گردد. به این ترتیب، تفاوت اصلی بین جراحی های لامپکتومی و ماستکتومی از نظر میزان اطمینان، امنیت روانی و عوارض جانبی آن ها است. برای مثال، از بین جراحی های لامپکتومی و ماستکتومی، جراحی لامپکتومی کمتر تهاجمی است.
از این رو، معمولا پس از انجام جراحی، ظاهر طبیعی سینه حفظ شده و بیمار از نظر روانی کمتر تحت تاثیر قرار می گیرد. از سوی دیگر جراحی لامپکتومی طی یک روز انجام شده و نیاز به بستری طولانی مدت ندارد. با این حال، خطر بازگشت و یا نیاز به جراحی مجدد در جراحی لامپکتومی از ماستکتومی بیشتر خواهد بود. معمولا برای حذف باقی مانده سلول های سرطانی، بعد از جراحی لامپکتومی باید پرتو درمانی انجام گیرد که این مساله خود عوارضی برای بیمار دارد. این در حالی است که در جراحی ماستکتومی نیازی به درمان های شیمیایی جانبی نیست.
به طور کلی، از نظر ایمنی بیمار در مقابل عود مجدد سرطان پستان، جراحی ماستکتومی تا حدودی ایمن تر است. هر چند جراحی ماستکتومی یک جراحی با شدت تهاجم بالا محسوب می شود، با این حال، عدم نیاز به پرتو درمانی و تحمل عوارض جانبی آن و همچنین، عدم ضرورت جراحی های مجدد خود باعث آرامش روانی بیمار می گردد. از بین جراحی های لامپکتومی و ماستکتومی، جراحی ماستکتومی به مراقبت های شدیدتر و بستری طولانی مدت تری نیاز دارد.
از سوی دیگر جراحی های لامپکتومی و ماستکتومی هر دو دارای عوارض جانبی نظیر: احساس درد تورم در ناحیه جراحی محدودیت حرکتی در ناحیه آسیب دیده ایجاد حساسیت های بافتی در محل جراحی کبودی و تجمع خون در محل جراحی احساس کرختی و بی حسی در قفسه سینه یا ناحیه بازو شدت این عوارض در جراحی ماستکتومی قدری بیشتر است. علاوه بر عوارض جسمانی، ماستکتومی می تواند اثرات روانی نیز داشته باشد و اعتماد به نفس بیمار را تا حد زیادی کاهش دهد.
به همین دلیل، معمولا انجام جراحی بازسازی سینه بعد از جراحی ماستکتومی توصیه می شود که هزینه های خاص خود را در بر دارد.
مزایا و معایب جراحی های لامپکتومی و ماستکتومی کدام یک از جراحی های لامپکتومی و ماستکتومی برای شما مناسب تر است؟ انتخاب بهترین روش از بین جراحی های لامپکتومی و ماستکتومی به عوامل مختلفی بستگی دارد. از جمله عوامل موثر در انتخاب روش جراحی می توان به موارد زیر اشاره کرد: شدت پیشرفت بیمار وضعیت سلامت شخص اندازه پستان نظر شخص بیمار و پزشک متخصص بهتر است در مورد نظر خود با پزشک متخصص جراح پستان اصفهان صحبت کنید. همچنین، هر گونه سوال را از پزشک جراح بپرسید تا با آگاهی کامل بتوانید جراحی مناسب را از بین جراحی های لامپکتومی و ماستکتومی انتخاب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *