پروتز پستان اصفهان | مشکلات خواب در بیماران مبتلا به سرطان

مدیریت مشکلات خواب در بیماران مبتلا به سرطان

مشکلات خواب به دلایل مختلفی ممکن است رخ بدهد، احتمال دچار شدن به این اختلال در افراد مبتلا به بیماری سرطان بیشتر است.


مطالب خواندنی و آموزنده دکتر رسول فاتحی فرد جراح پستان اصفهان :

آزمایشاتی مانند تست خواب، می‌تواند علت مشکلات خواب شما را مشخص نماید اما در اکثر موارد تشخیص مشکل به توضیحاتی که بیمار می‌دهد بستگی دارد.
پزشک ممکن است به شما چک ‌لیستی بدهد تا الگو و مشکلات خواب خود را در آن بنویسید. در غیر این‌صورت، در ادامه سوال‌هایی آورده شده است که می‌توانید راجع به الگوی خواب خود فکر کنید تا نکاتی را برای تیم مراقبت سلامت خود یادداشت نمایید.

 1.  آیا برای به خواب رفتن مشکل دارید؟
 2. آیا برای خواب منظم مشکل دارید؟
 3.  آیا صبح خیلی زود از خواب بیدار می‌شوید؟
 4.  در طول شب چند بار از خواب بیدار می‌شوید؟
 5.  به نظرتان چرا از خواب بیدار می‌شوید؟ برای مثال، آیا رویا می‌بینید یا اینکه نیاز دارید به سرویس بهداشتی بروید؟ آیا درد دارید؟ آیا احتیاج دارید که در طول شب از دارو استفاده نمایید؟ آیا باید از افراد دیگری در طول شب مراقبت نمایید؟
 6.  آیا به این دلیل از خواب بیدار می‌شوید که احساس می‌کنید نمی‌توانید نفس بکشید؟
 7.  آیا بقیه افراد به شما می‌گویند که وقتی خواب هستید خر و پف می‌کنید یا اینکه ناگهان تنفس شما قطع می‌شود؟
 8.  چه داروهایی مصرف می‌کنید و علت مصرف آنها چیست؟
 9.  چند ساعت قبل از خواب چه مایعاتی می‌نوشید یا چه مواد غذایی مصرف می‌کنید؟ ( انتخاب مکمل های غذایی) مایعات یا مواد غذایی را در چه ساعاتی از عصر مصرف می‌نمایید؟
 10.  چه فعالیت‌هایی در طی روز و چند ساعت قبل از اینکه به رخت‌خواب بروید انجام می‌دهید؟
 11.  هر چند وقت چرت می‌زنید؟ چرت زدن شما چه مدت طول می‌کشد؟
 12.  آیا در مکان‌هایی غیر از تخت خوابتان می‌برد؟
 13.  در طی روز چقدر احساس خستگی و خواب آلودگی دارید؟
 14.  آیا می‌توانید فعالیت‌های معمول روزانه خود را در محل کار و در خانه انجام دهید؟ اگر پاسخ منفی است، این فعالیت‌ها چقدر دچار مشکل می‌شوند؟

جراح پستان اصفهان 
 | مشکلات خواب در بیماران مبتلا به سرطان

بهترین راه حل برای مدیریت مشکل خواب

مشکلات خواب | پیدا کردن بهترین راه حل برای مدیریت مشکل خواب شما به این بستگی دارد که شما مشکل خود را چگونه برای تیم مراقبت از سلامت شرح دهید. بهترین راهکار این است که یک دفتر برای یادداشت کردن ساعات خواب خود داشته باشید. این دفتر برای دنبال کردن الگوی خواب شما و یادداشت نمودن مشکلاتی که شما دارید بسیار مفید است. یکی از افرادی که با شما زندگی می‌کند می‌تواند کمک نماید و توضیح بدهد که چه اتفاقاتی منجر به اختلال خواب شما می‌شود.

بهترین برنامه برای بهبود خواب

به دلیل اینکه مشکلات خواب در افرادی که مبتلا به سرطان (سرطان پستان) هستند نسبت به افراد دیگر بیشتر رخ می‌دهد، پزشکان، پرستاران، متخصصان خواب، مددکاران اجتماعی، درمانگران، داروسازان، متخصصان رژیم و تغذیه و تعداد دیگری از متخصصان در کمک به مدیریت و حل این ممکن است شرکت داشته باشند. ممکن است شنیده باشید باید یک برنامه‌ی سالم برای خواب داشته باشید. بهترین برنامه‌ی خواب برای شما ممکن است با برنامه‌ی دیگران متفاوت باشد. گاهی اوقات این برنامه شامل آزمون‌ها، تغییر سبک زندگی، تغییر داروها، راهکارها و درمان‌هایی برای کمک به آرامش است.

آرامش و ورزش

اگر به نظرتان آرام بودن و ریلکس کردن مشکل است، احتمالاً باید تکنیک‌های مختلف ریلکس کردن را یاد بگیرید تا به خودتان کمک کنید. این موارد مداخلات رفتاری شناختی نامیده می‌شوند. آن‌ها ممکن است شامل تمرینات تنفسی، مدیتیشن، تمرکز حواس، موسیقی، هیپنوتیزم، یا تصویرسازی ذهنی هدایت شده باشند که به آرام شدن روحی و جسمی شما کمک کنند. این روش‌ها به شما کمک می کند آرام شوید، آرام بمانید، به خواب بروید، در طی شب راحت بخوابید و اگر در طول شب بیدار شدید دوباره بتوانید بخوابید.

ورزش به عنوان راهکاری مناسب جهت خواب بهتر برای افراد مبتلا به سرطان می‌تواند مفید باشد. با تیم درمان خود صحبت کنید تا بدانید اگر این موارد برای شرایط فعلی شما مفید است، متخصصانی را برای کمک با یادگیری این تکنیک‌ها پیدا کنید.

بی‌خوابی

بی‌خوابی را می‌توان با تغییر سبک زندگی، فعالیت‌ها یا داروها کنترل کرد. بعضی داروهای خواب آور (چه توسط پزشک تجویز شده باشد چه بدون نسخه) ممکن است به صورت موقت نیاز باشد. اما باید قبل از مصرف هر دارویی که گفته می‌شود آرام‌بخش است و به خواب کمک می‌کند با پزشک و داروساز صحبت کنید.

تحقیقات بیشتری باید انجام شود که مشخص شود این داروها چگونه به بیماران سرطانی کمک میکند و آیا مصرف آنها بی‌خطر است. ممکن است مصرف این داروها با دیگر داروها، ویتامین‌ها یا مکمل‌های گیاهی که مصرف می کنید تداخل دارویی داشته باشند.

 پروتز پستان اصفهان | مشکلات خواب در بیماران مبتلا به سرطان

سندرم پای بیقرار

گزینه‌ها و درمان‌های مختلفی برای درمان سندرم پای بیقرار وجود دارد. پزشک ممکن است سطح آهن یا ویتامین‌های خون شما را چک کند تا تصمیم بگیرد آیا تجویز آهن، B12، یا فولات برای شما لازم است یا خیر؟ ممکن است نیاز باشد یک درمانگر به شما کمک کند تا هر روز حرکات کششی را انجام دهید تا ماهیچه‌های خود را آرام نمایید. ممکن است پزشک داروهایی را نیز تجویز نماید مانند:

 •  آهن
 •  گاباپنتین
 •  انواع مختلف مسکن یا مخدر
 •  کلونازپام

وقفه‌ی تنفسی هنگام خواب (آپنه خواب)

برای تشخیص آپنه خواب ممکن است پزشک یک تست خواب برای شما بنویسد. برای انجام این تست نیاز است که در طی شب در یک مرکز خواب بمانید. در این مرکز، متخصص خواب عملکردهایی مانند ضربان قلب، تنفس، جریان هوا و سطح اکسیژن خون شما را در طول شب بررسی می نماید.

ممکن است یک ماسک فشار مثبت راه‌ هوایی برای شما تجویز شود. این ماسک روی صورت شما با یک پلاستیک محکم می‌شود و به دستگاهی متصل است که در زمان خواب به آرامی هوا را به گلو و مسیر هوایی شما وارد می کند. معمولاً توصیه می‌شود که هر شب از این ماسک استفاده نمایید.

تغییر رژیم غذایی و تمرین‌های ورزشی نیز ممکن است به بهبود آپنه خواب کمک نماید. یک متخصص تغذیه، پزشک یا متخصص خواب می‌تواند به شما کمک کند که یک برنامه مفید و موثر را آغاز نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *