جراح پستان اصفهان | تاثیر کلاه خنک کننده در ریزش مو شیمی درمانی

تحقیقات درباره اثر این کلاه ها در ریزش مو چه چیزی نشان می دهند؟

کلاه خنک کننده | مطالعات پیشین بر انواع قدیمی تر کلاه های هایپوترمیا مثل استفاده از کیسه های یخ نتایج ضد و نقیضی داشته اند. اما در ورژن های جدیدی که با کامپیوتر کنترل می شوند پیشرفت هایی دیده شده است. مطالعات اخیر بر زنانی که در مراحل ابتدایی سرطان پستان اقدام به شیمی درمانی کرده اند نشان می دهد که حداقل نیمی از آنها ریزش موی کمتری را تجربه کرده اند. شایع ترین عوارض جانبی این تجهیز هم سردرد، احساس ناراحتی در شانه و گردن ، سرما و درد در جمجمه بوده است.

شاید موفقیت خنک کننده های سر به انواع و دوز داروی شیمی درمانی و میزان تحمل سرمای هر شخص بستگی دارد. تحقیقات نشان داده اند که افرادی که موی ضخیم تری دارند احتمال بیشتری در از دست دادن موها دارند تا کسانی که موهای نازک تری دارند. شاید این میزان ریزش به این خاطر باشد که پوست سر به اندازه کافی که بر روی مو تاثیرگذار باشد خنک نمی شود.

کلاه های خنک کننده ای که به خوبی محکم نمی شوند هم با ریزش موی بیشتری همراه بوده اند مخصوصا در مناطقی که اتصالشان به پوست سر کمتر بوده است.

سوالاتی در مورد ایمنی این کلاه های خنک کننده هم وجود دارد. برخی پزشکان معتقدند که سرما مانع از رسیدن مواد شیمی درمانی به سلول های آلوده شده سر می شوند. برخی معتقدند خنک کردن سر باعث می شود سلول های سرطانی سالم بمانند و به آنها اجازه زنده ماندن و رشد کردن می دهند. در افرادی که از خنک کننده سر استفاده کرده اند سرطان در جمجمه بسیار نادر بوده است. برای مشاهده بلند مدت لازم است تحقیقات بیشتری انجام شود.

 پروتز پستان اصفهان | کلاه خنک کننده


مطالب پیشنهادی جراح پستان اصفهان دکتر رسول فاتحی فرد :


راه چاره چیست؟

برخی سیستم های جدید تر خنک کننده مثل DigniCap و Paxman مورد تایید سازمان غذا و داروی امریکا (FDA) هستند. می توان برخی سیستم های قدیمی تر را به شکل آنلاین خرید یا اجاره کرد و برخی تجهیزات درمان سرطان در امریکا به بیمار اجازه استفاده از آن را می دهند.

اگر قصد دارید از اسکالپ هایپرترمیا استفاده کنید، باید مزایا و مشکلات و خطرات احتمالی آن را درنظر بگیرید. با پزشک متخصص جراح پستان درمانگر خود در مورد مزایا و معایب آن صحبت کنید یا اگر کسی را می شناسید که از این وسیله استفاده کرده باشد با آن صحبت کنید که چقدر برای آنها سودمند بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *