مراحل معاینه شخصی پستان | جراح پستان اصفهان

مراحل معاینه شخصی پستان

برای جلوگیری از ابتلا به سرطان پستان و سایر بیماری های سینه بهتر است این معاینه به صورت دوره ای هر جند وقت یک بار توسط خانم ها صورت گیرد تا در صورت هر گونه مشکل در ابندا تشخیص داده شده و برای بهبود و جلوگیری اقدام شود. مراحل معاینه شخصی پستان :

ابتدا روبروی آینه بایستید و سپس هر دو پستان خود را از جهت هر نوع تغییرات غیر عادی به دقت بررسی کنید. تغییراتی همانند هر گونه ترشحات از نوک پستان یا جمع شدگی و فرورفتگی های غیر عادی روی سطح پوست شما. دو مرحله بعدی برای چک کردن هرگونه تغییرات در بافت و شکل کلی پستان شما می باشد. توجه کنید که قفسه سینه شما در این مراحل در انقباض قرار دارد.

زمانی که در مقابل آینه دست های خود را به سمت بالا می برید و سینه های خود را مشاهده می کنید، اگر پوست سینه حالت فرورفتگی داشته باشد این نشانه به معنای وجود تومور در بافت سینه است.

در حالی که روبروی آینه ایستاده اید دستانتان را پشت سرتان حلقه کرده و دستها را به جلو فشار دهید.

سپس دستانتان را روی کمر قراردهید و به سمت آینه خم شوید. در هر دو مرحله کاملا و با دقت پستان ها را بررسی کنید و هر گونه تغییر غیر عادی که در بالا توضیح داده شد را برسی نمایید.

دست چپ خود را بالا ببرید و سپس با سه یا چهار انگشت دست راست پستان چپ خود را با دقت کامل معاینه کنید. از مرز بیرونی پستان شروع کنید و به شکل دایره وار (همانطور که در شکل می بینید) محیط پستان خود را با نوک انگشتان به دقت لمس کنید. این حرکت دایره وار را ادامه دهید تا به نوک پستان ها برسید. دقت کنید که کل محیط پستان را لمس کرده باشید.

چکاپ شخصی ماهانه پستان | جراح پستان اصفهان


بیشتر بدانید : چکاپ شخصی ماهانه پستان


بافت سینه متشکل از توده است و معاینه نبایست با حالت ایجاد فشار باشد زیرا این امر سبب می شود تا فرد تصور کند توده ای در بافت سینه لمس کرده است. بلکه نحوه صحیح معاینه سینه بدین صورت است که فرد با نوک انگشتان سعی کند معاینه را انجام دهید و نوک سینه را فشار دهد، در صورت آنکه مایعی از سینه خارج گردد و این مایع به رنگ سبز، زرد و قهوه ای باشد هیچ اهمیتی ندارد اما در صورت آنکه این مایع به رنگ آب یا خون باشد بدون اتلاف وقت به جراح سینه مراجعه نمایید زیرا خروج مایع از سینه به صورت یکطرفه بسیار نشانه مهم است که بایستی مورد بررسی قرار گیرد.

هر گونه تغییر در زیر بغل و غدد زیر بغل را بررسی کنید و سپس همه این مراحل را برای پستان راست خود تکرار نمایید.

به آرامی نوک پستان ها را فشار دهید و توجه کنید که آیا هر نوع ترشح خاصی دارد با خیر.

مراحل چهارم و پنجم را در حالت خوابیده تکرار کنید. به این صورت که ابتدا کاملا به پشت بخوابید و در حالی که دست راست خود را بالا برده اید یک حوله را لوله کرده و در زیر شانه خود قرار دهید. این موقعیت پستان ها را در حالت صاف قرار می دهد و باعث می شود که معاینه راحت تر باشد. همان روش لمس نقاط به شکل دایره وار را تکرار کنید. این مرحله را برای هر دو پستان خود انجام دهید.

آیا جهت تشخیص سرطان پستان، می توان تنها به معاینه فردی اکتفا کرد؟

ماموگرافی می تواند به تشخیص تومورها، قبل از این که احساس شوند، کمک کند. در نتیجه، غربالگری مهم ترین اقدام در تشخیص اولیه می باشد. اما زمانی که این تست غربالگری همراه با معاینه فردی انجام شود، کمک می کند تا خانم ها هر گونه تغییر اولیه را به پزشک خود گزارش دهند.

در صورت یافتن توده حتما باید به پزشک مراجعه کنید. اما جای نگرانی وجود ندارد، چرا که از هر ده توده، هشت توده خوش خیم و غیر سرطانی می باشد.

 


| دکتر رسول فاتحی فرد جراح پستان اصفهان |

مطالب پیشنهادی :

تشخیص علت درد پستان

خطر سرطان پستان در زنان زیر 40 سال

تشخیص سرطان پستان با ماموگرافی

فیزیوتراپی جهت بازسازی پستان

رادیوتراپی در سرطان سینه

پستان و تغییرات هورمون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *