جراح پستان اصفهان | استفاده از لوازم آرایشی بهداشتی و احتمال سرطان پستان

تأثیر لوازم بهداشتی به سرطان سینه

استفاده از لوازم آرایشی بهداشتی در کشور ایران جزیی جدایی ناپذیر بوده و بسیاری از افراد بدون هیچگونه اطلاعاتی اقدام به استفاده از هر نوع لوازم آرایشی و بهداشتی می‌کنند. تمایل به زیبا بودن باعث شده تا لوازم آرایشی و بهداشتی بسیاری با برندها و انواع و اقسام مختلف وارد بازار شوند.

با اینکه مواد شیمیایی موجود در لوازم آرایشی سبب ایجاد حس بهتر و رایحه مطلوب تر می شوند . برخی از تحقیقات نشان می دهد در صورت قرار گرفتن بیش از حد در معرض این مواد ، می تواند سبب بروز انواع سرطان از جمله سرطان سینه در افراد شود.

در این مقاله اختصاصا به تاثیر استفاده از لوازم آرایشی و بهداشتی بر سلامت انسان صحبت خواهیم کرد.


مطالب پیشنهادی جراح پستان اصفهان دکتر رسول فاتحی فرد :


جراح پستان اصفهان | استفاده از لوازم آرایشی بهداشتی و احتمال سرطان پستان

تأثیر مواد موجود در لوازم بهداشتی در ابتلا به سرطان سینه

تحقیق درباره ترکیبات محصولاتی که خریداری کرده اید . کمترین کاری است که می توانید در جهت افزایش سلامت خود بردارید. همانطور که اشاره شد، محصولات آرایشی و بهداشتی بسیاری هستند . که به دلیل استقبال خانم ها و آقایان در بازار موجود می باشند. حتما به برچسب وزارت بهداشت توجه کرده و سعی کنید . از محصولات شناخته شده استفاده کنید. بسیاری از شرکت های تولید کننده محصولات آرایشی و بهداشتی برای پایین آمدن هزینه های خود سعی در استفاده از مواد و ترکیبات ارزان و بسیار مضر دارند. در نتیجه توصیه می کنیم حتما قبل از خرید تحقیق کرده و به هر مارک و برندی اعتماد نکنید.

به تاریخ انقضای محصولات توجه کنید!

تاثیر مخرب هر یک از این مواد شیمیایی با منقضی شدن محصولات چند برابر خواهد شد . در نتیجه علاوه بر خرید از برندهای معتبر و توجه به مواد تشکیل دهنده محصولات آرایشی و بهداشتی، تاریخ انقضای محصولات را نیز باید مد نظر قرار داد. به صورت کلی محصولاتی مانند رژلب ها دو سال، کرم ها حدودا 18 ماه، ریمل و خط چشم 4 ماه و عطر و ادکلن ها حدودا 8 سال ماندگاری دارند. بهتر است با توجه به نوع و برند محصولات، تاریخ انقضای آن را اختصاصا چک کنید.

به صورت کلی به این موضوع توجه کنید. با توجه به مصرف بیشتر لوازم آرایشی در جوانان، سرطان سینه در جوانان به دلیل استفاده از لوازم آرایشی بیشتر از بزرگسالان است.

پروتز پستان اصفهان | استفاده از لوازم آرایشی بهداشتی و احتمال سرطان پستان

لوازم بهداشتی و سرطان سینه

مواد شیمیایی و ترکیبات بیان شده در این مقاله تنها چند نمونه از ترکیبات به کار رفته در محصولات آرایشی و بهداشتی هستند . که می توانند سلامت انسان را به خطر بیندازند. طبق مطالعات انجام شده بیش از 800 نوع از مواد شیمیایی در محصولات آرایشی و بهداشتی استفاده شده است . که هر یک از این مواد به تنهایی می توانند در طولانی مدت و در اثر تجمیع در بدن، فرد را دچار مشکلات پوستی، آسیب‌ به سیستم های عصبی و… کرده . و اختلالات بسیاری در هورمون های او ایجاد کنند. اختلال در هورمون ها نیز می تواند پیش زمینه ی ابتلا به انواع سرطان ها از جمله سرطان پستان باشد.

با خود آزمایی پستان در منزل می‌توانید زودتر نسبت به تغییرات بالینی خود آگاه شوید . و در صورت نیاز درمان سرطان پستان خود را زودتر آغاز کنید.

نکته: تمامی موارد گفته شده در این مقاله در تحقیقات بسیاری گزارش شده است . اما در نهایت همچنان در مرحله تحقیقاتی هستند . و ارتباط مستقیم و قطعی بین این مواد و سرطان سینه اثبات نشده . و به همین دلیل نیز استفاده از این مواد در لوازم آرایشی هنوز ممنوع اعلام نشده است .

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *