پروتز پستان اصفهان | بهترین پروتز پستان اصفهان

 عمل جراحی پروتز پستان اصفهان

پروتز پستان اصفهان | بزرگ کردن سینه به ‌وسیله‌ی جراحی، یک عمل زیبایی ایمن با حداقل تهاجم است که توسط جراح پستان و جراح پلاستیک قابل انجام است . پروسه‌ جراحی در این عمل یک تا دو ساعت و تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شود. انجام یک جلسه مشاوره با جراح پستان قبل از جراحی ضروری ایست در این جلسه فرد معاینه می شود و مواردی همچون عرض سینه شرایط بافت سینه ، تجربه تخصصی پزشک و مناسب ترین پروتز از نظر اندازه، جنس و فرم پروتز برای فرد مشخص میشود.

در عمل جراحی پروتز سینه پزشک جراح برای وارد کردن پروتز از چند مکان متفاوت که شامل زیر بغل، هاله دور پستان و چین زیر پستان است، وارد بدن می‌کند و آنرا در محل قرارگرفته شده نگه می‌دارد و از جا به‌ جا شدن آن زیر پوست جلوگیری می‌کند. سپس برش را پس از قرار دادن پروتز در جای مناسب می‌بندد و بخیه می‌زند.


مطالب خواندنی و آموزنده دکتر رسول فاتحی فرد جراح پستان اصفهان :  


پروتز پستان اصفهان | پروتز پستان اصفهان

عمل جراحی پروتز پستان اصفهان برای چه کسانی مناسب تر است ؟

پروتز پستان اصفهان | افرادی که نیاز به انجام جراحی پروتز پستان اصفهان دارند ، عبارتند از :

 1. افرادی که به‌خاطر بیماری‌های سخت مثل سرطان تمام یا بخشی از سینه‌ی خود را از دست داده‌اند.
 2. کسانی که به ‌صورت مادرزادی سینه‌های نا‌متقارن با شکل غیر‌طبیعی دارند.
 3. زنانی که به دلایل هورمونی یا ژنتیکی ، لاغری بیش‌ از حد ، سوءتغذیه و کاهش وزن شدید سینه‌های کوچک و افتاده ایی دارند.
 4. زنانی که به‌خاطر بالا رفتن سن، بارداری و شیردهی بافت سینه‌شان تحلیل رفته و کوچک شده است.

انواع پرتز های سینه

پروتز پستان اصفهان | از نظر شکل ظاهری پروتز های پستان را میتوان به دو دسته پروتز های گرد و اشکی تقسیم کرد.

 • پروتز های گرد برای خانم های جوانترو کسانی که تمایل دارند سینه های آنها ظاهربرجسته تری داشته باشد یا درزمان تغییر پروتزهای قبلی مورد استفاده قرار میگیرد.
 • پروتز های اشکی (آنومیکال) بیشتربرای افرادی که تمایل دارند پروتز سینه شان ظاهر طبیعی تری داشته باشد و میزان بافت سینه ایشان کم ، تخت یا نا متقارن است مورد استفاده قرار می گیرد.

پروتز پستان اصفهان | عمل جراحی پروتز پستان اصفهان

تقسیم بندی پروتز پستان از نظر جنس و مواد تشکیل دهنده :

پروتز پستان سیلیکونی که ژل مانند است و به این ‌دلیل که بدن تحمل این ماده را دارد و آن را دفع نمیکند‌ . پوسته خارجی را از جنس سیلیکون تهیه می کنند و به ‌نظر می‌رسد که انتخاب نخست خانم‌ها برای پروتز سینه ، پروتزهای سیلیکونی باشند. در صورت صدمه دیدن، این پروتزها از بین نمی‌روند و ژل‌های درون پروتز به فضای اطراف یا لایه‌های دیگر پروتز وارد می‌شوند.

در گذشته داخل پروتز ها با آب نمک پر می‌شد که در حال حاضر کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرد و بیشتر پروتز‌ها را با ژل پر می‌کنند، تا حالت طبیعی از نظر لمس داشته باشد. البته این موضوع که پروتز پستان از هر لحاظ حالت طبیعی داشته باشد، به تبحر و مهارت جراح و همچنین نوع عمل بستگی دارد.

پروتزهای پستان سالینی گرد هستند و با آب‌نمک استریل یا سالین پر شده‌اند.آنها دارای جداره‌ای سیلیکونی و غیرقابل نفوذ اند و از پروتز‌های سیلیکونی سفت‌تر هستند، در صورت پاره‌ شدن تخت و صاف می‌شود و مایع درون آنها طی فرایندی طبیعی جذب بدن می‌شود. چون این مایع به‌طور طبیعی در بدن وجود دارد، پس مشکلی برای سلامتی ایجاد نمی‌کند. این نوع پروتز ها در مقایسه با نوع آنومیکال هزینه ی کمتر و نیاز به برش کمتر دارند.

البته نوع دیگری از پروتز ها با نام پروتز های ترکیبی هم وجود دارند که دارای زمینه ای سیلیکونی و بخشی سالینی هستند. قسمت سالینی این پروتز افزایش تدریجی سایز پروتز را ممکن می کند . به همین دلیل برای افرادی مناسب است که تمایل به داشتن سینه های بزرگ دارند اما در ابتدا بافت پستان کافی ندارند. در این پروتز ها میتوان به تدریج سالین بیشتری اضافه کرد و بنابراین بافت پستان جا باز کرده و پروتز بزرگتری را خواهد پذیرفت.

دوام پروتز پستان چقدر است؟

پروتز پستان اصفهان | پروتز های پستان بسیار مقاوم هستند. به جز در موارد خاص که در اثر ورزش های سنگین، ضربات ناگهانی، تصادف و مانند این موارد دچار پارگی شوند. معمولا مشکلی ایجاد نمی کنند . در صورت بروزهر یک ازموارد گفته شده می توان با یک عمل اصلاحی پروتز قبلی را خارج و پروتز جدیدی را جایگزین کرد. در موارد محدودی شاهد تشکیل غلاف دردناک در اطراف پروتز توسط سیستم ایمنی فرد هستیم. که با انتخاب بهترین برند پروتز و روش جراحی صحیح میتوان ای نگرانی ها را به حداقل کاهش داد.

علی ‌رغم مقاوم بودن پروتزهای سینه اما این پروتزها همیشگی نیستند و بر اثرعواملی مثل مرور زمان ، ضربات ناگهانی ، تصادف و از این قبیل دچار فرسایش ‌شوند. البته این مسئله در میان خانم‌های ورزشکار به‌ خصوص مربی‌های ایروبیک، دوندگان ماراتن، سوارکاران نسبت به کسانی که تمرینات و تحرک کمتری دارند رایج تر است.

به همین دلیل توصیه میشود کسانی ‌که جراحی پروتز سینه انجام داده اند ۱۰ تا ۱۵ سال بعد از عمل توسط پزشک متخصص معاینه شوند و در صورت نیاز و به تشخیص پزشک، سونوگرافی انجام دهند.

پروتز پستان اصفهان | پروتز پستان اصفهان.

عوارض پروتز سینه چیست؟

پروتز پستان اصفهان | مانند همه جراحی های دیگر عوارض پس از عمل به عوامل مختلفی از جمله مهارت پزشک، رعایت موارد مربوط به آمادگی پیش از عمل و مراقبت های دقیق پس از آن و شرایط بدنی فرد بستگی دارد اما در مجموع ممکن است مواردی مثل : خونریزی ، عفونت ، جراحاتی روی پوست مانند چین خوردگی پوست روی پروتز ، جدا شدن زخم ها ،درد مداوم و یا جابه جایی پروتز به جهات مختلف و نظیر آن مشاهده شود . البته انتخاب پزشک متخصص و ماهر و جراحی به روش اصولی تا حد زیادی از بروز این عوارض جلوگیری میکند.

آیا پس از پروتز سینه امکان شیر دهی وجود دارد؟

پروتز پستان اصفهان | پروتز سینه چه بر روی عضله سینه قرار گیرد و چه در زیر آن ، مشکلی برای مجاری شیر دهی ایجاد نمیکند و در نتیجه امکان بارداری بعد از پروتز سینه نیز وجود دارد اما در مواردی ممکن است پزشک جراح مجبور شود برش را دور هاله سینه انجام دهد و چند مجرای شیری احتمال دارد قطع شوند و این موضوع می‌تواند بر میزان شیر تولیدشده و نحوه ی شیردهی تأثیر بگذارد بنابراین بهتر است بعد از دوران بارداری و شیردهی برای انجام عمل پروتز سینه اقدام شود.

اقدامات لازم قبل و بعد از پروتز سینه چه هستند؟

 1. اگر داروی خاصی مصرف میکنید حتما پیش از انجام عمل پروتز پزشک خود را آگاه کنید .
 2. ازمصرف فراورده‌های آسپرین، داروهای ضد‌التهاب و مکمل‌های گیاهی به مدت۱۰ روز پیش از عمل پروتز سینه خودداری کنید.
 3. طبق دستور پزشک آزمایش‌های لازم و نیز ماموگرافی را پیش از انجام عمل پروتز سینه به طور دقیق انجام دهید .
 4. ازدو هفته پیش از انجام عمل، سیگار کشیدن را کنار بگذارید.

پروتز پستان اصفهان | جراحی پروتز پستان اصفهان

پس از جراحی پروتز پستان چه باید کرد ؟

 • برای استراحت کردن به هیچ‌وجه روی شکم و پهلو نخوابید. به پشت خوابیدن سبب می‌شود تا در طول دوره‌ی نقاهت، پروتز (ایمپلنت) در بهترین موقعیت قرار بگیرد پس از سپری شدن دو هفته می‌توانید به پهلو بخوابید.
 • پزشک برای جلوگیری از عفونت، آنتی‌بیوتیک و برای کاهش درد داروهای مسکن تجویز می‌کند. برای پیشگیری از عفونت احتمالی حتما آنتی‌بیوتیک‌ها را سر‌ساعت معین مصرف کنید و اگر احساس درد کردید از مسکن استفاده کنید.
 • در عمل پروتز سینه، برش‌های ایجادشده را با بخیه یا با چسب مخصوص جراحی می‌بندند. بخیه‌ها جذبی هستند و بعد از ۱۰ تا ۱۴ روز جذب می‌شوند.
 • بعد از آن می‌توان از ماساژ دادن روزانه زخم یا ورقه سیلیکونی جهت از بین بردن جای بخیه استفاده کرد. اگر بخیه‌ها جذبی نیستند پزشک یک هفته بعد از عمل آنها را می‌کشد.
 • در هفته اول بعد از عمل پروتز سینه زیاد فعالیت نکنید. فعالیت‌هایی مثل شانه کردن مو یا برداشتن اجسام سبک بلامانع است.
 • پزشک جراح معمولا بعد از عمل برای شما «سوتین طبی» تجویز می‌کند. سوتین طبی همانند پانسمان عمل می‌کند به‌طوری‌که سینه‌ها و پروتز‌ها را در بهترین وضعیت نگه می‌دارد. در طول ۶ تا ۱۲ هفته به‌صورت تمام وقت حتی هنگام خواب، سوتین طبی خود را ببندید.
 • بعد از عمل پروتز سینه، سینه‌هایتان ممکن است سفت شود یا ممکن است روی پوست‌تان کبودی ایجاد شود که امری طبیعی است و بخشی از پروسه‌ی درمان و بهبودی است.

 

خطرات جراحی پروتز پستان اصفهان

پروتز پستان اصفهان | عوارض قرار دادن پروتز سینه شامل موارد زیر است :

 1. خونریزی در بستر جراحی که عارضه نادری است و ممکن است در چند روز بعد از عمل روی دهد.
 2. بروز عفونت که عارضه بسیار نادری است و در صورت بروز آن گاهی با دارو کنترل میشود ولی گاهی لازم میشود پروتز خارج و پس از کنترل عفونت پروتز دیگری جایگزین شود.
 3. اختلال در حس ناحیه نوک سینه و هاله اطراف آن که در روزهای اول جراحی در بسیاری از افراد دیده میشود و بتدریج کاملا بهبود میابد ولی در ده درصد موارد ممکن است دائمی شود. این حالت ممکن است در عملکرد جنسی یا در مراقبتهای حین شیردهی اختلال ایجاد کند.
 4. همیشه توسط بدن دور تا دور پروتز بافتی تشکیل میشود که در واقع واکنش بدن برای ترمیم است اگر ضخامت این بافت زیاد باشد از حالت نرمی و یکنواختی پروتز میکاهد و ممکن است بتدریج باعث عدم تقارن دوطرف شود. علت این حالت ناشناخته است و بستگی به مارک پروتز ندارد.

پروتز پستان اصفهان | جراحی پروتز پستان

نکاتی در مورد پروتز از جنس سیلیکون

پروتز پستان اصفهان | انواع جدید پروتز مقاومت بالایی دارند بطوریکه حتی میتوان روی آنها ایستاد ولی با این وجود نمیتوان تضمین کرد که مادام العمر هستند و به مقدار ناچیز خطر سوراخ شدگی با گذشت زمان وجود دارد. سوراخ شدن پروتز به صورت نشت محتویات آن بصورت بسیار آهسته است و باعث تغییر شکل آن می‌شود ولی خطری برای بدن ندارد و در صورت بروز این حالت لازم است در زمان مناسب تعویض شود و شرایط اورژانس ندارد.

سیلیکون در سایر تجهیزات پزشکی که در بدن قرار داده میشوند مانند دستگاه کمکی برای تنظیم ضربان قلب به نام پیس میکر و یا در پورت شیمی درمانی هم استفاده می شود و تا کنون شواهدی دال بر سرطانزا بودن آنها وجود نداشته است. بعلاوه باعث سایر بیماریها مانند انواع حساسیتهای پوستی یا التهاب مفاصل هم نمیشود. پروتز در روند شیردهی در آینده تاثیری ندارد و شیر خوردن از سینه دارای پروتز برای نوزاد نیز ضرری ندارد.

چکاپ یا غربالگری برای کشف سرطان سینه مانند فردی است که پروتز ندارد یعنی از چهل سالگی بصورت سالانه یا هر دو سال یکبار باید ماموگرافی انجام شود و برخلاف تصور بیماران یا حتی برخی از پزشکان٬ سونوگرافی یا ام آر آی جایگزین ماموگرافی نیست. فشار حاصل از ماموگرافی باعث آسیب به پروتز نمی شود و فقط گاهی لازم است از نمای اضافه تری کمک گرفت.

سوار هواپیما شدن یا کوهنوردی یا غواصی کردن بواسطه تغییر فشار محیط باعث هیچگونه آسیبی به پروتز نمیشوند و انجام تمام موارد مذکور برای فرد دارای پروتز بلامانع است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *