جراح پستان اصفهان | هیدرآدنیت چرکی پستان

هیدرآدنیت چرکی پستان چیست؟

هیدرآدنیت چرکی یکی از عارضه های پوستی است که نقاط مختلفی را درگیر می کند. زیر سینه ها، زیر بغل و باسن از مهم ترین نقاطی هستند که دچار این عارضه می شوند. هیدرآدنیت چرکی پستان نوعی از این بیماری است. معمولا باعث ایجاد برجستگیهای دردناکی زیر پوست می شود.  این بیماری، باعث ایجاد برجستگی های چرکی در محل رشد موهای بدن و زیر پوست می شود.

این برجستگی ها در اکثر موارد، پر از چرک هستند و در صورتی که باز شوند، بوی بدی دارند. آن ها دردناک هستند. به همین دلیل ممکن است زندگی بیماران را از جنبه های مختلف تحت تأثیر قرار دهند. ممکن است در انجام برخی از حرکت ها محدودیت ایجاد کنند. یا ظاهر ناخوشایندی برای بدن به وجود آورند و باعث کاهش اعتماد به نفس درافراد شوند.

هیدرآدنیت چرکی پستان ممکن است مدت زیادی باقی بماند. به همین دلیل بیمار باید اقدامات پزشکی لازم در جهت بهبود علائم ناشی از این بیماری را انجام دهد.

مراحل هیدرآدنیت چرکی

این بیماری شامل سه سطح مختلف است. بعد از ابتلا به مرور زمان شدیدتر می شود و نشانه های بیشتری را ایجاد می کند. این مراحل عبارتند از :

 1.  وجود یک برجستگی تنها.
 2. وجود برجستگی های چرکی در یک رشته کوتاه.
 3.  برجستگی های چرکی که بخش نسبتا گسترده ای از پستان ها را در برگرفته اند و احتمالا باعث ایجاد زخم نیز می شوند.

جراح پستان اصفهان | هیدرآدنیت چرکی پستان

علت های هیدرآدنیت چرکی پستان

پزشکان هنوز به علت دقیق این بیماری پی نبرده اند. آنها احتمال می دهند هیدرآدنیت چرکی به دلیل ژن های فرد و شرایط محیطی او به وجود می آید. طبق مطالعات نشان داده شده است که خانم ها بیشتر از آقایان به این عارضه مبتلا می شوند. احتمال ابتلا به این بیماری در صورتی که فرد اضافه وزن داشته باشد یا سیگار بکشد، بیشتر خواهد بود. همچنین افرادی که سابقه ابتلا به آکنه را دارند، بیشتر از دیگران دچار این عارضه پستانی می شوند.

مطالعات نشان داده است که یک سوم از افراد مبتلا به این بیماری، شخصی در اقوامشان داشته اند که به چنین عارض های مبتلا بوده است. این عارضه پستانی بین فرد مریض و سالم منتقل نمی شود. بنابراین شما نه این بیماری را از کسی می گیرید و نه آن را به کسی انتقال می دهید.

علائم هیدرآدنیت چرکی پستان

این بیماری معمولا در هر دو پستان ایجاد می شود. همچنین ممکن است در سایر نقاط بدن مانند زیر بغل نیز مشاهده شود. در ادامه علائم این مشکل را می خوانید.

 • وجود یک برجستگی دردناک و ملتهب زیر سینه ها می تواند اولین علامت باشد. ایجاد این علامت ممکن است روزها یا ماه ها طول بکشد.
 •  برجستگی های ایجاد شده چرکی خواهند شد .
 •  این برجستگی ها احتمالا خارش دارند.
 •  احتمال ایجاد جوش های سر سیاه در اطراف آن ها نیز وجود دارد .
 •  این برجستگی ها ممکن است بهبود پیدا کنند و دوباره ایجاد شوند. اما در مواردی که بیماری پیشرفته است بهبود کامل بدون مراجعه به پزشک حاصل نمی شود.

جراح پستان اصفهان | عدم وجود سینه

راه های پیشگیری از هیدرآدنیت چرکی پستان چیست؟

اگر سابقه این بیماری در خانواده شما وجود دارد، باید مراقب باشید. نکاتی در مورد سبک زندگی سالم برای پیشگیری از این بیماری وجود دارد که در بهبود و پیشگیری از عارضه تأثیرگذار است.

 1.  اضافه وزن نداشته باشید.
 2.  سیگار را ترک کنید .
 3.  نقاط ملتهب پوست را شیو نکنید.
 4. لباس های تنگ و چسبان نپوشید.
 5.  آرامش داشته باشید.
 6. همیشه بدن خود را تمیز نگه دارید.

دکتر رسول فاتحی فرد جراح پستان اصفهان :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *