جراح پستان اصفهان | بیماری پاژه پستان

انواع فیبروآدنوم در حاملگی کدام اند؟

انواع فیبروآدنوم در حاملگی به عنوان توده های خوش خیم پستانی به حساب می آیند. تشکیل این توده ها در دوران بارداری کاملا طبیعی و رایج است. با این حال، فیبروآدنوم هایی که به دوران قبل از بارداری مربوط می شوند، در این دوران بزرگتر خواهند شد. علت این مساله به تغییرات هورمونی شدید در دوران بارداری و شیردهی مادران بستگی دارد.

فیبروآدنوم در حاملگی از اندازه خیلی کوچک تا بزرگ تشکیل می شود. از انواع فیبروآدنوم در حاملگی می توان به فیبروآدنوم های ساده اشاره کرد که شایع ترین نوع آن ها محسوب می شوند. بروز این توده ها هیچ ارتباطی با خطر سرطان سینه نخواهند داشت.

گاهی ممکن است انواع فیبروآدنوم در حاملگی از نوع پیچیده باشند. حتی ممکن است ضایعات فیبرو اپی تلیال در دوران بارداری ایجاد شوند که از انواع فیبروآدنوم ها به حساب می آیند. تصمیم برای جراحی و نحوه برداشتن این توده ها به عهده پزشک متخصص خواهد بود.

انواع فیبروآدنوما | جراح پستان اصفهان


همراه ما باشید با مطالب آموزشی و خواندنی دکتر رسول فاتحی فرد جراح پستان اصفهان :


تغییر فیبروآدنوم در حاملگی چگونه است؟

علت ایجاد فیبروآدنوم عمدتا در اثر بروز تغییرات هورمونی خواهد بود. به همین دلیل نیز معمولا بانوان در دوران بارداری و شیردهی به فیبروآدنوم در اندازه های مختلف دچار می شوند. به طور کلی، فیبروآدنوم زمانی زمانی ایجاد می شوند بافت های همبند اطراف غدد رشد کرده و توده ایجاد نمایند. علت دقیق ایجاد فیبروآدنوم هنوز مشخص نیست. با این حال، بروز آن در زنان بین ۱۷ تا ۳۵ سال، امری رایج به حساب می آید.

تشکیل فیبروآدنوم در حاملگی به دلیل ایجاد تغییرات هورمونی شدید در بدن بانوان، یک اتفاق رایج است. اما افرادی که از پیش از دوران بارداری دچار فیبروآدنوم شده اند، ممکن است در این دوران به دلیل تغییرات هورمونی شدیدی که رخ می دهد، با بزرگتر شدن اندازه فیبروآدنوم مواجه گردند. لازم است به این نکته توجه کنید که بارداری به طور خاص نمی تواند به عنوان عامل ایجاد فیبروآدنوم در نظر گرفته شود.

جراح پستان اصفهان  | توده فیبروکیستیک

آیا لازم است فیبروآدنوم در حاملگی خارج شود؟

وجود تغییرات هورمونی در دوران بارداری ممکن است بزرگ شدن فیبروآدنوم را در پی داشته باشد. با این حال، فیبروآدنوم ها از انواع توده های غیر سرطانی محسوب می شوند که برای فرد کاملا بی خطر خواهند بود. تشکیل فیبروآدنوم در حاملگی نیز امری رایج و معمول است. با این حال، ممکن است این سوال پیش آید که آیا باید توده های فیبروآدنوم در حاملگی را حذف کنیم؟

در پاسخ باید گفت که بسیاری از پزشکان متخصص بر این باور هستند که برداشتن فیبروآدنوم تا زمان بعد از بارداری لازم نیست. علت این مساله آن است که معمولا با اتمام دوران بارداری و از بین رفتن تغییرات شدید هورمونی ممکن است فیبروآدنوم به طور خود به خود برطرف شود. البته این امکان نیز وجود دارد که فیبروآدنوم در حاملگی به طور غیر معمول بزرگتر گردد. در چنین شرایطی، پزشک متخصص بر اساس شرایط بیمار و وضعیت وی، برای برداشتن و یا جراحی فیبروآدنوم تصمیم گیری خواهد کرد.

معمولاً با تشکیل فیبروآدنوم در حاملگی، پزشک در دوره های زمانی منظم آن ها را بررسی کرده و تغییرات آن را تحت نظر قرار می دهد. این کار باید با کمک روش های تشخیصی دقیق مانند سونوگرافی و ماموگرافی انجام گیرد.

آیا امکان بدخیم شدن فیبروآدنوم در حاملگی وجود دارد؟

یکی از مسائلی که باید به آن توجه کرد غربالگری سرطان سینه در دوران قبل از بارداری، زمان بارداری و بعد از آن است. به طور کلی، ایجاد توده های مشکوک در سینه ها باعث می شود تا فرد نیاز به مراقبت های دوره ای پیدا کند. این مساله در دوران بارداری از اهمیت بیشتری برخوردار است. زیرا تغییرات هورمونی ایجاد شده در زمان بارداری می تواند به تغییر اندازه و یا ساختار توده های فیبروآدنوم در حاملگی منجر گردد. به همین دلیل، لازم است افراد تحت غربالگری ها و مراقبت های پزشکی هوشیارانه قرار گیرند.

البته ذکر این نکته الزامی است که ابتلای زنان باردار به سرطان سینه بسیار نادر است. اما حتی اگر چنین مشکلی بروز کند غربالگری های منظم و تشخیص زود هنگام کمک می کند تا تومور های بدخیم در اسرع وقت تشخیص داده شده و درمان گردند. به این ترتیب، سلامت مادر و کودک به خطر نخواهد افتاد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *