پروتز پستان اصفهان | بیماری موندور سینه

بیماری موندور سینه

بیماری موندور سینه یکی از عارضه های پستانی بسیار نادر و خوش خیم (غیر سرطانی) است. این بیماری بر اثر ایجاد تورم (ترومبوز) در یکی از عروق خونی زیر پوست سینه یا دیواره سینه ایجاد می شود. این عارضه تحت عنوان ترومبوفلبیت (Thrombophlebitis) نیز شناخته می شود.

موندور سینه ممکن است هر یک از عروق ناحیه پستان را درگیر کند اما اغلب، رگ های ناحیه بیرونی بافت پستان که به سطح پوست نزدیک هستند و یا رگ های زیر نوک سینه دچار این عارضه می شوند. اگرچه موندور سینه سبب ابتلا به سرطان سینه نمی شود ، در موارد بسیار نادر این عارضه می تواند از علائم و نشانه های وجود سلول های سرطانی در بافت پستان باشد. اگرچه موندور سینه در زنان شایع تر است اما در موارد بسیار اندکی مردان نیز ممکن است دچار این بیماری شوند.


مطالب پیشنهادی جراح پستان اصفهان دکتر رسول فاتحی فرد :


جراح پستان اصفهان | بیماری موندور سینه

علت ابتلا به بیماری موندور سینه

با اینکه سال ها از اولین گزارش ابتلا به بیماری موندور سینه گذشته است ، جزئیات این بیماری به دلیل نادر بودن هنوز به طور دقیق مشخص نشده است. تا کنون در ادبیات علم پزشکی ، فقط چهارصد مورد از ابتلا به این بیماری گزارش شده است. تا کنون علت دقیق و قطعی ابتلا به موندور سینه تشخیص داده نشده است. با این حال پیش بینی می شود که احتمال بروز این بیماری بر اثر موارد زیر افرایش پیدا می کند.

  1. ورزش های سنگین و فعالیت بدنی شدید
  2. آسیب یا تروما به بافت سینه
  3. پوشیدن سوتین های بسیار تنگ

بیماری موندور سینه می تواند یکی از عوارض جانبی جراحی زیبایی سینه (ماموپلاستی) و یا عمل بازسازی پستان باشد. اگر این بیماری پس از جراحی سرطان سینه در ناحیه زیر بغل ایجاد شود به آن سندروم شبکه ای زیر بغل یا کوردینگ (طناب) گفته می شود. علاوه بر این ، در موارد بسیار کمی ، این بیماری ممکن است . بر اثر بیوپسی پستان یا نمونه برداری سینه ایجاد شود.

ازجمله دلایل دیگر ابتلا به این بیماری می توان به آسیب مستقیم به رگ ها ، راکد شدن خون ، یا فشار خارجی به رگ ها اشاره کرد. بیماری موندور ممکن است سایر نواحی بدن از جمله شکم ، دست ، زیر بغل و کشاله ران را تحت تأثیر قرار دهد.

علائم و نشانه های بیماری موندور سینه

بیماری موندور سینه خود را شبیه به یک طناب باریک و بلند زیر پوست پستان نشان می دهد که در اغلب موارد رنگ قرمز دارد و با لمس سبب ایجاد درد در این ناحیه می شود. در طول زمان ، این طناب باریک ، تبدیل به یک بند سخت و بدون درد می شود . و پوست این ناحیه به سمت داخل کشیده می شود.

یکی از علائم شایع این بیماری به این صورت است . که اگر دست نزدیک به ناحیه ایجاد موندر به سمت بالا کشیده شود . پوست زیر سینه کشیده می شود و شیار کم عمق بر روی طناب دیده می شود . و باعث می شود این ناحیه به راحتی تشخیص داده شود.

 پروتز پستان اصفهان | جراح پستان اصفهان

برخی از بیماران موندور سینه از درد ، احساس تنگی و کشیدگی پوست ، تغییر ظاهر پوست ، تب ، و احساس ناراحتی در حین حرکت رنج می برند. علاوه بر این، برخی از بیماران به دلیل ظاهر نامناسبی که در ناحیه سینه خود مشاهده می کنند دچار اضطراب می شوند. وقتی این یماری به صورت یک بیماری ثانویه و بر اثر بیماری دیگر مانند آرتریت سلول غول پیکر ایجاد می شود . ممکن است با علائم آن بیماری از جمله تب شدید همراه شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *