جراح پستان اصفهان | جراحی کوچک کردن سینه

پتوز یا افتادگی پستان چیست؟

به افتادگی پستان و نوک پستان پتوز می گویند. پتوز معمولا در سه درجه دسته بندی می شود:

 • پتوز خفیف : پتوز خفیف زمانی اتفاق می افتد که نوک پستان علی رغم داشتن افتادگی از چین پستانی تحتانی یا IMF بالاتر می باشد.
 • پتوز متوسط : پتوز متوسط به حالتی گفته می شود که نوک پستان در موازات چین پستانی تحتانی یا IMF قرار می گیرد. به این دسته از پتوز، گرید ۲ اطلاق می شود.
 • پتوز شدید : در پتوز شدید یا گرید ۳ نوک پستان از چین پستانی تحتانی یا IMF پایین تر می باشد.

طبقه بندی های مختلفی برای پتوز وجود دارد. گاهی دسته بندی پتوز را براساس وضعیت قرارگیری پستان نسبت به پل تحتانی پستان در نظر می گیرند که در این صورت:

 1. در موارد خفیف نوک پستان بالای پل تحتانی قرار می گیرد.
 2. در موارد متوسط قسمتی از نوک پستان بالای پل تحتانی و قسمتی از آن پایین پل تحتانی قرار دارد.
 3. در موارد شدید نیپل پایین تر از پل تحتانی پستان قرار دارد.

جراح پستان اصفهان | جراحی ترمیمی پستان پس از سرطان سینه

یک روش دیگر برای بررسی پتوز وجود دارد که با استفاده از اندازه فاصله شکاف بالای جناغ (sternal noch) انجام می شود. در حالت طبیعی بسته به جثه و BMI فرد این فاصله متفاوت است اما در حالت معمول این اندازه باید در حدود ۱۸ تا ۲۲ سانتی متر باشد. اگر این فاصله بیشتر باشد معمولا پتوز وجود دارد و باید اصلاح شود و کمپلکس نیپل-ارئول به فاصله طبیعی یعنی ۲۲-۱۸ سانتی متر منتقل شود.


مطالب خواندنی و آموزنده دکتر رسول فاتحی فرد جراح پستان اصفهان :


چه عواملی سبب ایجاد پتوز در افراد می شود؟

عوامل زیادی در این اتفاق نقش دارند که مهم ترین آن ها نیروی جاذبه می باشد. به مرور زمان در اثر نیروی جاذبه تمام اعضایی که در بدن حالت آویزان دارند، افتادگی پیدا می کنند مثل نوک بینی، لاله گوش، غبغب و سینه. عوامل دیگری که می توانند فرد را مستعد پتوز کنند عبارتند از:

 1. کشیدن سیگار و مصرف مشروبات الکلی
 2. تعداد حاملگی: هر چه حاملگی بیشتر باشد، خانم ها بیشتر مستعد افتادگی پستان و نوک پستان می باشند اما بین شیردهی و پتوز رابطه شناخته شده ای وجود ندارد.
 3. با افزایش BMI علاوه بر اینکه پستان بزرگ می شود، نوک پستان هم با افزایش وزن پستان ها دچار افتادگی می شود.
 4. تغییر وزن قابل توجه (افزایش و کاهش قابل توجه در وزن) می تواند باعث ایجاد پتوز شود.
 5. به صورت فیزیولوژیک به دنبال یائسگی افراد مستعد افتادگی پستان و نوک پستان هم می شوند.

در برخی از اختلالات، کمبود کلاژن های پوست وجود دارد و در نتیجه الاستیسه پوست کم شده و پتوز اتفاق می افتد؛ مثل افراد دچار سندرم اهلر دانلوس که اغلب دچار پتوز شدید می شوند.

جراح پستان اصفهان | سینه های نامتقارن و دانستنی های آن .

بالا کشیدن و بزرگ کردن همزمان سینه

جراحی لیفت سینه می تواند اثرات افتادگی سینه ناشی از افزایش سن و بارداری های متعدد را در بسیاری از موارد از بین ببرد. هرچند در مواردی که فرد سینه های کوچکی دارد و بافت پستانی زیادی ندارد ، ممکن است لیفت سینه به تنهایی نتایج مطلوبی حاصل نکند. در این موارد می توان از ایمپلنت در کنار عمل لیفت سینه استفاده کرد.

نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که اگر سایز سینه های شما به اندازه کافی بزرگ نیست ، ممکن است عمل لیفت سینه به سبب حذف پوست و گاهاً بافت های اضافی سینه سبب کوچکتر جلوه داده شدن سینه های شما شود. در نتیجه ، پیش از تصمیم گیری در خصوص انجام ماستوپکسی حتماً با بهترین متخصص جراحی لیفت سینه مشورت کنید تا در صورت تمایل ، به طور همزمان با ماستوپکسی عمل مامموپلاستی افزایشی با استفاده از قرار دادن پروتز سینه نیز برای شما انجام شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *