پروتز پستان اصفهان | کلاه خنک کننده

کاهش ریزش مو با کلاه های خنک کننده

کلاه خنک کننده | افرادی که دچار سرطان شده اند طی درمان های مختلف مثل شیمی درمانی دچار ریزش مو خواهند شد. یکی از روش های قابل دسترسی که اکنون با توسعه علم پزشکی موجود است مبنی بر استفاده از کلاه های خنک کننده است. در این مقاله سعی بر آن داریم این موضوع را برای افرادی که نگران از دست دادن و کاهش موی سر خود طی روند شیمی درمانی هستند، دقیقتر بیان کنیم.

استفاده از کلاه‌های خنک‌کننده (هایپوترمی پوست سر) به منظور کاهش ریزش مو

هایپوترمی پوست سر عبارت است از خنک کردن پوست سر با کیسه‌های یخ یا کلاه‌های خنک‌کننده (کلاه‌های سرد) قبل، در حین و یا بعد از هر نوبت شیمی‌درمانی به منظور جلوگیری یا کاهش ریزش مو .

در نسخه‌های جدیدتر این دستگاه‌ها از یک سیستم کلاه خنک‌کننده دو تکه استفاده شده است که توسط رایانه کنترل می‌شود، این سیستم به گردش مایع خنک‌شده از طریق کلاهی که فرد در طول هر جلسه شیمی‌درمانی می‌پوشد، کمک خواهد کرد. درپوش دوم که از نئوپرن (نوعی لاستیک مصنوعی) ساخته شده است، درپوش خنک کننده را کاملا می‌پوشاند تا آن را در جای خود نگه‌داشته و از خروج سرما جلوگیری کند.


مطالب خواندنی و آموزنده دکتر رسول فاتحی فرد جراح پستان اصفهان :


پروتز پستان اصفهان | کلاه های خنک کننده

کلاه خنک‌کننده چگونه کار می کند؟

نظریه هایپوترمی پوست سر بر این مبنا است که خنک‌ کردن، رگ‌های خونی پوست سر را سفت و یا منقبض می کند. تصور بر این است که این انقباضات میزان مواد موثرِ شیمی‌درمانی که به فولیکول‌های مو می‌رسند را کاهش می‌دهد.

سرما همچنین از فعالیت فولیکول‌های مو می‌کاهد و میزان نفوذپذیری آن‌ها برای جذب مواد شیمی‌درمانی (که سلول‌های در حال تقسیم را هدف قرار می‌دهند) را کاهش می‌دهد. این امر می‌تواند اثر شیمی‌درمانی را بر فولیکول‌ها کاهش دهد و در نتیجه از ریزش مو در پوست سر جلوگیری کرده و یا از شدت آن بکاهد.

تحقیقات چه نتایجی را نشان می دهند؟

مطالعات کنترل شده بر روی انواع قدیمی‌تر هایپوترمی پوست سر (مانند استفاده از کمپرس یخ) نتایج متناقضی را نشان داده اند. با این حال، برخی از مطالعات بر سیستم‌های کنترل کامپیوتری کلاهک خنک‌کننده ، مزایای این روش را ثابت کرده‌اند.

مطالعات اخیر که بر روی زنانی انجام شده است که برای درمان سرطان سینه در مراحل اولیه شیمی‌درمانی هستند ، نشان می‌دهند که حداقل نیمی از آنها که از دستگاه‌های جدیدتر استفاده کرده اند، کمتر از بقیه موهای خود را از دست داده‌اند. شایع‌ترین عوارض جانبی این روش سردرد، ناراحتی گردن و شانه، لرز و احساس درد در پوست سر گزارش شده است.

کلاه‌های خنک‌کننده‌ای که محکم و به درستی نصب نشده‌اند نیز با ریزش مو بیشتر مرتبط است، مخصوصا در قسمتهایی که تماس با پوست سر ضعیف است.
اما در افرادی که از هایپوترمی پوست سر استفاده کرده اند، موارد ابتلا به سرطان پوست سر نادر گزارش شده است. پاسخ به سوالات بیشتر در خصوص ایمنی طولانی مدت به مطالعات بیشتری نیاز است.

به علاوه به غیر از استفاده از این کلاهک ها از روش های دیگر مثل کلاه گیس نیز می توانید استفاده کنید.

در نهایت چه باید کرد؟

استفاده از برخی از سیستم‌های خنک‌کننده جدید مانند سیستم های خنک کننده DigniCap و Paxman، توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) تایید شده اند. دستگاه‌های هایپوترمی قدیمی‌تر را می‌توان به صورت آنلاین اجاره و یا خریداری کرد . بعضی از مراکز درمان سرطان در ایالات متحده به بیماران اجازه استفاده از این دستگاه‌ها را می‌دهند.
اگر قصد استفاده از هایپوترمی پوست سر را دارید، باید فواید، معایب و خطرات احتمالی آن را به دقت بسنجید. بهتر است مزایا و معایب این روش را با پزشک معالج سرطان خود در میان بگذارید. همچنین ممکن است بخواهید از این موضوع آگاهی بیابید . که آیا مرکز درمانی تجربه استفاده از کلاه‌های خنک کننده را پیش از این داشته‌اند و این روش تا چه حد موفق بوده است.

مساله دیگر هزینه این روش است. کلاهک‌ها عموماً تحت پوشش بیمه نیستند . پیش از شروع درمان با شرکت بیمه خود مشورت کنید . تا ببینید چه مواردی تحت پوشش قرار خواهند گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *