جراح پستان اصفهان | فیزیوتراپی پوست سینه

فیزیوتراپی سینه ؛ نقش فیزیوتراپی در توانبخشی سرطان پستان

فیزیوتراپی پستان  | از هر هشت زن، یک نفر در طول زندگی مبتلا به سرطان پستان می‌شود. به دلیل تشخیص زود هنگام و بهبود در درمان سرطان پستان ، بقا در حال افزایش می‌باشد. برنامه درمانی توسط پزشک با دقت برای بیمار شخصی سازی می‌شود. گزینه‌های درمانی شامل جراحی‌ها (بیوپسی، لامپکتومی، ماستکتومی ، بازسازی)، پرتودرمانی و یا شیمی‌درمانی است. همچنین فیزیوتراپی پستان یکی دیگر از گزینه‌های مؤثر درمانی می‌باشد.

عوارض جانبی درمان سرطان پستان :

 • چسبندگی بافت اسکار
 • درد در نواحی شانه، سینه، پشت، گردن یا بازو
 • محدود شدن دامنه حرکت یا سفتی شانه، گردن، ستون فقرات
 • ورم لنفاوی
 • ضعف و خستگی
 • نوروپاتی
 • سندرم وب زیر بغل
 • تغییر در عملکرد روده و مثانه
 • دیسپارونیا (درد در هنگام مقاربت)
 • سندرم درد پس از ماستکتومی (جراحی برداشتن کل بافت پستان)

فواید فیزیوتراپی پستان

به دنبال سرطان پستان، طیف وسیعی از مسائل وجود دارد که می‌تواند با فیزیوتراپی درمان شود.

جراح پستان اصفهان | عدم وجود سینه

 • دامنه حرکت کاهش می‌یابد

مهم نیست که چه نوع جراحی انجام دهید، انجام تمرینات پس از آن برای حرکت دوباره بازو و شانه مهم است. ورزش به کاهش عوارض جانبی جراحی کمک می‌کند و به شما کمک می‌کند تا به فعالیت‌های معمول خود برگردید.

اگر بعد از جراحی، پرتو درمانی انجام داده اید، تمرینات حتی برای انعطاف‌پذیری بازو و شانه اهمیت بیشتری دارند. تابش ممکن است مدت ها پس از پایان درمان بر بازو و شانه شما تأثیر بگذارد. به همین دلیل، ایجاد یک عادت منظم برای انجام تمرینات برای حفظ تحرک بازو و شانه پس از درمان‌های پرتوی برای سرطان پستان، اهمیت دارد. بسیار مهم است که توانبخشی زودهنگام برای بازگشت به سطح فعالیت قبلی بیمار انجام شود.

 • پیشگیری از ورم لنفاوی

همه زنانی که تحت عمل جراحی سرطان پستان قرار می‌گیرند، در معرض خطر ابتلا به لنف ادم هستند که ممکن است تا چند ماه یا حتی سال‌ها پس از جراحی ظاهر نشود. خطر برای زنانی که تحت عمل تشریح کامل غدد لنفاوی زیر بغل قرار گرفته‌اند، بیشتر است.

پرتودرمانی نیز ممکن است باعث ایجاد یا در صورت وجود آن، تشدید لنف ادم شود. درد، از دست‌دادن دامنه حرکتی و قدرت در اندام فوقانی و همچنین اختلال در عملکرد، از اثرات رایج لنف ادم است. از آن‌جا که ورزش نشان داده است بخشی ایمن و اساسی در مدیریت لنف ادم است، فیزیوتراپی می‌تواند در پیشگیری و درمان آن نقش مهمی داشته باشد.

 • از دست‌دادن استخوان

میزان از دست‌دادن استخوان ناشی از درمان سرطان به طور قابل توجهی بالاتر از، از دست‌دادن استخوان مربوط به سن در جمعیت غیر سرطانی است. به عنوان مثال، یائسگی زودرس ناشی از شیمی‌درمانی و درمان‌های ضد استروژن، در افزایش سرعت و میزان آن نقش دارد.

فیزیوتراپیست‌ها می توانند به این افراد در مورد گزینه‌های ورزش ایمن برای به حداکثر رساندن یکپارچگی استخوان توصیه‌های مؤثری کنند.

 • بهبود اختلال عملکرد فوقانی

کاهش دامنه حرکتی، فشار روتاتور کاف، کپسولیت چسبنده، بیهوشی و ضعف از جمله پیشرفت‌های رایج در اندام فوقانی پس از جراحی سرطان پستان و یا پرتودرمانی است. این اختلالات چه به صورت مستقل و چه به صورت ترکیبی، می‌توانند فعالیت‌های زندگی روزمره و اشتغال را به شدت تحت تأثیر قرار دهند. در نتیجه باعث ناتوانی عملکردی و کاهش کیفیت زندگی می‌شوند.

ثابت شده است که فیزیوتراپی در مدیریت علائم اسکلتی عضلانی بعد‌از جراحی مؤثر است. به عنوان مثال، توانبخشی ورزشی منجر به بهبودهای معنی دار بالینی در دامنه حرکات شانه شده است.

جراح پستان اصفهان | چای نوشیدن

 • کنترل خستگی

خستگی علامتی است که مرتباً گزارش می‌شود و در عین حال مدیریت آن ضعیف است. این یک علامت پیچیده است که می‌تواند با دلایل مختلفی همراه باشد که برخی از آن ها شامل کم‌خونی، درد، اختلال خواب، اختلال عملکرد تیروئید و اختلالات خلقی است.

فیزیوتراپیست‌ها می توانند از طریق غربالگری متمرکز برای تعیین عوامل اصلی، به بیماران سرطانی خود کمک کنند تا خستگی را کنترل کنند.

 • کاهش درد

یکی‌دیگر از علائم پیچیده با علل متعدد گزارش شده توسط بیماران سرطانی، درد است که اغلب به یک رویکرد چند رشته‌ای برای مدیریت نیاز دارد. نقش یک فیزیوتراپیست در مدیریت درد به صورت تجویز ورزش و طب‌سوزنی است که نشان داده شده هر دو روش درمانی برای کاهش درد مؤثر هستند.

فیزیوتراپی چگونه می تواند کمک کند؟

حتی قبل از جراحی، فیزیوتراپی می‌تواند کمک کند. توانبخشی به عنوان زمان مراقبت تعریف می‌شود که بین زمان تشخیص و درمان واقعی سرطان اتفاق می‌افتد. شواهد نشان می‌دهد که توانبخشی می‌تواند نتایج روانی و جسمی درمان را بهبود بخشد.

جراح پستان اصفهان | غربالگری ماموگرافی

فیزیوتراپی پس از جراحی

هدف از فیزیوتراپی پس از جراحی و در طی درمان سرطان (پرتودرمانی، شیمی‌درمانی) به حداقل رساندن عوارض جانبی ذکر شده در بالا و بهینه سازی عملکرد است. مداخلات فیزیوتراپی شامل موارد زیر است:

درمان‌ دستی
درمان دستی به عنوان دستانی ماهر برای درمان مفاصل، عضلات، فاشیا و اسکار تعریف می شود. این می‌تواند به کاهش محدودیت حرکت، درد و تورم کمک کند.

درمان لنف ادم
درمان لنف ادم شامل تخلیه لنفاوی دستی، بانداژ فشاری، ارزیابی لباس‌ها و آموزش ورزش و مراقبت از خود می‌باشد.

آموزش وضعیت
فیزیوتراپی با تمرینات اختصاصی و ارزیابی ارگونومی، تغییرات وضعیتی پس از جراحی را برطرف می‌کند.

ورزش
ورزش در تمام مراحل (قبل، در حین و بعد از آن) از اهمیت حیاتی برخوردار است و ثابت شده است که عوارض جانبی درمان را به حداقل می‌رساند یا از بین می‌برد.

بقا
پس از گذراندن مراحل درمانی سرطان، بقا می‌تواند یکی از پیچیده‌ترین جنبه‌ها باشد زیرا برای هر فرد متفاوت است. بازگشت به زندگی و فعالیت‌های “عادی” بسیار مهم است. فیزیوتراپی می‌تواند به برخی از مواردی که می‌توانند کیفیت زندگی را پس از اتمام درمان سرطان پستان تحت تأثیر قرار دهند، کمک کند.

 

دکتر رسول فاتحی فرد جراح پستان اصفهان :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *