جراح پستان اصفهان | پروتز پستان اصفهان |شیمی درمانی سرطان سینه مردان

شیمی درمانی سرطان سینه مردان

سرطان پستان مردان با استفاده از داروهایی قابل درمان است که می تواند از راه دهان یا مستقیماً در جریان خون قرار گیرد. این روش ها را درمان های سیستمیک می نامند زیرا تقریباً در هر جای بدن می توانند به سلول های سرطانی برسند. بسته به نوع سرطان پستان، انواع مختلفی از داروها ممکن است استفاده شود، از جمله شیمی درمانی، هورمون درمانی، درمان هدفمند و ایمونوتراپی.

شیمی درمانی سرطان سینه مردان، درمانی با داروهای کشنده سرطان است که ممکن است به صورت وریدی (تزریق داخل رگ) یا از راه دهان تجویز شود. این داروها از طریق جریان خون برای رسیدن به سلول های سرطانی از بیشتر قسمت های بدن عبور می کنند. گاهی اوقات، ممکن است شیمی درمانی به طور مستقیم به مایع نخاعی که مغز و نخاع را احاطه کرده است، تزریق شود. ​​​​​​ برخی از درمان ها را درمان های محلی می نامند، به این معنی که تومور را بدون تأثیر بر بقیه بدن درمان می کنند. این روش های درمانی به احتمال زیاد برای سرطان های مرحله اولیه (با پیشرفت کمتر) مفید هستند، اگرچه ممکن است در برخی موارد دیگر نیز مورد استفاده قرار گیرند.

چه زمانی از شیمی درمانی استفاده می شود؟

همه مردان مبتلا به سرطان پستان به شیمی درمانی احتیاج ندارند، اما شرایط مختلفی وجود دارد که در آنها شیمی درمانی توصیه می شود:

پس از جراحی (شیمی درمانی کمکی)

زمانی که این درمان پس از جراحی به بیماران داده می شود، به آن درمان کمکی گفته می شود. شیمی درمانی کمکی برای تلاش برای از بین بردن سلول های سرطانی باقی مانده یا گسترش یافته که حتی در آزمایش های تصویربرداری نیز قابل مشاهده نیستند، استفاده می شود. اگر به این سلول ها اجازه رشد داده شود، می توانند تومورهای جدیدی را در مکان های دیگر بدن ایجاد کنند. شیمی درمانی کمکی می تواند خطر بازگشت سرطان پستان را کاهش دهد. پرتودرمانی و هورمون درمانی نیز می توانند به عنوان درمان های کمکی استفاده شوند.

قبل از جراحی (شیمی درمانی نئوادجوانت)

درمان نئوادجوانت مانند درمان کمکی است، با این تفاوت که این درمان را قبل از جراحی انجام می دهید. از شیمی درمانی Neoadjuvant می توان برای کوچک کردن تومور استفاده کرد تا با جراحی کمتری بتوان آن را از بین برد. به همین دلیل، شیمی درمانی نئوادجوانت اغلب برای درمان سرطان هایی استفاده می شود که خیلی بزرگ هستند و در زمان تشخیص، با جراحی قابل برداشتن نیستند. همچنین، با انجام دادن شیمی درمانی قبل از برداشتن تومور، پزشکان می توانند نحوه واکنش سرطان به آن را بهتر ببینند.

اگر اولین مجموعه داروهای شیمیایی تومور را کوچک نکند، پزشک شما می داند که به داروهای دیگر نیز نیاز است. همچنین باید سلول های سرطانی گسترش یافته اما دیده نشده را از بین ببرد. درست مثل شیمی درمانی کمکی، شیمی شیمی درمانی نئوادجوانت می تواند خطر بازگشت سرطان پستان را کاهش دهد. از نظر بقا و احتمال بازگشت سرطان، تفاوتی بین شیمی درمانی قبل یا بعد از جراحی وجود ندارد.

برای سرطان سینه پیشرفته

شیمی درمانی همچنین می تواند به عنوان درمان اصلی برای مردانی که سرطان آن ها بیش از ناحیه پستان و به زیر بغل گسترش یافته است و یا بعد از درمان های اولیه گسترش یافته، مورد استفاده قرار گیرد. طول دوره درمان بستگی به میزان کارایی شیمیایی و تحمل درمان دارد.

گاهی اوقات مشخص نیست که شیمی درمانی مفید است یا خیر. آزمایشاتی مانند Oncotype DX و MammaPrint در دسترس است، که می تواند به شما در تعیین اینکه چه مردانی از شیمی درمانی پس از جراحی پستان بهره مند می شوند، کمک می کند.

چه داروهایی برای شیمی درمانی سرطان سینه مردان استفاده می شود؟

در بیشتر موارد (به ویژه به عنوان درمان کمکی یا نئوادجوانتی)، شیمیایی هنگام استفاده از ترکیبات دارویی بیشترین تأثیر را دارد. امروزه پزشکان از ترکیبات مختلفی استفاده می کنند و مشخص نیست که هر ترکیب واحدی به وضوح بهترین است. رایج ترین داروهای مورد استفاده برای شیمی کمکی و نئوادجوانت عبارتند از:

آنتراسایکلین ها مانند دوکسوروبیسین (Adriamycin) و epirubicin (Ellence)
تاكسن ها، مانند پاكلیتاكسل (تاكسول) و دوكتاكسل (تاكوستر)
5-فلوئوروراسیل (5-FU)
سیکلوفسفامید (سیتوکسان)
کاربوپلاتین (پاراپلاتین)
غالباً برای شیمی درمانی از ترکیب 2 یا 3 مورد از این داروها استفاده می شود.

اگرچه اغلب از ترکیبات دارویی برای درمان سرطان پستان اولیه استفاده می شود، اما سرطان پیشرفته پستان بیشتر با یک نوع داروی شیمی درمانی درمان می شود. هنوز هم برخی از ترکیبات مانند پاکلیتاکسل به علاوه کاربوپلاتین برای درمان سرطان پستان پیشرفته استفاده می شود. برای سرطانهایی که HER2 مثبت هستند ممکن است یک یا چند داروی HER2 را با شیمی درمانی استفاده کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *