جراح پستان اصفهان |  بر طبق مطالعات انجام شده میزان رضایت بیماران بعد از انجام عمل پروتز سینه

۱۰ توصیه مهم بعد از انجام پروتز سینه

بر طبق مطالعات انجام شده میزان رضایت بیماران بعد از انجام عمل پروتز سینه بسیار بالا می باشد و انجام جراحی پروتز علاوه بر افزایش اعتماد به نفس فرد، باعث بهبود روابط زناشویی وی نیز شده است. در ادامه به 10 نکته کلیدی در مورد مراقبت از پروتز سینه یادآوری می کنیم با ما همراه باشید :

 1. تا دو هفته بعد از عمل از خوابیدن بر روی سینه‌ها خودداری کرده و ترجیحا طاق‌باز بخوابید.
 2. از ماساژ دادن یا فشار دادن سینه‌ها خودداری کنید.
 3. بخیه‌های محل برش ظرف ۱۰ تا ۱۴ روز جذب می‌شوند؛ بنابراین از دست‌کاری جای بخیه‌ها و زخم جراحی خودداری کنید. درصورتی‌که از بخیه‌های جذبی استفاده نشده است، ۵ تا ۷ روز بعد از عمل برای کشیدن بخیه‌ها اقدام کنید. بعد از یک هفته می‌توانید به کارهای معمولی و روزمره خود بپردازید.
 4. حداقل تا ۱ یا ۱.۵ ماه بعد از عمل فعالیت‌های سنگین ورزشی، دویدن یا بلند کردن اجسام با وزن بالا ممنوع است. بعد از دو هفته با مشورت پزشک می‌توانید فعالیت‌های ورزشی سبک را شروع کنید.
 5. درصورتی‌که پزشک برای شما استفاده از سوتین طبی را تجویز کرده است، در همه ساعات روز به مدت ۶ تا ۱۲ هفته بعد از عمل از آن استفاده کنید.
 6. در زمان رانندگی به فرمان نزدیک نشوید تا فشاری به سینه‌ها وارد نکند.
 7. تا یک سال از آفتاب گرفتن یا انجام سولاریوم خودداری کنید.
 8. ترجیحا وزن خود را ثابت نگه دارید و ورزش منظم را در برنامه خود قرار دهید.
 9. ممکن است در ناحیه برش‌ها احساس درد داشته باشید. در چنین مواردی، باید حتما مسکن‌های تجویزشده توسط پزشک را در زمان‌های تعیین‌شده مصرف کنید.
 10. برای از بین بردن تورم و کبودی محل‌های برش، از کمپرس سرد استفاده کنید.

مطالب پیشنهادی جراح پستان اصفهان دکتر رسول فاتحی فرد :

دوران نقاهت بعد از جراحی پروتز سینه

بعد از عمل پروتز سینه یك هفته استراحت در منزل به بهبودی سریع تر كمك می كند. بهتر است یك نفر در انجام امور خانه و بچه داری كمك كند. حرکت بازوها تا حدودی محدود می شود. ورزش های پایین تنه ای بعد از یك هفته قابل انجام است، ولی حركات بالا تنه و سنگین بعد از 6 هفته قابل انجام است.

مراقبت های بعد از جراحی پروتز سینه

 • معمولا این عمل تحت بیهوشی عمومی انجام می شود و طول مدت بستری بیمار یک روز است.
 • هنگام ترخیص برای بیمار، مسکن و آنتی بیوتیک خوراکی تجویز می شود. بیمار می تواند روز اول بعد از عمل، پانسمان را برداشته و در صورت تمایل استحمام کند.
 • گاها برای جراحی سینه از بخیه های جذبی استفاده می کنند که این ها بدون هیچ عارضه ای جذب می شوند. اما در مواردی که نیاز به برداشتن بخیه ها بود بهتر است که در موعد مقرر برای انجام برداشت بخیه به پزشک خود مراجعه کنید.
 • استفاده از سوتین مخصوص نیز از دیگر نکات مهم است. در واقع بعد از جراحی پروتز سینه سوتینی مخصوص به شما داده می شود و همین سوتین به نوعی پانسمان بعد از جراحی محسوب می شود و در روند بهبودی نقشی اثر گذار دارد.
 • حمام کردن بعد از جراحی سینه تا سه روز ممنوع است از این رو بعد از گذشت این مدت زمان هیچ ممنوعیتی وجود ندارد.
 • همچنین به بیمار توصیه می شود در هفته اول بعد از عمل رانندگی نکند و محدودیت حرکتی دست ها را رعایت کند (بالا بردن دست ها برای مسواک یا شانه زدن بلا مانع است ) توصیه می شود در چند هفته اول بعد از عمل از خوابیدن روی شکم خودداری شود.
 • نحوه خواب مهم ترین نکته ای که باید بعد از جرحی پروتز سینه رعایت کنید. در واقع زمانی که شما پروتز را جایگذاری می کنید باید مدت زمان مشخصی را که پزشک شما مشخص خواهد کرد به صورت طاق باز و روی کمر بخوابید تا امکان جابجایی پروتز ها از بین برود.
 • اولین معاینه کنترل ۳ تا ۵ روز بعد از عمل انجام می شود و در صورتی که در معاینه کنترل هر گونه شکی در مورد بالا قرار گرفتن پروتز وجود داشته باشد از نوار مخصوص (Elastic Wrap) استفاده می کنند که دور تا دور قسمت بالایی قفسه بسته می شود و جهت ایجاد فشار به سمت پایین ضروری است.
 • معمولا در چند روز بعد از عمل بیمار قادر به رفتن سر کار است ولی انجام فعالیت و ورزش شدید به مدت ۲ تا ۳ هفته ممنوع است.

چگونه بهترین پزشک پروتز سینه را پیدا کنیم؟

برای یافتن بهترین کلینیک و پزشک پروتز سینه، حتما با کسانی که تجربه انجام پروتز سینه داشته‌اند، مشورت کنید. علاوه بر این می‌توانید از طریق مشاهده نمونه کارهای هر کلینیک به اعتبار آن پی ببرید. همچنین شما می‌توانید در جلسات مشاوره قبل از عمل نیز از میزان تخصص و تجربه پزشک خود مطلع شوید. درصورتی‌که همه آزمایش‌های موردنیاز انجام شوند و پزشک به‌طور کامل درباره نحوه عمل و نتایج آن با شما صحبت کند، می‌توانید به تخصص او اطمینان کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *